Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پلمب کسب‌وکارها به‌خاطر حجاب؛ رستورانی در کیش: به کشورهای همسایه مهاجرت می‌کنیم

پلمب کسب و کارها به خاطر حجاب
پلمب کسب و کارها به خاطر حجاب Copyright اینستاگرام
Copyright اینستاگرام
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اما برخی از صاحبان کسب و کارها اعلام کرده‌اند که به‌خاطر موضوع حجاب چندین بار پلمب و فک پلمب شده‌اند. بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی این سوال را مطرح می‌کنند تا چه زمانی می‌خواهند مغازه‌ها را پلمب کنند؟

آگهی

این روزها با اجرای طرحی موسوم به «عفاف و حجاب» بیش از گذشته خبرهای پلمب کسب و کارها به‌خاطر مشتریانی که پوشش اختیاری را انتخاب کرده‌اند شنیده می‌شود این در حالی است که وضعیت اقتصادی ایران در شرایط نامناسبی قرار دارد و این موضوع فشار بیشتری بر کاسبان وارد می‌کند.

از سوی دیگر این اقدام واکنش‌های افراد مختلف با طیف‌های فکری متفاوت را نیز در پی داشته است. برخی نیز به قانون استناد می‌کنند و این نوع پلمب‌ها را خلاف قانون می‌دانند.

قانون چه می‌گوید؟

حسن کیا، وکیل دادگستری، دراین‌باره به خبرآنلاین گفته است: «یک اصل کلی داریم به نام اصل شخصی‌بودن جرم و مجازات. توجه داشته باشید، قانون‌گذار گفته است مجازات یا برای مباشر جرم است یا شرکای جرم یا معاون جرم به‌عنوان کسی که انجام جرم را تسهیل کرده است؛ به‌جز این افراد نمی‌توانیم افراد دیگر را مجازات کنیم. قانون‌گذار هم جایی نگفته که ما می‌توانیم کشف حجاب یک پرسنل یا مشتری را دستاویزی کنیم برای بستن و پلمب‌کردن یک مرکز خرید.»

طبق نوشته رسانه‌های ایران، طرح «عفاف و حجاب» از تاریخ ۲۶ فروردین در سه حوزه خودرو، معابر و اماکن به مرحله اجرا درآمده است.

طبق این طرح، «در حوزه صنوف در خصوص کشف حجاب و رفتار خارج از شئونات اسلامی ابتدا به آنها تذکر و اخطار پلمب داده شده و در صورت عدم تمکین پلمب خواهند شد که این موضوع شامل باغ تالارها، رستوران‌ها و مراکز بزرگ هم خواهد شد.»

پلمب رستوران‌ها و واحدهای صنفی چهره‌های شناخته شده

طبق گزارش فارس، از جمله واحدهای صنفی و رستوران‌هایی که در روزهای اخیر به‌خاطر حجاب اختیاری مراجعان تذکر و اخطار پلمب گرفته است می‌توان به رستوران‌ تنفوراور مربوط به علی دایی در کامرانیه اشاره کرد؛ همچنین رستوران نامبر۶ متعلق به بستگان درجه یک کریم باقری، رستوران هیچ مربوط به بهاره رهنما، رستوران باب البحر مربوط به علیرضا منصوریان، کافه لوتک و رستوران کساب محمدرضا گلزار، از جمله واحدهای صنفی هستند که به علت حجاب اخطار پلمب برای آنها صادر شده است. هفته گذشته نیز رستوران قلعه نویی به نام باکارالانژ در ونک پلمب شد.

محمدرضا سبزعلی‌پور، رئیس مرکز تجارت جهانی ایران در توییتی در اعتراض به این موضوع نوشت: «پلمب مال‌ها، مراکز خرید و فروشگاه‌ها به‌دلیل ارائه خدمات به مشتریان بی‌حجاب کار درست و قابل دفاعی نیست، زیرا مسئولین این مراکز قدرت و امکان فیلتر مراجعین را ندارند.»

بهروز عزیزی، کنشگر سیاسی محافظه‌کار با استناد به سخنان علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در توییتی نوشت: «رهبری در چندین سخنرانی در سال جدید بر اولویت حل مشکلات اقتصادی تاکید کرده‌اند ، بر این اساس پلمب بزرگترین پاساژ تهران چه اولویت دارد؟ وضعیت حجاب در اوپال مناسب نیست اما آیا کسبه امکان برخورد را دارند؟ چند هزار میلیارد سرمایه تا کی باید معطل بماند.»

