Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

ادامه تبعات سفر اروپایی زاکانی با وجود کناره‌گیری یک مقام بلژیکی؛ «وزیر خارجه هم باید استعفا کند»

وزیر خارجه بلژیک
وزیر خارجه بلژیک Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر خارجه بلژیک به دلیل صدور ویزا برای حضور شهردارانی از ایران و روسیه در نشست هفته گذشته شهرداران ۳۰۰ شهر بین‌المللی جهان از جمله کی‌یف، کازان و تهران در بروکسل برای کناره‌گیری از سمتش تحت فشار نمایندگان پارلمان این کشور قرار گرفت.

آگهی

دریا صفایی، نماینده ایرانی‌تبار پارلمان فدرال بلژیک، روز دوشنبه در گفتگو با شبکه آر‌تی‌بی‌اف خواهان استعفای حاجا لحبیب، وزیر خارجه شد.

خانم صفایی با اشاره به استعفای پاسکال اسمت، وزیر خارجه و تجارت خارجی دولت منطقه بروکسل، گفت: «اگر برای پاسکال اسمت مسئولیت‌پذیری مهم بود پس حاجا لحبیب نیز باید مسئولیت کار خود را بر عهده بگیرد، اما او چنین نمی‌کند.»

آقای اسمت روز یکشنبه و در پی بروز اعتراض‌های گسترده به سفر علیرضا زاکانی، شهردار تهران به بروکسل از سمت خود استعفا کرد. البته آقای اسمت پیش از اعلام استعفای خود خاطر نشان کرده بود که تصمیم نهایی برای دعوت از آقای زاکانی از سوی وزارت خارجه بلژیک اتخاذ شده بود.

بر همین اساس، خانم صفایی نیز تصریح کرد که خانم لحبیب مسئول اصلی صدور روادید آقای زاکانی بوده است. 

نماینده ایرانی‌تبار پارلمان فدرال بلژیک هفته گذشته نیز به مقام‌های بلژیکی یاد آور شده بود که آقای زاکانی پیشتر از مسئولان ارشد سازمان بسیج دانشجویی بوده است؛ نهادی که به دلیل دست داشتن در سرکوب جنبش دانشجویی ایران در فهرست تحریم‌های حقوق بشری سوی اتحادیه اروپا قرار گرفته است.

خانم صفایی همچنین در گفتگو با یک شبکه رادیویی بلژیک نیز این سوال‌ها را خطاب به وزیر خارجه بلژیک مطرح کرد: «چرا او با دادن این ویزاها موافقت کرد؟ چرا تنها سه هفته پس از آزادی اولیویه واندکاستیل، او می‌پذیرد که تروریست‌ها به بروکسل بیایند؟ و چرا باید نام بلژیک به دلیل ناتوانی او در مدیریت درست روابط خارجی آلوده شود؟»

هر چند که خانم لحبیب هنوز به سوال‌های مطرح شده پاسخ نداده ولی او قرار است، روز چهارشنبه با حضور در جلسه کمیته روابط خارجی پارلمان درباره اقدامات خود در قبال برگزاری نشست شهری در بروکسل توضیحاتی را ارائه کند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

حضور شهردار تهران در این نشست یک ماه پس از مبادله بحث‌برانگیز یک دیپلمات ایرانی با امدادگر بلژیکی زندانی در تهران رخ داد. اولیویه واندکاستیل، ۴۲ ساله، در سفری به ایران در فوریه ۲۰۲۲ دستگیر و در ژانویه گذشته به ۴۰ سال زندان و تحمل ۷۴ ضربه شلاق به اتهام جاسوسی محکوم شد.

وزارت خارجه بلژیک پس از ماه‌ها جدال با احزاب مخالف دولت بر سر تصویب و اجرایی شدن قانون جدید تبادل زندانیان، امکان مبادله اسدالله اسدی، دیپلمات ایرانی زندانی به جرم تلاش برای اجرای طرح عملیات تروریستی در اروپا را با واندکاستیل، امدادگر بلژیکی فراهم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دفاع نخست وزیر بلژیک از مبادله زندانی با ایران: نمی‌خواستم یک بلژیکی بی‌گناه را به حال خود رها کنم

وکلای امدادگر بلژیکی: نخستین چیزی که پس از آزادی از ایران خواست، آبجو بود

جنجال ویزا برای شهردار تهران؛ وزیر خارجه بلژیک با حمایت چپ‌ها در مقام خود باقی می‌ماند