تحولات ایران و جهان؛ آزمایش موشک نقطه‌زن بالستیک در ایران؛ زادگاه هیتلر مرکز آموزش حقوق بشر می‌شود

Crown Prince Mohammed bin Salman
Crown Prince Mohammed bin Salman Copyright خبرهای کوتاه ایران و جهان
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین تحولات و رویدادهای ایران و جهان در روز پنج‌شنبه چهارم خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۲۵ مه ۲۰۲۳ را در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

برای اطلاع از مهمترین عناوین خبری روز گذشته اینجا کلیک کنید.

25.05.2023
17:16

زادگاه هیتلر در اتریش به مرکز آموزش حقوق بشر تبدیل می‌شود

وزارت کشور اتریش اعلام کرد خانه‌ای که آدولف هیتلر در آن متولد شده به مرکز آموزش حقوق بشر برای افسران پلیس تبدیل خواهد شد. 

این ساختمان در شهر «برانائو ام این» یک ایستگاه پلیس خواهد شد. دولت اتریش سال ۲۰۱۹ طرح‌هایش درباره این ساختمان را منتشر کرد. 

الیور واثکلب، تاریخدان و استاد موسسه تاریخ معاصر دانشگاه وین گفت: «ما باید با گذشته‌مان رو به رو شویم و به این مکان تاریخی، چشم‌انداز زندگی بدهیم.»

هیتلر در ۲۰ آوریل ۱۸۸۹ در آپارتمانی در این ساختمان به دنیا آمد و تا سه سالگی که خانواده‌اش آنجا را ترک نکرده‌ بودند در این خانه زندگی می‌کرد. 

دولت اتریش همیشه نگران بود که نئونازی‌ها و سایر طرفداران ایدئولوژی هیتلر جذب این ساختمان شوند. اما ولفگانگ پسورن، وزیر کشور اتریش در سال ۲۰۱۹ گفت: «استفاده پلیس از این خانه، سیگنالی غیرقابل انکار خواهد بود که این ساختمان هرگز در اختیار ناسیونال سوسیالیسم‌ها قرار نخواهد گرفت.»

AP- نمای بیرونی خانه‌ای که آدولف هیتلر در آن متولد شد

25.05.2023
16:54

سازمان‌های اطلاعاتی غربی : هکرهای چینی از زیرساخت‌های حیاتی آمریکا جاسوسی کرده‌اند

سازمان‌های اطلاعاتی غربی و شرکت مایکروسافت اعلام کردند که یک گروه هکر چینی تحت حمایت دولت این کشور از طیف گسترده‌ای از سازمان‌های زیرساختی حیاتی ایالات متحده، از مخابرات گرفته تا مراکز حمل و نقل جاسوسی کرده‌اند.

شرکت مایکروسافت در گزارشی گفت که این جاسوسی جزیره گوام ایالات متحده را هم هدف قرار داده که یک پایگاه نظامی مهم استراتژیک آمریکا در آنجا قرار دارد.

در حالی که چین و ایالات متحده به طور معمول از یکدیگر جاسوسی می‌کنند، اما تحلیلگران می‌گویند این یکی از بزرگترین‌ کمپین‌های جاسوسی سایبری شناخته شد چینی علیه زیرساخت‌های حیاتی آمریکا بوده است. 

مائو نینگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در جریان این خبر گفت که اتهام هک کردن یک «کمپین اطلات نادرست جمعی» از سمت کشورهای «فایو آيز» است. کشورهای فایو آیز، یک اتحاد اطلاعاتی شامل پنج کشور نیوزیلند، ایالات متحده، استرالیا، بریتانیا و کانادا است. این کشورها طیف وسیعی از اطلاعات را در یکی از متحدترین ترتیبات چندجانبه جهان با یکدیگر به اشتراک می گذارند. به گفته مائو این کمپین توسط ایالات متحده به دلایل ژئوپلیتیکی راه‌اندازی شده است. 

تحلیلگران امنیتی می‌گویند در صورت حمله چین به تایوان، هکرهای چینی می‌توانند شبکه‌های نظامی ایالات متحده و دیگر زیرساخت‌های حیاتی را هدف قرار دهند.

25.05.2023
16:24

تایوان می‌گوید به دلیل مشکلات نرم‌افزاری تحویل اف-۱۶ جدید از آمریکا به تاخیر افتاده است

«چیو کو چنگ» وزیر دفاع تایوان گفت که مشکلات نرم‌افزاری باعث تاخیر در تحویل ۶۶ جت جنگنده پیشرفته جدید «اف-۱۶وی» از ایالات متحده به تایوان شده است، اما این جزیره همچنان انتظار دارد که سفارش‌ها تا سال ۲۰۲۶ کامل به دستش برسد. 

ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ با فروش ۸ میلیارد دلاری جت‌های جنگنده اف-۱۶ شرکت لاکهید مارتین به تایوان موافقت کرد. با این قرارداد ناوگان اف-۱۶ این جزیره به بیش از ۲۰۰ جت می‌رسد که بیشترین تعداد در آسیا خواهد بود. این جنگنده‌ها باعث تقویت دفاعی تایوان در برابر تهدید فزاینده چین که این جزیره را متعلق به خود می‌داند، خواهد شد.

به گفته وزیر دفاع تایوان تحویل ۶۶ اف‌-۱۶وی به دلیل اختلال در زنجیره تامین به تعویق افتاده است. او بعد هم توضیح داد که این مساله به مشکلات نر‌م‌افزاری کنترل پرواز مرتبط است و آنها در تلاش برای حل این مشکل با ایالات متحده هستند. 

AP-جت‌های جنگنده «اف-۱۶‌وی» نیروی هوایی تایوان

25.05.2023
15:53

رسانه‌های دولتی ایران از آزمایش موفقیت‌آمیز یک موشک بالستیک خبر دادند

رسانه‌های دولتی ایران خبر دادند که این کشور روز پنجشنبه یک موشک بالستیک با برد بالقوه ۲ هزار کیلومتر را با موفقیت آزمایش کرده است. این آزمایش در حالی انجام شد که دو روز گذشته رییس نیروهای مسلح اسرائیل چشم انداز «اقدام» علیه تهران را بر سر برنامه‌های هسته‌ای‌اش مطرح کرده بود. 

ایران یکی از بزرگترین برنامه‌های موشکی در خاورمیانه را دارد و می‌گوید تسلیحاتش می‌تواند به «پایگاه دشمنانش مانند اسرائیل و ایالات متحده در منطقه» برسد. 

علیرغم مخالفت آمریکا و اروپا، جمهوری اسلامی گفته است که برنامه موشکی «دفاعی» خود را بیشتر توسعه خواهد داد.

محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران گفت: «پیام ما به دشمنان ایران این است که از کشور و دستاورهای آن دفاع خواهیم کرد. پیام ما به دوستانمان این است که می‌خواهیم به ثبات منطقه کمک کنیم.»

تلویزیون دولتی ایران فیلم چند ثانیه‌ای از پرتاب نسخه ارتقا یافته موشک بالستیک خرمشهر ۴ با برد ۲ هزار کیلومتر و قادر به حمل کلاهک ۱۵۰۰ کیلوگرمی را پخش کرده است. 

خبرگزاری دولتی ایران اعلام کرد که نام این موشک با سوخت مایع «خیبر» است. خیبر به یک قلعه یهودی که توسط جنگجویان مسلمان در اوایل اسلام گرفته شده، اشاره دارد. 

AP-این تصویر که توسط وزارت دفاع ایران منتشر شده نشان می‌دهد موشک خرمشهر۴ در مکانی نامعلوم در ایران پرتاب شده است
25.05.2023
15:22

ترافیک در کانال سوئز با شناور شدن کشتی به گِل نشسته به حالت عادی برگشت

یدک‌کش‌ها یک کشتی بزرگ را که برای چند ساعت در کانال سوئز به گل نشسته بود را دوباره شناور کردند. به گفته منابع خبری تردد کشتی‌ها به حالت عادی برگشته است. 

طبق گزارش‌های منتشر شده حدود ۱۱ صبح به وقت محلی، حدود شش ساعت پس از شروع حادثه و سه ساعت‌ و نیم پس از شناور شدن دوباره کشتی، ترافیک به حالت عادی برگشته است. 

مقامات کانال سوئز در بیانیه‌ای گفتند که از نقص موتور مطلع شده و یدک‌کش‌هایی را برای شناور کردن مجدد کشتی مستقر کرده‌اند. آنها ادامه دادند که این روند به دلیل از کار افتادن وینچ کشتی برای مدت کوتاهی به تعویق افتاده بود. 

گفته می‌شود این کشتی با پرچم هنگ کنگ در حرکت بوده و در نزدیکی اتنهای جنوبی کانال «تحت فرمان نبوده است». مبدا این کشتی بندر «ذوبی» عربستان سعودی بوده است. 

تقریبا ۱۲ درصد از تجارت جهان از طریق این کانال انجام می‌شود. 

