Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اسرائیل ادعای حمایت رهبران موساد از اعتراضات علیه اصلاحات قضایی را رد کرد

Israelis protest
Israelis protest Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که این گزارش «بی اساس» است و اینکه «موساد و مقامات ارشد آن، کارکنان این آژانس را برای شرکت در هیچ تجمعی که علیه دولت باشد، هیچ نوع تظاهرات سیاسی و برای پیوستن به هیچ فعالیت سیاسی تشویق نکرده‌اند و نمی‌کنند».

آگهی

دولت اسرائیل روز یکشنبه مطالبی را که در چهارچوب اسناد افشا شدۀ پنتاگون مطرح شده بود و ادعا می‌کرد که رهبران سازمان اطلاعات و عملیات ویژه اسرائیل موسوم به «موساد» از اعتراضات سراسری در این کشور علیه اصلاحات قضایی حمایت می‌کنند را رد کرد.

بنا بر گزارش نیویورک تایمز از اسناد منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی (که گفته می‌شود دارای مهر ستاد مشترک ارتش آمریکا و حاوی اطلاعات نظامی محرمانه آمریکا و ناتو درباره اوکراین هستند)، در بخشی از این اسناد آمده است که رهبران موساد، کارکنان خود و شهروندان اسرائیلی را برای پیوستن به اعتراضات تشویق کرده‌اند.

دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اعلام کرد که این گزارش «بی اساس» است و اینکه «موساد و مقامات ارشد آن، کارکنان این آژانس را برای شرکت در هیچ تجمعی که علیه دولت باشد، هیچ نوع تظاهرات سیاسی و برای پیوستن به هیچ فعالیت سیاسی تشویق نکرده‌اند و نمی‌کنند».

طرح اصلاحات قضائی مدنظر دولت بنیامین نتانیاهو، از زمان روی کار آمدن دولت ائتلافی جدید این کشور که متشکل از احزاب راستگرا و مذهبی است، خشم عمومی بی‌سابقه‌ای را در اسرائیل برانگیخته و باعث نگرانی متحدان غربی تل‌آویو نیز شده است.

قانون پیشنهادی دولت، به پارلمان این امکان را می‌دهد که تصمیمات دیوان عالی را نادیده بگیرد و بر انتصابات قضایی نظارت داشته باشد.

این طرح پس از هفته‌ها اعتراض سراسری در اسرائیل، به دستور نتانیاهو موقتا از دستور کار خارج شد و او اعلام کرد که تصویب اصلاحات مورد مناقشه را به تعویق می‌اندازد تا امکان گفتگو با احزاب مخالف فراهم شود.

در موضوع افشاگری اسناد محرمانه نظامی پنتاگون نیز، وزارت دادگستری ایالات متحده اعلام کرد که با وزارت دفاع در تماس است و تحقیقات در این باره را آغاز کرده است.

پیش از این سی‌ان‌ان به نقل از برخی مقامات آمریکایی نوشته بود که این اسناد، اسلایدهایی واقعی و بخشی از یک مجموعه اطلاعاتی بزرگتر روزانه است که توسط پنتاگون درباره جنگ اوکراین تهیه می‌شود و البته به نظر می‌رسد اسناد منتشر شده تاحدودی «ویرایش» شده‌اند.

این باور وجود دارد که دستکاری‌ها در اسناد منتشر شده، از سوی واحد ضداطلاعات روسیه انجام شده تا اطلاعات درست از وضعیت این کشور و نیروهایش در جنگ اوکراین علنی نشود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترکیه: هفت جاسوس موساد را بازداشت کردیم

افسر اسرائيلی به دلیل حضور با یونیفرم در تظاهرات حامیان نتانیاهو از کار برکنار شد

نتانیاهو در بحبوحه گسترش اعتراض‌ها در اسرائیل طرح «اصلاحات قضایی» را به تعویق انداخت