Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

جنگ اوکراین و نگرانی از استفاده نظامی؛ چین صادرات پهپادهای غیرنظامی خود را محدود کرد

یکی از کارکنان شرکت «فناوری دی.جِی.آی.» در حال تست پرواز یک پهپاد غیرنظامی
یکی از کارکنان شرکت «فناوری دی.جِی.آی.» در حال تست پرواز یک پهپاد غیرنظامی Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین با اشاره به جنگ روسیه و اوکراین و نگرانی از استفاده نظامی از پهپادهایش، محدودیت‌هایی را برای صادرات پهپادهای غیرنظامی دوربرد خود وضع کرد.

آگهی

بر اساس بیانیه وزارت بازرگانی چین، این کنترل‌های صادراتی از روز سه‌شنبه و با هدف جلوگیری از استفاده از پهپادها برای اهداف غیرصلح‌آمیز اعمال می‌شود؛ البته صادرات برخی پهپادها نیز همچنان مجاز است.

وزارت بازرگانی چین همچنین اعلام کرد که «خطر استفاده از برخی پهپادهای غیرنظامی با مشخصات و عملکرد بالا در مصارف نظامی، به طور مداوم در حال افزایش است».

این محدودیت‌ها برای صادرات پهپادهایی اعمال می‌شود که فراتر از فاصله دید طبیعی اپراتورهای آن می‌روند، یا بیش از ۳۰ دقیقه در آسمان پرواز می‌کنند، یا دارای ضمیمه‌های پرتاب اشیاء هستند و بیش از ۷ کیلوگرم وزن دارند.

اگرچه دولت شی جین پینگ با مسکو روابط دوستانه‌ای دارد اما در مدت ۱۷ ماهی که از جنگ روسیه علیه اوکراین گذشته، پکن همواره سعی داشته خود را بی‌طرف نشان دهد. 

با این حال گزارش‌ها حاکی از آن است که هم روسیه و هم اوکراین به عنوان طرفین درگیر در جنگ، از پهپادهای ساخت چین برای شناسایی و احتمالا حمله علیه یکدیگر استفاده می‌کنند.

وضعیت تولیدکنندگان خصوصی چگونه است؟

به گفته این وزارتخانه «از زمان آغاز بحران اوکراین، برخی از شرکت‌های غیرنظامی تولید پهپاد، به‌طور داوطلبانه فعالیت‌های خود در مناطق درگیر را به حالت تعلیق درآورده‌اند».

شرکت «فناوری دی.جِی.آی.» یکی از رقبای برتر این صنعت در سطح جهانی، در ماه آوریل سال گذشته اعلام کرد که به منظور جلوگیری از احتمال استفاده از پهپادهایش در جنگ، از روسیه و اوکراین خارج می‌شود.

وزارت بازرگانی چین در ادامه، ایالات متحده و رسانه‌های غربی را به انتشار «اطلاعات نادرست» در مورد صادرات پهپادهای چینی متهم کرد.

آیا دوستی «بدون محدودیت» چین و روسیه دستخوش تغییر می‌شود؟

پس از انتشار گزارش اطلاعاتی آمریکا مبنی بر اینکه پکن احتمالا تجهیزاتی با امکان کاربری نظامی در اختیار روسیه قرار داده، پکن روز جمعه از معاملات خود با روسیه در قالب «همکاری اقتصادی و تجاری عادی» دفاع کرد.

گزارشی که آمریکا به آن استناد می‌کند از داده‌های گمرکی روسیه استفاده کرده که نشان می‌دهد پیمانکاران نظامی دولتی چین هواپیماهای بدون سرنشین، تجهیزات ناوبری، قطعات جت‌های جنگنده و سایر کالاها را برای روسیه تامین می‌کنند.

دولت بایدن درباره عواقب نامشخص پشتیبانی از تلاش‌های جنگی کرملین، به پکن هشدار داده است. البته گزارش واشنگتن از تجارت‌های ذکر شده بین چین و روسیه، اشاره‌ای به احتمال اقدام متقابل از سوی واشنگتن نداشته است.

قبل از تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲ میلادی، شی جین‌پینگ و ولادیمیر پوتین اعلام کرده بودند که دولت‌هایشان با یکدیگر دارای دوستی «بدون محدودیت» هستند. در همین راستا، پکن مانع تلاش‌ها برای محکوم کردن مسکو در سازمان ملل شده و بارها توجیهات روسیه برای این حمله را تکرار کرده است.

وزارت بازرگانی چین درنهایت ذکر می‌کند که این کشور «همیشه با استفاده از پهپادهای غیرنظامی برای مقاصد نظامی مخالف بوده است و گسترش متعادل محدودیت‌های صادرات پهپاد، اقدام مهمی برای نشان دادن مسئولیت یک کشور مسئولیت‌پذیر بزرگ است».

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش از این دولت اوکراین در مارس ۲۰۲۲ از شرکت «فناوری دی.جِی.آی.» خواسته بود تا فروش هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه را متوقف کند، زیرا به زعم آن‌ها روسیه از این پهپادها برای هدف قرار دادن حملات موشکی بهره می‌جوید.

شرکت «فناوری دی.جِی.آی.» ادعاهای مطرح شده در مورد اینکه اطلاعات مربوط به مواضع نظامی اوکراین را از طریق این پهپادها در اختیار روسیه گذاشته، رد می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اسرائیل آزمایش‌ اورون، «پیشرفته‌ترین» هواپیمای تجسسی جهان را آغاز کرد

کلاهبرداری بانکی در چین؛ مال‌باختگان معترض پس از چند ماه هنوز در بازداشت نیروهای امنیتی هستند

کاوشگر فضایی چین با موفقیت روی نیمه تاریک ماه فرود آمد