تحولات ایران و جهان؛ آذربایجان از بازداشت ۹ نفر به ظن تلاش برای «کودتای تحت هدایت ایران» خبر داد

یورونیوز فارسی
یورونیوز فارسی   -  Copyright  خبرهای کوتاه ایران و جهان
نگارش از یورونیوز فارسی

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران و جهان در روز سه‌شنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ مه ۲۰۲۳ را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آخرین اخبار و گزارش‌های برگزیده از رویدادهای ایران و جهان:

16.05.2023
14:31

جمهوری آذربایجان از بازداشت ۹ نفر به ظن تلاش برای «کودتای تحت هدایت ایران» خبر داد

جمهوری آذربایجان روز سه‌شنبه اعلام کرد که ۹ نفر در این کشور به ظن تلاش برای «کودتا» بازداشت شدند. باکو بازداشت‌شدگان را به ارتباط با تهران و «همکاری با سرویس‌های ویژه ایران» متهم کرده است. 

در بیانیه مشترک سرویس امنیتی و دادستانی کل جمهوری آذربایجان آمده است که بازداشت‌شدگان در تلاش بودند تا با «خشونت» دولت را سرنگون کنند. باکو همچنین این افراد را به تلاش برای «ترور شخصیت‌های مطرح و مسئولان عالی‌رتبه» کشور متهم کرد. 

بازداشت‌شدگان شهروند جمهوری آذربایجان هستند. 

جمهوری آذربایجان اوایل ماه آوریل از بازداشت شش نفر به ظن تلاش برای کودتا و ارتباط با ایران خبر داده بود. باکو در آن زمان چهار نفر از کارکنان سفارت ایران را اخراج کرد. تهران در واکنش به این تصمیم چهار دیپلمات جمهوری آذربایجان را اخراج کرده بود. 

پرچم جمهوری آذربایجان
16.05.2023
17:18

طرح دولت اسپانیا: سالمندان با بلیت‌های ۲ یورویی به سینما می‌روند

دولت پدرو سانچز، نخست‌وزیر اسپانیا در نظر دارد تا به شهروندان بالای ۶۵ سال در این کشور امکان دهد تا با پرداخت تنها دو یورو به سالن‌های سینما بروند. 

بنا به طرح پیشنهادی نخست‌وزیری اسپانیا افراد بالای ۶۵ سال روزهای سه‌شنبه هر هفته می‌توانند با پرداخت دو یورو به سینما بروند. این پیشنهاد پس از آن مطرح می‌شود که دولت اسپانیا طرح اختصاص بودجه فرهنگی ۴۰۰ یورویی به هر جوان ۱۸ ساله را به اجرا گذاشت. 

طرح دولت چپگرای اسپانیا می‌تواند به طور بالقوه زمینه فروش بلیت‌های دو یورویی سینما به ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر را فراهم کند. هدف از این طرح مقابله با «سبک زندگی کم تحرک» سالمندان و کمک به بخش فرهنگی اقتصاد اسپانیا عنوان شده است. 

سالن سینما
16.05.2023
16:44

دستکم ۲۶ نفر در یک تصادف جاده‌ای در مکزیک کشته شدند

مقام‌های مکزیک می‌گویند دستکم ۲۶ نفر بر اثر برخورد یک مینی‌بوس با یک کامیون حمل بار در نزدیکی شهر سیوداد ویکتوریا کشته شدند. 

بنا به گزارش‌ها هر دو خودرو در این حادثه که بعدازظهر یکشنبه روی داد آتش گرفتند. 

هرچند هویت قربانیان این تصادف اعلام نشده است اما بیم آن می‌رود که تعدادی از آنها از اعضای یک خانواده باشند. 

16.05.2023
16:20

دولت السالوادور: با سرکوب باندهای تبهکار یک سال بدون قتل را تجربه کردیم

دولت السالوادور مدعی شد که مردم این کشور در پی سرکوب باندهای تبهکار ۳۶۵ روز بدون ارتکاب قتل را تجربه کردند. 

نجیب بقیله، رئیس‌جمهوری فلسطینی‌تبار السالوادور سال گذشته کارزار مبارزه با باندهای تبهکار در این کشور را آغاز کرد. مخالفان دولت در مورد رقم اعلام‌شده توسط مقام‌های السالوادور ابراز تردید کرده‌اند. 

دفتر رئیس‌جمهوری السالوادور در توجیه ادعای مطرح‌شده گفت که این کشور از سال ۲۰۱۹ تاکنون ۳۶۵ روز بدون قتل را تجربه کرده است. به گفته وی ادعای رئیس‌جمهوری و دیگر مقام‌ها در همین راستا مطرح شده است. 

شیوه برخورد دولت السالوادور با باندهای تبهکار از سوی گروه‌های مدافع حقوق بشر و سازمان ملل متحد مورد انتقاد قرار گرفته است. 

پلیس السالوادور
16.05.2023
15:55

همسر زلنسکی در دیدار با رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی از سئول کمک نظامی خواست

النا زلنسکا، همسر رئیس‌جمهوری اوکراین روز سه‌شنبه در سئول با یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی دیدار کرد.

همسر رئیس‌جمهوری اوکراین در این ملاقات از کره‌جنوبی خواست تا کمک‌های نظامی غیرکشنده در اختیار کشورش قرار دهد. بانوی اول اوکراین به عنوان نماینده ویژه همسرش عازم سئول شده است.

سخنگوی رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی گفت که همسر ولودیمیر زلنسکی از یون سوک یول خواسته است تا تجهیزات نظامی غیرکشنده مانند دستگاه‌های مین‌یاب به اوکراین تحویل دهد. 

