Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تلاش ازبکستان برای جذب گردشگر با تکیه بر میراث فرهنگی و توسعهٔ زیرساخت

تلاش ازبکستان برای جذب گردشگر با تکیه بر میراث فرهنگی و توسعهٔ زیرساخت
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از Paul Hackettیورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مسئولان ازبکستان می‌خواهند با تکیه بر میراث فرهنگی غنی خود یک «رنسانس تازه» ایجاد کنند.

آگهی

حدود هزار شرکت‌کننده از ۶۰ کشور دنیا، طی یک هفته در مجموعه نشست‌هایی در تاشکند پایتخت ازبکستان گردهم آمدند و «انجمن جهانی مطالعه، حفظ و توسعهٔ میراث فرهنگی» مشترکاً با ازبکستان میزبان این رویداد بود.

فردوس عبدخالق‌ووا نما: ‌«همزمان با گشوده‌شدن درهای کشور به‌روی جهان، انجمنی از پژوهشگران کشورهای مختلف شکل گرفته که علاقهٔ زیادی به کشف میراث فرهنگی ما دارند، این افراد هر سال حاصل مطالعات‌شان را در هفتهٔ میراث فرهنگی ارائه می‌کنند.»

حضور ازبکستان در گذرگاه راه معروف ابریشم در طول تاریخ سبب پدیدآمدن مجموعهٔ وسیعی از دست‌ساخته‌ها، هنرهای کاربردی، لباس‌ها، کتب دست‌نویس، و نیز موسیقی و معماری چشمگیر شده است. میراثی که الهامبخش هنرمندان امروز این کشور است از نقاشان پیشرو، تا سینماگران.

کماله آکیلووا، مدیر موزهٔ هنرهای زیبای ازبکستان دراین‌باره می‌گوید:‌«میراث فرهنگی وجه ممیزهٔ ازبکستان در صحنهٔ بین‌المللی است. میراث ما گسترده و متنوع است و چون در زمان‌های دور ریشه دارد، ادوار تاریخی مختلفی را دربر می‌گیرد؛ از هخامنشیان و تاریخ باستان و سده‌های میانه تا دوران اسلامی و قرن بیستم که در آن شاهد تلفیق تأثیرات شرق و غرب هستیم.»

مسئولان ازبکستان امیدوارند که شناخت میراث فرهنگی این کشور بازدیدکنندگان بیشتری را روانهٔ دیدار از آن کند. سال گذشته بیش از پنج میلیون بازدیدکننده راهی ازبکستان شدند. سرمایه‌گذاری روی زیرساخت‌های جاده‌ای و ایجاد مقاصد سفر امروز بیش از گذشته است و این نیز یکی از موضوعات نشست‌های اخیر تاشکند بوده است.

بولوت باغچی، رئیس موسسهٔ گردشگری جهانی دربارهٔ سرمایه‌گذاری‌های ازبکستان می‌گوید: ‌«این اقدامات تأثیر مهمی خواهد داشت و گردشگران فراوانی را جذب تماشای اینجا خواهد کرد. من اطمینان صددرصد دارم که اگر ازبکستان در گردشگری به همین مسیر برود، رسیدن به ۲۰ میلیون گردشگر در سال رؤیا نیست و امکان تحقق دارد.»

جمعیت ازبکستان طی ۱۴ سال گذشته حدود ۳۰ درصد بیشتر شده و امروز به ۳۶ میلیون نفر رسیده است. با افزایش جمعیت جوان کشور نوسازی نظام آموزشی آن ضروری است. درنتیجه، طی نشست‌های اخیر دربارهٔ نیاز به مدارس و برنامه‌های آموزشی تازه که با معیارهای بین‌المللی هماهنگ باشند گفتگو شد.

منیر محمدزاده، سرپرست نمایندگی یونیسف در این کشور می‌گوید: «ما فرصت خوبی برای پرورش سرمایه‌های انسانی داریم، منظورم کیفیت آموزش آنهاست که عمدتا به ایجاد زیرساخت، تربیت معلم، و بازدهی یادگیری مربوط است، که ارکان این کارند.»

ازبکستان آمادهٔ سهیم‌شدن در تجارب دیگران است تا به اهداف رنسانس تازهٔ خود در زمینهٔ آموزش، نوآوری فناوری، توسعهٔ پایدار اقتصادی، و فضای کسب‌وکار مطلوب برسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکوه واحه‌های ازبکستان در موزه لوور پاریس

توافق «اصولی» برای آغاز مذاکرات پیوستن اوکراین و مولداوی به اتحادیه اروپا؛ آیا مجارستان مانع می‌شود؟

وتوی لحظه آخری آلمان مانع تصویب نخستین تحریم‌های گازی اتحادیه اروپا علیه روسیه شد