AP-کشتی فله‌بر، در سمت چپ تصویر، پس از به گل نشستن در دهانه جنوبی کانال سوئز، یدک‌کش می‌شود

25.05.2023
09:37

نماینده لهستانی پارلمان اروپا خواهان گسترش تحریم‌ها علیه ایران شد 

آنا فوتیگا، نماینده لهستانی پارلمان اروپا می‌گوید به دلیل حمایت‌های تهران از مسکو در جنگ با اوکراین، تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران باید افزایش یابد. 

خانم فوتیگا که پیشتر وزیر امور خارجه لهستان بوده در حساب توییتری خود با اشاره به اعتراضات سال گذشته در ایران نوشت که ۸۰ درصد اقتصاد ایران در قبضه سپاه پاسداران است. 

او همچنین با اشاره به اینکه برقراری یک دولت سکولار و دموکراتیک آرزوی دیرینه ایرانیان است از کشورهای جهان خواست در پاسه به ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران افزایش یابد. 

25.05.2023
09:34

یک کشتی به گل نشسته کانال سوئز را مسدود کرد

🔹مقام‌های محلی در مصر اعلام کردند یک کشتی با پرچم هنگ‌کنگ به نام Xin Hai Tong ۲۳ در کانال سوئز به گل نشسته و این کانال مسدود شده است.

بر اساس این گزارش این مسئله مانع عبور دست‌کم چهار کشتی از پشت کشتی به گل نشسته شده است. بر اساس این گزارش یدک کش‌ها تلاش دارند کشتی متوقف شده را دوباره شناور کنند. کانال سوئِز آب‌راهی ساختگی در مصر به درازای ۱۹۲ کیلومتر است که دریای مدیترانه را به دریای سرخ پیوند می‌دهد. 

25.05.2023
09:26

ایران و ارمنستان منطقه آزاد مرزی ایجاد می‌کنند

دولت ابراهیم رئيسی می‌گوید تهران و ایروان بر سر ایجاد یک منطقه آزاد مرزی با یکدیگر به توافق رسیده‌اند. 

خبرگزاری مهر به نقل از زهره بره‌برد مدیر هماهنگی امور نهادهای مالی دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد گفته است که این توافق با هدف توسعه همکاری‌های مشترک میان دو کشور در دستور کار قرار گرفته است و با تصمیم مسئولان در دستور کار دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد قرار دارد. 

او همچنین افزوده این تصمیم در پی دیدار دبیر شورای عالی مناطق آزاد ایران با آرسن آواگیان، سفیر ارمنستان در تهران گرفته شده است. 

جزئیات چندانی در خصوص این طرح فعلا منتشر نشده است. 

25.05.2023
08:28

روسیه آتش‌سوزی در وزارت دفاع این کشور را تکذیب کرد

خبرگزاری دولتی ایتارتاس روسیه اعلام کرد اخبار مربوط به وقوع آتش‌سوزی در ساختمان وزارت دفاع این کشور در مسکو شایعه بوده است. 

این در حالیست که پیش از این همین خبرگزاری، در گزارشی از آتش‌سوزی در بالکن ساختمان وزارت دفاع خبر داده بود؛ اما اکنون به نقل از مقام‌های روس می‌گوید که هیچ آتش‌سوزی اتفاق نیفتاده است. 

تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نیز بلند شدن دود از ساختمان وزارت دفاع روسیه را نشان می‌دهد و زنی می‌گوید: «بوی وحشتناک سوختن می‌آید.» 

25.05.2023
08:22

رسانه اماراتی: «با میانجیگری عمان، ایران و مصر در آستانه تبادل سفیر با یکدیگر هستند»

روزنامه نشنال چاپ امارات متحده عربی در گزارشی به نقل از مقام‌های مصری نوشته که تهران و قاهره در چند ماه آینده با یکدیگر سفیر تبادل می‌کنند و روابط دو کشور پس از چندین دهه به حالت عادی باز خواهد گشت. 

این روزنامه در گزارش خود می‌گوید این اتفاق با میانجیگری سلطان عمان قرار است صورت گیرد. 

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که رسانه‌ها در ایران و عمان خبر داده‌اند که هیثم بن طارق، سلطان عمان قرار است روز یکشنبه هفته آینده به تهران سفر کند. 


هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تحولات ایران و جهان؛ اسرائیل مدعی شد ایران کشتی‌های تجاری را به «پایگاه شناور ترور» تبدیل می‌کند

تغییر رقابت‌های فوتبال لیگ قهرمانان آسیا؛ عربستان میزبان مراحل نهایی لیگ نخبگان آسیا شد

حمله حوثی‌ها به اسرائیل؛ برای محور مقاومت و فلسطین یا کسب مشروعیت برای مذاکرات صلح با عربستان؟