شکایت نخست‌وزیر ایتالیا از خواننده «پلاسیبو»؛ جورجا ملونی نژادپرست و فاشیست خوانده شد

جورجا ملونی و برایان مولکو
جورجا ملونی و برایان مولکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جورجا ملونی، نخست‌‌وزیر ایتالیا از برایان مولکو، خواننده گروه پلاسیبو به اتهام افترا شکایت کرده است. آقای مولکو چندی پیش در یکی از کنسرت‌های خود خانم ملونی را نژاد‌پرست و فاشیست خوانده بود.

آگهی

برایان مولکو این اظهارات را در جریان کنسرت گروه پلاسیبو در ماه ژوئیه و در جریان فستیوال «سونیم پارک» در تورین ایتالیا بیان کرده بود. 

در ویدیوهایی که از سخنان او منتشر شده، وی در مقابل جمعیت ۵هزار نفری هوادارنش، جورجا ملونی را «بی‌مایه، فاشیست و نژاد‌‌پرست» می‌خواند.

دادستان‌ها یک‌ هفته پس از این رویداد، تحقیقاتی را علیه آقای مولکو به اتهام «توهین به نهاد‌های دولتی» آغاز کردند. 

بنابر گزارش انجمن‌های روزنامه‌نگاری، ایتالیا یکی از بالاترین نرخ‌های شکایت علیه رسانه‌ها را در اروپا دارد. در حال حاضر روبرتو ساویانو، نویسنده رمان مشهور «گومورا» نیز به دلیل اظهاراتی که در مورد خانم ملونی و موضعش در قبال مهاجرت بیان کرده، با محاکمه روبرو است. 

خانم ملونی از او به اتهام افترا‌های جنایی شکایت کرده و یک قاضی در رم نیز دستور محاکمه نویسنده را داده است. در صورتی که آقای ساویانو در این پرونده مجرم شناخته شود، باید سه‌ سال‌ را پشت میله‌های زندان بگذراند.

رمان مشهور گومورا به فجایعی می‌پردازد که پیامد فعالیت‌های کامورا (مافیای ناپل) بر اقتصاد ایتالیا و زندگی مردم است.

در سال ۲۰۰۸ متئو گارونه بر اساس این رمان  فیلمی ساخت که موفق به کسب جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن شد. در سال ۲۰۱۴ نیز سریالی از روی این کتاب ساخته و در شبکه اسکای پخش شد. 

بر اساس قانون کیفری ایتالیا، هر شخصی که «علنا به جمهوری افترا بزند» با جریمه‌ای بین هزار تا ۵هزار یورو مواجه خواهد شد. جمهوری در قوانین ایتالیا دولت، پارلمان، دادگاه‌ها و ارتش را شامل می‌شود. 

بنیاد بین‌المللی مطبوعات با پیوستن به مکانیزم اروپایی «واکنش سریع آزادی رسانه» از پارلمان ایتالیا درخواست کرده است که با بازنگری همه‌جانبه در «قوانین افترا» در ایتالیا، آن‌ها را با استاندارد‌های بین‌المللی هماهنگ کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازماندگان ۶ قربانی حملات نازی‌ها به ایتالیا ۱۲ میلیون یورو غرامت دریافت می‌کنند

فرار از رستوران پس از خوردن شام؛ با دستور نخست‌وزیر ایتالیا صورتحساب گردشگران خاطی پرداخت شد

دادگاهی در تایلند فردی را به اتهام اهانت به خانواده سلطنتی به ۵۰ سال زندان محکوم کرد