محسن برهانی: معلوم است در این مملکت چه کسی متولّی پلمب و نابودی زندگی مردم با تفاسیر من‌درآوردی است؟

از سوی دیگر محسن برهانی، حقوقدان در توییتی نوشت: «معلوم است در این مملکت ملوک‌الطوائفی چه کسی متولّی پلمب و نابودی زندگی مردم با تفاسیر من‌درآوردی است؟ قوه قضاییه؟ پلیس اماکن؟ امام جمعه؟ وزارت کشور؟ اصناف خودشیرین؟ و یا … بیچاره ملتی که نمی‌داند زندگی و کسبش را کدامین نهاد به آتش می‌کشد!»

محسن برهانی در توییت دیگری نوشت: «کماکان مراکز تجاری به بهانه عدم رعایت حجاب به‌صورت غیرقانونی پلمب می‌شوند. گنه کرد در بلخ آهنگری به شوشتر زدند گردن مسگری حقوق. اصل شخصی بودن مجازات: نمی‌توان شخصی را به خاطر جرم شخص دیگر، مجازات نمود. قرآن: هیچ گنهکاری بار گناه دیگری را بز دوش نمی‌کشد (فاطر آیه ۱۸)»

اما در روزهای اخیر ویدئویی منتشر شد که امام جمعه قشم را نشان می‌داد که ظاهرا شخصا کسب و کارها را پلمب می‌کرد. گرچه وی بعدها این موضوع را تکذیب کرد اما عبدالله رمضان زاده سخنگوی پیشین دولت در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، در توییتی نوشت: «هرج و مرج در مملکت شروع شده و ما بی‌خبر ماندیم؟ امام جمعه چه کاره است که دستور پلمب می‌دهد؟»

از سوی دیگر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در فروردین ماه برای نخستین بار بعد از حوادث سال گذشته به موضوع حجاب پرداخت و در سخنانی گفت: «سر باز زدن از حجاب اجباری حرام شرعی و حرام سیاسی است.»

حمایت‌های آنلاین از کسب‌وکارها

برخی از کسب‌وکارهایی که به این دلایل، پلمب شدند به روش‌های مختلفی در شبکه‌های اجتماعی موضوع را مطرح کرده‌اند و یا به‌طور مستقل برخی کاربران با معرفی این کسب و کارها خواستار حمایت از آن‌ها شده‌اند.

مالک فروشگاه «پت ویل» در اینستاگرام در استوری‌ای خواستار خرید آنلاین مشتریان شد.

اینستاگرام
پلمب یک کسب و کار و درخواست مالک آن برای خرید آنلایناینستاگرام

یکی از کاربران در توییتر نیز یک کتابفروشی را معرفی کرده است که به‌خاطر اینکه زیر بار تذکر حجاب به مشتریانش نشد یک هفته پلمب شد. این کاربر از دیگران خواست که از این کتابفروشی حمایت شود.

برخی نیز کافه‌هایی را که تذکر حجاب می‌دهند، معرفی و دیگران را ترغیب می‌کنند به این کافه‌ها نروند گرچه برخی نیز معتقدند که کاسبان به خاطر کسب و کار و معیشت خود مجبورند تا زیر بار این موضوع بروند.

کاربر دیگری یک مکالمه دو نفره را منتشر کرده است که می‌گوید: 

«+چرا زود اومدی خونه؟

آگهی

- مغازه رو بستن. پلمپ کردن...

+چرا؟! بخاطر بهداشت؟ نرخ‌نامه؟!

- نه... بخاطر حجاب مشتری ها...

- یعنی چی؟! یعنی موی سر دخترا اسلام را به خطر انداخته ولی اسلامِ اینا با این که توی کارگر بیکار و دست خالی اومدی خونه مشکل نداره؟! همین اول سالی بیکار شدی اسلامیه ؟!»

کافه‌ای در کیش: به کشورهای همسایه مهاجرت می‌کنیم

کافه رستوران گلدن گلف کیش که اخیرا به‌دلیل موضوع حجاب پلمب شده است، با انتشار اطلاعیه‌ای نسبت به این موضوع واکنش نشان داد و نوشت: «به کشورهای همسایه مهاجرت خواهیم کرد؛ آنجا قدر سرمایه گذاری را بیشتر می‌دانند.»

آگهی

پلمب چندباره شماری از کسب و کارها

اما برخی از صاحبان کسب و کارها اعلام کرده‌اند که به‌خاطر موضوع حجاب چندین بار پلمب و فک پلمب شده‌اند.

بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی این سوال را مطرح می‌کنند تا چه زمانی می‌خواهند مغازه‌ها را پلمب کنند؟

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تجمع اعتراض‌آمیز علیه مسمومیت‌ها در ایران؛ رئیسی: دشمن می‌خواهد موضوع حجاب را امنیتی کند

تحولات ایران و جهان؛ پلیس: «دوربین‌های کنترل بی‌حجابی» خطایی نخواهند داشت؛ تسلا قیمت‌‌ها را کاهش داد

مجمع تشخیص و مصلحت نظام ایران مخالف لایحه «حجاب و عفاف» است