مانیفست تروریست نروژی بر روی وب‌سایت کتاب‌فروشی بریتانیایی قرار گرفت

آندرس بریویک، تروریست نروژی و بنای یادبود قربانیان حادثه تروریستی سال ۲۰۱۱
آندرس بریویک، تروریست نروژی و بنای یادبود قربانیان حادثه تروریستی سال ۲۰۱۱ Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مانیفست آندرس بریویک، راست‌گرای افراطی نروژی که در سال ۲۰۱۱ در عملیات تروریستی در اسلو و اردوگاه دانش آموزی در جزیره اوتویای این کشور ۷۷ نفر را به قتل رساند توسط واتر‌استونز، بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی زنجیره‌ای بریتانیا به فروش گذاشته شد.

آگهی

بازرسان چهارشنبه هفته گذشته با مشاهده این مانیفست بر روی وب‌سایت کتاب‌فروشی، واتراستونز را مطلع کردند و این کتاب‌فروشی نیز فورا این مانیفست را از روی وب‌سایت خود حذف کرد.

آندرس بریویک، در شنیع‌ترین جنایت زمان صلح در تاریخ نروژ در ژوئیه ۲۰۱۱ ابتدا با بمب جاسازی شده در یک خودرو دراسلو، پایتخت این کشور جان ۸ نفر را گرفت و سپس با حمله به یک اردوگاه دانش‌آموزی در جزیره اوتویا ۶۹ نفر را با شلیک گلوله کشت.

این راست‌گرای افراطی چندساعت پیش از حملاتش از مانیفست ضدمسلمان ۱۵۰۰ صفحه‌ای خود رونمایی کرده بود. این سند علاوه بر این که نشان‌گر تلاش‌های آقای بریویک برای آماده‌سازی ذهنی خود و تهیه اسلحه و مواد منفجره مورد نیازش را به نمایش می‌گذارد، حاوی بخش‌هایی است که به نظر می‌رسد سرقت ادبی نوشته‌های تد کزینسکی، مشهور به یونابامبر قاتل زنجیره‌ای و نابغه آمریکایی است. 

بازرسان سازمان فناوری علیه تروریسم، این مانیفست را که «۲۰۸۳-اعلامیه استقلال اروپا» نام دارد در سه بخش به قیمت ۳۰ تا ۴۸ پوند بر روی وبسایت واترستونز مشاهده کردند. 

فناوری علیه تروریسم سازمانی تحت‌الحمایه سازمان ملل متحد است که به مبارزه با استفاده تروریستی از اینترنت می‌پردازد.

سخنگوی واتراستونز با ذکر این که مانیفست مزبور بر روی وبسایت قابل خریداری نبوده است، می‌گوید: «چنین عناوینی هیچ‌وقت در انبار کتاب‌فروشی‌های ما وجود ندارند و در وب‌سایت و یا فرو‌شگاه‌های ما در دسترس نیستند.»

بنابر اظهارات کارشناسان چنین اسنادی می‌توانند ناقض قوانین ضدتروریسم بریتانیا باشند. سم ایمری، شهروند اهل گلنروث اسکاتلند در سال ۲۰۲۱ در پی کشف مانیفست آقای بریویک در خانه‌اش به جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز برای شخصی که آماده انجام اقدامات تروریستی می‌شود، محکوم شد.

بنابر یافته‌های سازمان فناوری عیله تروریسم نسخه این مانیفست که در وبسایت واتراستونز به فروش گذاشته شده بود حاوی شماره استاندارد بین‌المللی کتاب (ISBN) بوده و در سپتامبر ۲۰۱۹ توسط یک ناشر خصوصی در استونی چاپ شده است. با این حال واتراستونز می‌گوید چون با ناشر این کتاب رابطه تجاری ندارد، عملا فروش آن غیرممکن است.

واتراستونز همچنین می‌گوید اطلاعات این کتاب را از طریق فید خودکار اطلاعات کتاب نیلسن، گردآورنده اصلی اطلاعات کتاب بریتانیا دریافت کرده است.

سخنگوی واتراستونز می‌افزاید: «با توجه به حجم فهرست کتاب‌ها که به ده‌ها میلیون عنوان می‌رسد، گاهی برخی از آن‌ها از چشم نیلسن و ما باز می‌مانند. به محض این که عنوان‌های نامناسب را مشاهده کنیم، آن‌ها را حذف می‌کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عامل کشتار ۷۷ نفر در دادگاه شکایت علیه دولت نروژ: انسان و متاسفم؛ هر روز در زندان به فکر خودکشی‌ام

عامل کشتار نروژ بار دیگر در دادگاه به روش نازیها سلام کرد

آندرس بریویک، شرایط حبسش را «غیر انسانی» می داند