Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دانشمندان بقایای نهنگ بزرگ باستانی را کشف کردند که احتمالا سنگین‌ترین موجود تاریخ است

تصویر یک هنرمند از نهنگ عظیم الجثه پرو که دانشمندان فکر می‌کنند احتمالا سنگین‌ترین حیوانی باشد که تاکنون روی کره زمین زندگی کرده است.
تصویر یک هنرمند از نهنگ عظیم الجثه پرو که دانشمندان فکر می‌کنند احتمالا سنگین‌ترین حیوانی باشد که تاکنون روی کره زمین زندگی کرده است. Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

دانشمندان اعلام کردند بقایای نهنگی را کشف کرده‌اند که نزدیک به ۴۰ میلیون سال پیش میزیسته است، به گفته آن‌ها این نهنگ احتمالا سنگین‌ترین جانوری است که تا به حال روی زمین زندگی کرده است.

آگهی

مدت‌ها بود که نهنگ آبی به عنوان بزرگترین و سنگین‌ترین حیوان تاریخ شناخته می‌شد. گفته می‌شد این موجود حتی از تمام دایناسورهای غول پیکر که در گذشته‌های دور زندگی می‌کردند نیز سنگین‌ وزن‌تر است.

اما بر اساس مطالعه‌ای که در مجله نیچر منتشر شده است، نهنگ عظیم الجثه پرو ممکن است حتی از نهنگ آبی هم سنگین‌تر بوده باشد.

یک تیم تحقیقاتی بین المللی با بررسی‌ استخوان‌های یافت شده در صحرای پرو تخمین زده‌اند که این حیوان به طور متوسط وزنی حدود ۱۸۰ تن داشته است.

بر اساس رکوردهای جهانی گینس، بزرگترین نهنگ آبی ثبت شده تاکنون ۱۹۰ تن وزن داشته است، پس چطور موجودی با ۱۸۰ تن می‌تواند این رکورد را بشکند.

محققان محدوده وزن این نهنگ باستانی را بین ۸۵ تا ۳۴۰ تن تخمین زدند، یعنی این جانور احتمال دارد به طور قابل توجهی بزرگتر بوده باشد.

الی آمسون، دیرینه شناس در موزه دولتی تاریخ طبیعی اشتوتگارت آلمان و یکی از نویسندگان این مطالعه گفت: «من معتقدم احتمال شکستن این رکورد وجود دارد و پیام اصلی این یافته‌ها نیز همین است. این که موجودی در گذشته زیست می‌کرد که وزنش نزدیک به نهنگ آبی بوده است.»

اولین فسیل نهنگ باستانی در سال ۲۰۱۰ توسط ماریو اوربینا کشف شد. این دیرینه شناس، دهه‌ها سال از عمرش را صرف جستجوی در بیابان‌های سواحل جنوبی پرو برای کشف یافته‌های جدید کرده است.

AFP
کشف یکی از مهره‌های عظیم نهنگ باستانی توسط محققان در پرو.AFP

در مجموع ۱۳ مهره غول پیکر که یکی از آنها نزدیک به ۲۰۰ کیلوگرم وزن داشت و همچنین چهار دنده و یک استخوان لگن در این محل پیدا شد.

آقای آمسون می‌گوید چیزی که اوربینا پیدا کرد بیشتر شبیه یک تخته سنگ بود تا یک فسیل.

سال‌ها طول کشید تا این فسیل‌های غول‌پیکر جمع‌آوری و محققان متوجه شوند دقیقا چه چیزی کشف کرده‌اند.

حالا اما پس از یک زمان طولانی محققان روز چهارشنبه فاش کردند این فسیل‌ها متعلق به یک نوع بازیلوسارید‌ منقرض شده از آب‌بازسانان کهن است.

آب‌بازسانان به پستانداران دریایی گفته می‌شود که با گذشت زمان با شرایط زیست در آب سازگار شده‌اند. دلفین‌ها، نهنگ‌ها و خوک‌های دریایی از نمونه‌های امروزی آب‌باز سانان هستند که اجداد اولیه آن‌ها در خشکی زندگی می‌کردند.

براساس یافته‌‌های جدید در این مطالعه آب‌بازسازان ۳۰ میلیون سال زودتر از آنچه قبلا تصور می‌شد به اوج رشد بدن خود رسیده‌اند.

جیووانی بیانوچی دیرینه شناس از دانشگاه پیزا در ایتالیا و نویسنده ارشد این تحقیق می‌گوید: «ویژگی اصلی این جانور مطمئناً وزن بسیار زیادش است. این نشان می‌دهد تکامل می‌تواند ارگان‌هایی ایجاد کند که ویژگی‌هایش فراتر از تصور ما است.»

به گفته آقای بینوچی احتمالا فرم جثه و سبک زندگی این موجود بیشتر شبیه گاو دریایی استلر بوده باشد تا نهنگ‌های امروزی.

گاو دریایی استلر در سال ۱۷۴۱ کشف شد و چند سال پس از آن منقرض شد.

به گفته آقای آمسون نیز هرچند هیچ جمجمه‌ای از این موجود یافت نشده است اما احتمالا این حیوان مانند سایر بازیلوساریدها سر کوچک «مضحکی» داشته است.

او در ادامه افزود به دلیل این‌که دندانی از این جانور در دست نداریم نمی‌توانیم با اطمینان بگوییم رژیم غذایی موجود چه بود اما با توجه به این‌که وزن زیادی داشته و احتمالا سریع شنا نمی‌کرده است، من حدس می‌زنم از لاشه‌های کف دریا تغذیه می‌کرد.

آگهی

محققان گمان می‌کنند به دلیل وزن زیاد احتمالا این نهنگ باستانی در آب‌های کم عمق در محیط‌های ساحلی زندگی می‌کرده است.

وزن کل اسکلت آن بین پنج تا هفت تن تخمین زده شد که بیش از دو برابر وزن اسکلت یک نهنگ آبی است.

آقای آمسون گفت: «این سنگین ترین اسکلت از یک پستاندار است که تا به امروز کشف شده است».

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

فلیکس مارکس، کارشناس پستانداران دریایی در موزه نیوزلند می‌‌گوید نهنگ عظیم الجثه پرو «بسیار متفاوت از هر چیز دیگری است که ما تا به حال پیدا کرده ایم.»

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا باستان‌شناسان از باز کردن مهر و موم مقبره باستانی ۲۲۰۰ ساله در چین وحشت دارند؟

کشف دستور پخت خورش کاری از طریق ادویه‌های بجامانده روی ظروف باستانی ۲ هزار ساله

کشف گورهای مرموز باستانی از اسب‌های متعلق به ۲ هزار سال پیش در فرانسه