آیا گذرنامه خدمه پرواز در سفرهای خارجی مُهر می‌خورد؟

خدمه پرواز (عکس از آرشیو)
خدمه پرواز (عکس از آرشیو) Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خدمه پرواز اغلب از درب‌های ویژه ورود که مختص خودشان است وارد فرودگاه‌های بین‌المللی می‌شوند.

آگهی

یکی از شروط فعالیت به عنوان خدمه پروازهای بین‌المللی در اختیار داشتن گذرنامه‌ای است که با آن امکان سفر به همه مقصدهای شرکت هوایی استخدام‌کننده وجود داشته باشد. 

خلبان‌ها و خدمه پرواز حتی در صورتی که نخواهند در پروازهای بین المللی فعالیت کنند باید از نظر قانونی امکان سفر به مقصدهای بین‌المللی شرکت هوایی‌شان را داشته باشند. هرچند این قاعده اغلب برای خلبان‌های بومی مشکل‌ساز نیست اما خلبان‌های خارجی برای فعالیت در شرکت‌های هوایی بین‌المللی با محدودیت‌هایی روبرو هستند. 

به عنوان مثال یک خلبان روس اکنون با توجه به پیامدهای جنگ اوکراین به سختی می‌تواند در یک شرکت هوایی بین‌المللی استخدام شود. 

خلبانان و خدمه پرواز همواره هنگام کار گذرنامه خود را به همراه دارند. به این ترتیب آنها در صورت تغییر ناگهانی برنامه کاری مشکلی برای فعالیت در پرواز دیگر نخواهند داشت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

شرکت‌های هوایی خلبان‌ها و خدمه پرواز ذخیره نیز دارند. این گروه اغلب مدت زمان کوتاهی پیش از پرواز از ماموریت خود آگاه می‌شوند. به همین دلیل آنها باید بتوانند به همه مقصدهای مورد نظر شرکت هوایی سفر کنند. 

آیا گذرنامه خدمه پرواز مُهر می‌خورد؟

هر چند ممکن است این امر عجیب به نظر برسد امابه ندرت در جریان سفرهای بین‌المللی بر روی گذرنامه خلبان‌ها و خدمه پرواز مُهر ورود به کشور میزبان ثبت می‌شود. خدمه پرواز اغلب از درب‌های ویژه ورود که مختص خودشان است وارد فرودگاه‌های بین‌المللی می‌شوند. 

خدمه پرواز هنگام ورود به فرودگاه‌های بین‌المللی باید گذرنامه خود را در دست داشته باشند اما به ندرت صفحات گذرنامه آنها مُهر می‌شود. با این حال شرکت هواپیمایی باید یک فُرم اعلام عمومی به مقام‌های کشور میزبان تحویل دهد. 

در این فُرم که در دو نسخه تهیه می‌شود اطلاعات هواپیما، خدمه پرواز، تعداد مسافران و دیگر اطلاعات مرتبط درج شده است. یکی از فُرم‌ها در مبداء و دیگری در مقصد به مقام‌های مسئول تحویل داده می‌شود. 

اگر خدمه پرواز گذرنامه‌شان را فراموش کنند چه خواهد شد؟

خلبان‌ها و خدمه پرواز گاهی گذرنامه خود را به اشتباه به همراه ندارند و بدون گذرنامه وارد کشور خارجی می‌شود. هرچند چنین وضعیتی در حالت عادی می‌تواند دردسرساز باشد اما برای خدمه پرواز راه‌حلی وجود دارد. 

فردی که هنگام کار در پرواز متوجه شود که گذرنامه‌اش را فراموش کرده است باید با دفتر ریاست خلبانی در شرکت هوایی تماس بگیرد. نسخه‌هایی از اسناد و مدارک همه خلبان‌ها و خدمه پرواز در اختیار این دفتر است. مسئولان دفتر این مدارک را برای مقام‌های کشور خارجی میزبان خواهند فرستاد. 

به این ترتیب برخلاف مسافران عادی که بدون گذرنامه باید سفر خود را لغو کنند خدمه پرواز می‌توانند به سفرشان ادامه دهند هرچند باید در برابر مقام مافوق خود پاسخگوی اشتباه‌‌شان باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حذف قانون ممنوعیت مایعات بالای ۱۰۰ میلی‌لیتر در فرودگاه‌های اروپایی؛ آیا امنیت پروازها کاهش می‌یابد؟

سفر گروهی با دوستان؛ با رعایت این ۷ نکته تعطیلات جهنم نمی‌شود

رده‌بندی جهانی گذرنامه‌ها؛ ایرانی‌ها بدون دریافت ویزا به کدام کشور می‌توانند سفر کنند؟