Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

وزرای خارجه ایران و عربستان سعودی در پکن با یکدیگر دیدار کردند

دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در پکن
دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان در پکن Copyright رسانه‌های ایران
Copyright رسانه‌های ایران
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان امروز پنجشنبه شش آوریل (۱۷ فروردین) در پکن با یکدیگر دیدار کردند.

آگهی

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و فیصل بن فرحان وزیر خارجه عربستان امروز پنجشنبه ششم آوریل (۱۷ فروردین) در پکن با یکدیگر دیدار کردند. این نخستین دیدار وزرای خارجه ایران و عربستان پس از هفت سال قطع روابط دیپلماتیک است.

طبق گزارش‌ها وزیر خارجه ایران در راس هیاتی شب گذشته وارد چین شد. طبق نوشته ایرنا، وزرای خارجه ایران و عربستان در دیدار امروز خود بر از سرگیری روابط دوجانبه، گام‌های اجرایی در مسیر بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌های دو کشور تاکید کردند. 

بر اساس گزارش رسانه‌های ایران، در متن بیانیه پایانی، طرفین متعهد شدند در «ایجاد امنیت، ثبات و شکوفایی منطقه» تشریک مساعی داشته باشند. در این مسیر، بر «فعال‌سازی موافقتنامه همکاری‌های امنیتی بین دو کشور» به تاریخ ۲۸ فروردین ۱۳۸۰ و «موافقتنامه عمومی همکاری» به تاریخ ۶ خرداد ۱۳۷۷ تاکید شد.

در متن بیانیه آمده است که دو طرف «اقدامات لازم را برای گشایش سفارت‌خانه‌های دو کشور در ریاض و تهران و سرکنسولگری‌های این دو کشور در جده و مشهد صورت دهند.» همچنین قرار است «هیئت‌های فنی» برای بررسی «از سرگیری پروازها» و «تسهیل اعطای روادید برای شهروندان دو کشور» هماهنگی‌های لازم را ادامه دهند.

در پایان، تهران و ریاض آمادگی خود برای از بین بردن همه موانع پیش روی گسترش همکاری بین دو کشور را اعلام کردند.

این دو کشور در اسفند ماه سال گذشته با انتشار بیانیه‌ای اعلام کردند که برای برقراری روابط دو جانبه با میانجیگری چین به توافق رسیده‌اند.

تهران و ریاض پیش از این، یکدیگر را به بی‌ثبات کردن خاورمیانه متهم  می‌کردند و روابط بین تهران و ریاض در سال ۲۰۱۶ پس از حمله به سفارت عربستان در ایران به پایین‌ترین سطح رسید. گروهی از معترضان در تهران و مشهد در آن سال، پس از اعلام خبر اعدام شیخ نمر باقر النمر، به ساختمان سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند و وارد این دو ساختمان شدند. پس از این اتفاق عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و چند کشور عربی دیگر هم به عربستان پیوستند.

در این مدت، کشور سوئیس حافظ منافع عربستان و ایران بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تماس تلفنی وزیر دفاع ایران با همتای عربستانی؛ امکان روابط نظامی دو رقیب قدرتمند خاورمیانه‌؟

گفتگو با متخصص روابط ایران و عربستان؛ آیا توافق تهران و ریاض نظم نوینی در منطقه شکل می‌دهد؟

شمار قربانیان مراسم حج در گرمای ۵۱ درجه عربستان از هزار نفر گذشت