دیوان بین‌المللی دادگستری از آذربایجان خواست کریدور لاچین را باز کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیوان بین المللی دادگستری
دیوان بین المللی دادگستری   -  کپی رایت  UN Photo/ICJ-CIJ/Wiebe Kiestra. Courtesy of the ICJ. All rights reserved.

دیوان بین‌المللی دادگستری، ارگان قضایی سازمان ملل متحد با صدور دستور موقت از آذربایجان خواست تا تردد آزاد در کریدور لاچین را تضمین کند.

کریدور لاچین از ۱۲ دسامبر بسته شده و به این شکل شهر «آرتساخ» ارمنستان را در محاصره قرار داده است. این کریدور تنها مسیر اتصال آرتساخ به ارمنستان است که توسط نیروهای تحت حمایت آذربایجان مسدود شده است.

ارمنستان روز ۲۸ دسامبر با ارائه درخواستی به دیوان بین‌المللی دادگستری خواستار باز شدن کریدور لاچین از سوی آذربایجان شده بود. این دادگاه ضمن تاکید بر اینکه «از ۱۲ دسامبر ۲۰۲۲، ارتباط بین قره باغ و ارمنستان از طریق کریدور لاچین مختل شده است» با صدور دستور موقت اعلام کرد که آذربایجان باید «تمام تدابیری که در اختیار دارد را برای اطمینان از حرکت بدون مانع در امتداد کریدور لاچین به کار بگیرد.»

در این حکم همچنین گفته شده است که «اختلال در کریدور لاچین مانع از انتقال شهروندان ارمنستان بستری شده در قره باغ به مراکز درمانی این کشور برای مراقبت‌های پزشکی فوری شده است. همچنین شواهد نشان می‌دهد که واردات کالاهای اساسی به قره‌باغ با موانعی مواجه بوده که باعث کمبود مواد غذایی، دارو و سایر لوازم پزشکی ضروری شده است.»

ارمنستان همچنین درخواست کرده بود که آذربایجان «سازمان‌دهی و حمایت خود از اعتراضات ادعایی را که مانع از حرکت آزادانه و بدون وقفه در امتداد کریدور لاچین در هر دو جهت می‌شود را متوقف کند» و «از ایجاد اختلال یا ممانعت از تامین گاز طبیعی و سایر خدمات عمومی به قره باغ خودداری کند.»

چند هفته قبل از بسته شدن کریدور لاچین، مقامات آذربایجان، ارمنستان را متهم کردند که از این مسیر برای انجام فعالیت‌های ممنوعه استفاده می‌کند.

بسته شدن کریدور لاچین که این هفته به هفتادمین روز خود رسیده، بحرانی انسانی در آرتساخ به همراه آورده است. واردات روزانه حدود ۴۰۰ تن کالای اساسی از ارمنستان متوقف شده که کمبود شدید مواد غذایی و دارویی را رقم زده است.

از آنجایی که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و نیروهای حافظ صلح روسیه توانسته‌اند از این مسیر عبور کنند، مقامات آذربایجان هم مدعی هستند که کریدور لاچین باز است.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

 دیوان بین‌المللی دادگستری تاکید می‌کند «اقدامات تأمینی (دستور موقت) الزام‌آور است و در نتیجه برای هر طرفی که اقدامات تامینی متوجه اوست، تعهدات حقوق بین‌المللی ایجاد می‌کند.» بنابراین در صورتی که آذربایجان از تصمیم دادگاه پیروی نکند، پرونده به شورای امنیت سازمان ملل ارسال خواهد شد.