Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

سی‌ان‌ان: روسیه برخی از تسلیحات آمریکایی غنیمت گرفته شده در جنگ اوکراین را به ایران فرستاده است

U.S. made Javelin anti-tank missile
U.S. made Javelin anti-tank missile Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه بسیاری از این تجهیزات را برای مهندسی معکوس و تجزیه و تحلیل به ایران فرستاده است و این احتمال وجود دارد که درنهایت ایرانی‌ها بتوانند نسخه خود را از این سلاح‌ها بسازند.

آگهی

شبکه خبری سی‌ان‌ان به نقل از چهار منبع آگاه ادعا کرد که مسکو برخی از تسلیحات و تجهیزاتی که از سوی ایالات متحده و ناتو به اوکراین تحویل داده شده بود و اکنون در میدان جنگ به غنیمت نیروهای روسیه درآمده است را به ایران می‌فرستد.

این باور وجود دارد که ایران سعی دارد از طریق مهندسی معکوس این تسلیحات، به اطلاعات مهمی دربارۀ آنها دست یابد.

به گفتۀ این منابع که نامشان فاش نشده، مقامات ایالات متحده، ناتو و سایر مقامات غربی در یکسال گذشته بارها شاهد بوده‌اند که در میدان‌های نبرد، نیروهای روسیه مشغول جمع‌آوری تجهیزات تسلیحاتی همچون ضدتانک جاولین و سیستم‌های ضدهوایی استینگر هستند که ارتش اوکراین در زمان عقب‌نشینی، مجبور به رها کردن آنها شده بود.

روسیه بسیاری از این تجهیزات را برای مهندسی معکوس و تجزیه و تحلیل به ایران فرستاده است و این احتمال وجود دارد که درنهایت ایرانی‌ها بتوانند نسخه خود را از این سلاح‌ها بسازند.

با این وجود به گفتۀ این منابع، مقامات آمریکایی معتقد نیستند که کار ارسال نمونه سلاح‌های غربی به ایران یک اقدام گسترده و سیستماتیک باشد؛ چراکه ارتش اوکراین از ابتدای این جنگ همواره آمار تلفات تجهیزات ارائه شده توسط ایالات متحده در جریان نبردها را به پنتاگون گزارش داده است. اما آمریکایی‌ها تایید می‌کنند که رصد دقیق وضعیت همۀ سلاح‌هایی که در میدان‌های نبرد استفاده شدند ممکن نیست.

به باور منابع سی‌ان‌ان، روسیه امیدوار است با ادامۀ ارسال نمونۀ سلاح‌های غربی به ایران، بتواند حمایت تهران از مسکو را در جریان این جنگ حفظ کند و هنوز مشخص نیست که آیا ایران در مهندسی معکوس این تسلیحات به موفقیت رسیده است یا خیر.

نگرانی از افزایش ناامنی‌ها در منطقه

تهران پیش از این ثابت کرده است که در ساخت تسلیحاتی مشابه آنچه در گذشته از تجهیزات آمریکایی به دست آورده بود مهارت بالایی دارد. بطور مثال، ساخت «موشک هدایت شونده ضدتانک طوفان» در واقع حاصل مهندسی معکوس یک موشک آمریکایی به نام «BGM-71 TOW» در دهه ۷۰ میلادی بوده است.

ایرانی‌ها همچنین در سال ۲۰۱۱ میلادی یک پهپاد ساخت آمریکا به نام لاکهید مارتین «Sentinel» را رهگیری و سرنگون کردند و با مهندسی معکوس آن توانستند پهپاد جدیدی بسازند که در سال ۲۰۱۸ وارد حریم هوایی اسرائیل شد.

جاناتان لرد، کارشناس ارشد و مدیر برنامه امنیتی خاورمیانه در مرکز امنیت جدید آمریکا با اشاره به این توانایی ایران می‌گوید: «آنها موشک هدایت شونده ضد تانک TOW را مهندسی معکوس کردند و موشک تقریبا کاملی ساختند که آن را طوفان نامیدند و اکنون در تعداد بالا در اختیار حوثی‌ها و حزب‌الله لبنان می‌گذارند. ایران می‌تواند همین کار را با  سیستم ضدهوایی استینگر نیز انجام دهد و با این کار، هوانوردی نظامی و غیرنظامی را در سراسر منطقه تهدید کند. موفقیت در مهندسی معکوس ضدتانک جاولین نیز می‌تواند به ابزار جدیدی در دست حماس یا حزب‌الله برای تهدید تانک‌های مرکاوای اسرائیل تبدیل شود.»

پنتاگون در اواخر سال گذشته میلادی تلاش‌هایش را برای ردیابی تسلیحات آمریکایی ارائه شده به اوکراین گسترش داد؛ از جمله از طریق بازرسی در محل که با همکاری پرسنل نظامی ایالات متحده مستقر در سفارت آمریکا در کی‌یف انجام می‌شود.

با این وجود کالین کال، معاون وزیر دفاع در امور سیاست در دولت بایدن در اوایل سال جاری میلادی مقابل قانونگذاران کشورش تایید کرد که برخی از تجهیزات آمریکایی در جریان جنگ اوکراین به غنیمت نیروهای روسیه درآمده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده نیروی هوایی اوکراین: بیش از یک‌هزار پهپاد و موشک ایرانی و روسی را منهدم کرده‌ایم

وال‌استریت ژورنال: تهران و مسکو به دنبال ساخت کارخانه تولید پهپادهای چابک‌تر در روسیه هستند

افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد