شیوع آنفولانزای پرندگان در نروژ و فنلاند؛ هزاران قطعه مرغ دریایی تلف شدند

کارگران شهرداری در پرو، ساحل سان پدرو در لیما را ضد عفونی می‌کنند.
کارگران شهرداری در پرو، ساحل سان پدرو در لیما را ضد عفونی می‌کنند. Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات در نروژ و فنلاند اعلام کردند با شیوع بی‌سابقه آنفلوآنزای پرندگان امسال هزاران مرغ دریایی و گونه‌های دیگر تلف شدند و دام‌ها نیز در معرض خطر قرار گرفته‌اند. به گفته آن‌ها سفر در برخی مناطق نیز محدود شده است.

آگهی

شیوع آنفولانزای پرندگان در فرانسه نیز از ماه مه تا ژوئن منجر به نابودی میلیون‌ها قطعه پرنده در مزارع این کشور شد و عرضه گوشت پرندگان و تخم مرغ را تاثیر قرار داد.

به گفته مقامات فینمارک در نروژ تاکنون بیش از ۱۰هزار پرنده در این مناطق تلف شده‌اند. سازمان امنیت غذایی نروژ روز پنجشنبه ممنوعیت‌هایی را برای رفتن به برخی مناطق از جمله سه منطقه حفاظت شده طبیعی وضع کرد.

یکی از مقامات در سازمان ایمنی مواد غذایی نروژ می‌گوید شیوع‌ این بیماری امسال بسیار بیشتر از سال‌های گذشته در نروژ بوده است.

سویه ویروس اچ۵ان‌۱ سال‌هاست در بین طیور و پرندگان وحشی شیوع یافته است اما اخیرا این بیماری در گربه‌، راسو و سمورها نیز گزارش شده است.

مقامات در فنلاند با بیان این‌که پرندگان وحشی به شدت تحت تاثیر این بیماری قرار گرفته‌اند گفته‌اند سویه اچ۵ان‌۱ تاکنون در ۲۰ مزرعه شیوع یافته است.

وزارت امور اجتماعی و بهداشت فنلاند روز چهارشنبه در بیانیه‌ای با تایید شیوع این بیماری اعلام کرد: «این بیماری به‌ویژه در میان مرغ‌های دریایی در حال گسترش است.»

سه آژانس سازمان ملل متحد در ماه جاری میلادی از همه کشورهای خواستند نظارت بر بیماری‌ها و بهبود بهداشت را در مزغداری‌ها تقویت کنند. آن‌‌ها همچنین گفته‌‌‌اند «شیوع جهانی این بیماری در میان پرندگان این نگرانی را به وجود آورده است که احتمالا ویروس راحت‌تر انسان‌ها را آلوده کند.»

سازمان بهداشت جهانی گفته است که خطر ابتلا به اچ۵ان‌۱ برای انسان کم است. با این حال این سازمان تاکید کرد گزارش‌های مربوط به عفونت در پستانداران باید به دقت مورد توجه قرار گیرند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشت آنفولانزا؛ اتحادیه اروپا با تهدید طولانی‌ مدت «دو همه‌گیری» مواجه است

احتمال همه‌گیری آنفولانزای جدید خوکی؛ چین: همه چیز تحت کنترل است

پارلمان نروژ تهدید به بمب‌گذاری شد؛ پلیس خیابان‌های مجاور را بست