یانچانگ پترولیوم چین خرید نفت از روسیه را دو برابر کرد

کارگران خطوط لوله و مخازن ذخیره نفت را در طول خط لوله نفت خام چین و روسیه بازرسی می‌کنند.
کارگران خطوط لوله و مخازن ذخیره نفت را در طول خط لوله نفت خام چین و روسیه بازرسی می‌کنند. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته منابع آگاه، انتظار می‌رود که گروه نفتی دولتی یانچانگ پترولیوم چین خرید خود از نفت روسیه را در سال جاری دو برابر کند و به حدود یک میلیون تن برساند.

آگهی

این منابع گفته‌اند که این شرکت چینی قرار است در اواخر ماه جاری، پس از بازسازی تجهیزاتی که به این کارخانه اجازه می‌دهد تا نفت خام بیشتری را پالایش کند، یک واحد پالایش نفت خام با ظرفیت ۵۰ هزار بشکه در روز را در پالایشگاه خود در استان «شنشی» در شمال این کشور راه‌اندازی کند.

پالایشگاه‌های چینی علاقه زیادی به نفت خام سبک صادراتی از بندر کوزمینو در شرق دور روسیه دارند. اشتیاقی که باعث شده قیمت نفت روسیه بالاترین سطح در چند ماه گذشته برسد. 

یکی از مقامات بخش پالایش یانچانگ گفت که این کارخانه احتمالا در سال جاری نفت خام وارداتی بیشتری را پالایش خواهد کرد، اما به طور خاص درباره نفت خام روسیه صحبتی به میان نیاورد. 

به گفته منابع تجاری که معاملات مربوط به خط لوله «نفت سیبری شرقی–اقیانوس آرام»(ESPO) را دنبال می‌کنند، کارخانه یانچانگ سه محموله از این خط لوله را برای تحویل در ماه اوت و سپتامبر به بندر چینگ‌دائو خریداری کرده است. 

یکی از این منابع افزود که این امر کل خریدهای یانچانگ را در سال جاری تاکنون به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار تن می‌رساند که حدود ۴.۴ تا ۵.۱ میلیون بشکه می‌شود. 

به گفته منبع دیگر، به غیر از واحد فرآوری نفت خام پالایش شده، یانچانگ همچنین دارای سهمیه باقیمانده نفت خام برای استفاده تا پایان سال است. 

یانچانگ، نفت خام را از بندر چینگدائو از طریق راه‌آهن حمل می‌کند. یک روز طول می‌کشد تا این محموله به شهر «شنشی»، جایی که این کارخانه در آنجا مستقر است، برسد. 

یانچانگ پترولیوم با حمایت دولت، یک تولیدکننده نادر نفت و گاز منطقه‌ای خارج از تولیدکننده‌های بزرگ ملی است. این شرکت همچنین در کسب و کارهای عظیم تبدیل زغال سنگ به مواد شیمیایی سرمایه‌گذاری کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رسانه‌های دولتی محلی گزارش داده‌اند که این شرکت پالایشگاهی در سال گذشته نزدیک به ۱۴ میلیون تن نفت خام یا ۲۸۰ هزار بشکه در روز پالایش کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از حاشیه خلیج فارس تا شنژن؛ غول انرژی عربستان سرمایه‌گذاری مشترک خود را با چینی‌ها توسعه می‌دهد

روس‌ها کمربندهای خود را سفت‌تر می‌بندند؛ قرار است روبل بیشتر سقوط کند و قیمت‌ها افزایش یابد

فایننشال‌تایمز: صادرات نفت ایران به بالاترین میزان در ۶ سال گذشته رسید