Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

شورش در فرانسه؛ شانز‌لیزه پاریس با تدابیر شدید امنیتی از غارت مصون ماند

حضور چشمگیر نیروهای پلیس در شانزلیزه برای مهار خشونت‌ معترضان
حضور چشمگیر نیروهای پلیس در شانزلیزه برای مهار خشونت‌ معترضان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شبکه اسکای نیوز در گزارشی که به ناآرامی‌های فرانسه اختصاص یافته حضور چشمگیر پلیس و نیروهای امنیتی را عامل اصلی مصون ماندن خیابان شانز‌لیزه پاریس از غارت و سرقت طی خشونت‌های شب‌های اخیر عنوان کرده است.

آگهی

خبرنگار این شبکه در گزارش خود آورده است که پلیس ضد شورش با باتوم‌های کشیده و کلاه‌های محافظ در سراسر شانزه‌لیزه مستقر شده و با متفرق کردن افراد اجازه نمی‌دهد که گروه‌های بزرگی برای دست زدن به آشوب و غارت در این بخش از پایتخت فرانسه شکل بگیرد.

در این گزارش به نمایش اقتدار نیروی پلیس فرانسه برای محافظت از خیابان شانزلیزه در جریان ناآرامی‌های شنبه شب و بامداد روز یکشنبه اشاره شده است.

دستور برای این نمایش اقتدار «از بالا» آمده بود؛ الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه پیش‌تر بر ضرورت حفاظت از شهرها و تضمین برقراری نظم در فرانسه تاکید کرده بود.

بدین ترتیب و با تدابیر اتخاذ شده، یکی از مشهورترین خیابان‌های جهان که فرانسوی‌ها به آن «زیباترین خیابان جهان» می‌گویند از تبدیل شدن به میدان بزرگ نبرد برای آشوبگران و غارتگران مصون ماند.

مزون‌های مد و پوشاک لوکسی که مشرف بر این خیابان طویل و زیبا هستند پیش از غروب آفتاب کرکره‌های فلزی خود را از بیم حمله آشوبگران پایین کشیده بودند.

خبرنگار اسکای نیوز با شرح دیگر مشاهدات خود در عصرگاه شنبه می‌گوید که پلیس تعداد زیادی از جوانان را در نزدیکی بنای مشهور طاق پیروزی در انتهای خیابان شانزلیزه تجمع کرده بودند بازرسی و متفرق کرده بود.

ماموران پلیس تصاویری از اقلامی را که در شانزلیزه هنگام ده‌ها مورد بازرسی و دستگیری معترضان کشف و ضبط کرده بودند، به اشتراک گذاشتند.

خبرنگار اسکای نیوز در این میان به بطری‌های نوشیدنی پر شده از بنزین و مواد آتش‌زا، وسائل پرتاب کننده و تعدادی کیت‌های حاوی ابزارهای مورد استفاده در شورش اشاره می‌کند.

با ورود تعداد بیشتری از جوانان که پیاده و یا سوار بر موتور سیکلت خود را به خیابان شانزلیزه رسانده بودند، اوضاع کمی پیچیده‌تر شد.

فراخوان‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود جوانان خشمگین نسبت به خشونت‌های پلیسی به شانزلیزه کشانده بود تا بلکه بتوانند اعتراض بزرگی را رقم بزنند؛ اگر چه پلیس مصمم بود هر طور که شده خشونت در این بخش از پایتخت را مهار کند.

به گفته خبرنگار اسکای نیوز،‌ پلیس برای متفرق کردن معترضان علاوه بر باتوم، گاهی نیز از گاز اشک آور و نارنجک‌های صوتی استفاده می‌کرد.

بنا به روایت این خبرنگار،‌ دولت فرانسه به لطف «اقدام قاطعانه» پلیس، برخلاف شب‌های پیش،‌ شب آرام‌تری را سپری کرد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چهارمین شب اعتراضات؛ فرانسه اتهامات سازمان ملل در مورد نژادپرستی برخی نیروهای پلیس را رد کرد

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

بسیج پلیس فرانسه برای یافتن افراد مسلحی که دو مامور را کشتند و یک زندانی را فراری دادند