بنا به همین گزارش رئیس‌جمهوری کره جنوبی با کمک فعالانه به اوکراین تاکید کرده است. 

النا زلنسکا، همسر رئیس‌جمهوری اوکراین
16.05.2023
13:39

رئیس دیوان عالی اوکراین در ارتباط با پرونده رشوه‌خواری بازداشت شد

سیوولود کنیازف، رئیس دیوان عالی اوکراین روز سه‌شنبه در ارتباط با یک پرونده فساد مالی بازداشت شد. 

مقام‌های ناظر بر مبارزه با فساد مالی در اوکراین اعلام کردند که بازداشت سیلوود کنیازف در راستای تحقیق درباره یک پرونده رشوه‌خواری دو میلیون و ۷۰۰ هزار دلاری صورت گرفته است. 

از فساد مالی در اوکراین طی سال‌های گذشته همواره به عنوان یکی از موانع عضویت این کشور در اتحادیه اروپا یاد می‌شد.

بازداشت رئیس دیوان عالی اوکراین
16.05.2023
12:44

لهستان اولین محموله سامانه راکتی «هیمارس» را از آمریکا تحویل گرفت

لهستان اولین محموله از سامانه پرتاب راکت «هیمارس» را از آمریکا تحویل گرفت. 

به روزرسانی تجهیزات نظامی لهستان با این سامانه بخشی از راهبرد این کشور برای ارتقای توان نظامی خود در پی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین است. 

لهستان میلیاردها دلار خرج نوسازی نیروی نظامی خود کرده و سفارش خرید جنگنده‌های نظامی نیز داده است. ورشو بخشی از ناوگان جنگنده‌های خود را که شامل هواپیماهای نظامی «میگ» ساخت اتحاد جماهیر شوروی سابق می‌شد در اختیار اوکراین قرار داد. 

وزیر دفاع لهستان تاکید کرده است که کشورش در نظر دارد شمار واحدهای سامانه «هیمارس» خود را به ۵۰۰ واحد برساند. 

لهستان که از حامیان کی‌یف در برابر تهاجم نظامی روسیه محسوب می‌شود هم‌اکنون میزبان بیش از یک میلیون پناهجوی اوکراینی است. 

تحویل سامانه پرتاب راکت «هیمارس» به لهستان
16.05.2023
11:33

مقام‌های دولت بایدن اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در مورد ایران را با سناتورها در میان می‌گذارند

شماری از مقام‌های دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار است بعد از ظهر روز سه‌شنبه به وقت واشنگتن در جلسه‌ای با همه سناتورها اطلاعات طبقه‌بندی‌شده در مورد ایران را در اختیار آنها بگذارند. 

به گزارش پایگاه اینترنتی «پولیتیکو» وندی شرمن، معاون وزیر خارجه آمریکا و برایان نلسون، از مقام‌های وزارت خزانه‌داری این کشور از جمله مقام‌های حاضر در این نشست خواهند بود. این در حالی است که رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در این جلسه حضور نخواهد داشت. 

وندی شرمن قرار است در این نشست آخرین وضعیت مذاکرات با تهران در راستای احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ را تشریح کند. سیاست دولت جو بایدن در قبال ایران در میان سناتورهای جمهوریخواه منتقدان زیادی دارد. 

ساختمان کنگره آمریکا
16.05.2023
10:28

رافائل گروسی: احتمال احیای سریع برجام به شکل گذشته آن کم است

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز یکشنبه در گفتگو با شبکه «سی بی اس» کانادا گفت که احتمال احیای سریع توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران به شکل گذشته آن کم است. 

وی با این حال بر لزوم حفظ تماس‌ها بین طرف‌ها برای بازگشت به میز مذاکره تاکید کرد. رافائل گروسی سفر ماه مارس خود به ایران و توافق صورت گرفته با مقام‌های ایرانی در راستای افزایش نظارت‌های آژانس را «مفید» دانست. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود که این نهاد در جریان سفر وی به تهران به همه خواسته‌های خود دست نیافت اما توافق صورت گرفته با مقام‌های ایران «گامی در مسیر درست» بود. 

رافائل گروسی احتمال احیای برجام را در صورت عدم همکاری ایران با آژانس «صفر» دانست. مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در همین راستا بر لزوم همکاری «سازنده» بین نهاد تحت نظر او و تهران تاکید کرد. 

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی
16.05.2023
09:23

پرونده «حواله خودرو‌های شاسی بلند نمایندگان مجلس»؛ نماینده تبریز تفهیم اتهام شد

احمد علیرضا بیگی، نماینده مجلس شورای اسلامی ایران روز سه‌شنبه در ارتباط با «حواله خودروهای شاسی بلند نمایندگان مجلس» در دادسرا تفهیم اتهام شد.

به گزارش خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه جمهوری اسلامی آخرین دفاعیات نماینده تبریز در مجلس اخذ شده و برای او قرار تامین صادر شده است. احمد علیرضا بیگی از «۷۵ حواله خودروهای شاسی بلند» به نمایندگان مجلس با هدف مسکوت ماندن طرح استیضاح وزیر صنعت، معدن و تجارت سخن گفته بود. 

رضا فاطمی امین، وزیر پیشین صمت در دولت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران اخیرا پس از دومین برگزاری دومین جلسه استیضاحش نتوانست از مجلس رای اعتماد بگیرد و از سمتش برکنار شد. سخنان احمد علیرضا بیگی درباره تلاش دولت برای مسکوت ماندن طرح استیضاخ این عضو هیات وزیران به اولین طرح استیضاح او در مجلس بر می‌گشت. 

مطالب مرتبط