لهستان: تیم جاسوسی روسیه به اتهام تدارک خرابکاری در قطارهای حامل تسلیحات به اوکراین دستگیر شد

تسلیحات آمریکا و متحدانش به اوکراین
تسلیحات آمریکا و متحدانش به اوکراین Copyright VALENTYN OGIRENKO/REUTERS
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رادیو خصوصی«RMF FM» لهستان که خبر این دستگیری را رسانه‌ای کرد مدعی است که این گروه در اطراف فرودگاه نظامی در «یاشونکا» واقع در جنوب شرق لهستان در حال جمع‌آوری اطلاعات بوده‌اند.

آگهی

سرویس‌های امنیتی لهستان می‌گویند که یک تیم جاسوسی روسیه را به اتهام تدارک اقدامات خرابکارانه و رصد مسیرهای راه‌آهن مورد استفاده برای حمل تسلیحات به اوکراین، دستگیر کرده‌اند.

«ماریوش کامینسکی»، وزیر کشور لهستان با اعلام این که سازمان امنیت داخلی این کشور ۹ مظنون را به اتهام جاسوسی برای مسکو دستگیر کرده است به خبرنگاران گفت که هدف طرح خرابکارانه این مظنونان فلج کردن برنامه تامین تجهیزات، سلاح و کمک به اوکراین بوده است.

لهستان، از اعضای ناتو و اتحادیه اروپا، از سرسخت‌ترین حامیان دفاع از اوکراین در برابر حمله روسیه است. این کشور اخیرا اعلام کرد که جت‌های جنگی در اختیار اوکراین قرار می‌دهد. این در حالی است که آلمان و آمریکا از قدرتمندترین اعضای ناتو هنوز نسبت به ارسال هواپیماهای جنگنده به اوکراین چراغ سبز نشان نداده‌اند.

وزیر کشور لهستان افزود که ماموران امنیتی لهستان دوربین‌، تجهیزات الکترونیکی و فرستنده‌های جی‌پی‌اس را که مظنونان می‌خواستند در وسائط نقلیه حامل کمک‌ها به اوکراین جاسازی کنند، کشف و ضبط کرده‌اند.

«ماریوش بواشچاک»، وزیر دفاع لهستان هم گفت که این گروه از بلاروس، کشور متحد روسیه که با لهستان هم مرز است، وارد این کشور شده‌اند.

بدنبال اعلام خبر دستگیری این مظنونان به اتهام جاسوسی و خرابکاری، بولتن خبری شبانگاهی تلویزیون دولتی بلاروس تایید کرد که سه نفر از بازداشت شدگان شهروند بلاروس هستند. بستگان مظنونان در مصاحبه با تلویزیون بلاروس عضویت آنان در شبکه جاسوسی روسیه را رد کردند.

در گزارش تلویزیون دولتی بلاروس این بازداشت‌ها به انتخابات لهستان ربط داده شد که در آن محافظه‌کاران حاکم امیدوارند دوباره قدرت را در ورشو بدست بگیرند. در این گزارش هدف از دستگیری مظنونان، منحرف کردن افکار عمومی لهستان از مشکلات اقتصادی و دسیسه مقامات این کشور برای افزایش محبوبیت خود اعلام شد.

رادیو خصوصی«RMF FM» لهستان که خبر این دستگیری را رسانه‌ای کرد مدعی است که این گروه در اطراف فرودگاه نظامی در «یاشونکا» واقع در جنوب شرق لهستان در حال جمع‌آوری اطلاعات بوده‌اند.

«یاشونکا» جایی است حساس و استراتژیک که تسلحیات و مهمات غرب از آن به اوکراین رسانده می‌شود تا در برابر یورش روسیه مقاومت کند، جنگی که وارد دومین سال خود شده است.

مقامات لهستان می‌گویند که عملیات و تحقیقات سازمان اطلاعات این کشور برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر از «تیم جاسوسی» ادامه دارد و جزئیات بیشتر در آینده فاش خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنجال «کمیسیون نفوذ روسیه» در لهستان؛ بروکسل روند حقوقی را علیه ورشو به جریان انداخت

اعتراض «نیم میلیون نفری»؛ مخالفان دولت لهستان علیه سیاست‌های حزب حاکم تظاهرات کردند

اتحادیه اروپا ۱۳۷ میلیارد بودجه مسدود شده لهستان را آزاد می‌کند