یافتۀ جدید دانشمندان: خواب خوب می‌تواند خطر ابتلا به عفونت و نیاز انسان به آنتی‌بیوتیک را کاهش دهد

خواب مفید
خواب مفید Copyright کانوا
نگارش از بورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در مقابل، افرادی که کمتر از ۶ ساعت و بیش از ۹ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قرار دارند و بیش از همه تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار می‌گیرند.

آگهی

یافته‌های جدید دانشمندان حاکی از آن است که «خواب خوب» می‌تواند خطر ابتلای ما به عفونت و نیاز بدن را به آنتی‌بیوتیک کاهش دهد و در مقابل، افرادی که کمتر از ۶ ساعت و بیش از ۹ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند، بیشتر در معرض ابتلا به عفونت قرار دارند و بیش از همه تحت درمان آنتی بیوتیکی قرار می‌گیرند.

اگرچه همواره یافته‌ها نشان می‌داد که یک «خواب خوب شبانه» می‌تواند انواع مشکلات را حل کند اما دانشمندان اکنون شواهد جدیدی کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد خوب خوابیدن می‌تواند آسیب‌پذیری در برابر عفونت را کاهش دهد. 

دانشمندان دانشگاه برگن نروژ، به وسیله پرسش‌نامه‌های کوتاهی، کیفیت خواب بیماران و نیز ابتلای آنها به عفونت‌ها را مورد سؤال قرار دادند. آن‌ها دریافتند که بیمارانی که خیلی کم یا زیاد می‌خوابند، احتمال بیشتری دارد که به عفونت دچار شوند و بیمارانی که مشکلات مزمن خواب را تجربه کرده‌اند نیز با احتمال بیشتری به آنتی بیوتیک نیاز خواهند داشت.

به کانال تلگرام یورونیوزفارسی بپیوندید

در حال حاضر شواهدی وجود دارد که مشکلات خواب، خطر عفونت را افزایش می‌دهد. پیش از این یک مطالعه نشان داده بود که افرادی که به ویروس سرماخوردگی آلوده شده بودند، درصورت داشتن خواب سالم، با احتمال کمتری به سرماخوردگی مبتلا شدند. 

اختلالات خواب رایج و قابل درمان هستند و اگر بتوان ارتباط خواب را با عفونت تایید کرد، ممکن است کاهش مصرف آنتی بیوتیک و محافظت از افراد در برابر عفونت‌ها قبل از وقوع، امکان‌پذیر شود.

با «کم خوابی» خطر عفونت ۲۷ درصد افزایش می‌یابد

دانشمندان دریافتند بیمارانی که کمتر از ۶ ساعت در شب می‌خوابند، ۲۷ درصد بیشتر احتمال دارد که در معرض ابتلای به عفونت قرار گیرند و بیمارانی که بیش از ۹ ساعت می خوابند نیز ۴۴ درصد بیشتر احتمال دارد که عفونت را گزارش کنند. 

خواب کمتر از شش ساعت یا بی‌خوابی مزمن نیز خطر نیاز به آنتی بیوتیک را برای غلبه بر عفونت‌ها افزایش می‌دهد.

بنا بر اعلام یکی از پزشکان عضو این تیم تحقیق، بی‌خوابی در بین بیمارانی که «در مراحل اولیه بیماری هستند» بسیار شایع است؛ چیزی که پزشکان عمومی آن را کمتر تشخیص داده اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یافته‌های محققان از تاثیر مثبت «حمام پا» در بهبود کیفیت خواب

نتایج یک تحقیق: سی دقیقه چرت روزانه می‌تواند خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش دهد

دانشمندان برای اولین بار موفق به پرورش بیضه در آزمایشگاه شدند