وزیر دفاع اسرائیل: ایران به بیش از پنجاه کشور تسلیحات مرگبار می‌فروشد

رژه نظامی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی
رژه نظامی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی Copyright Vahid Salemi/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
Copyright Vahid Salemi/Copyright 2022 The AP. All rights reserved.
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه ۱۷ فوریه در کنفرانس امنیتی مونیخ خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد و از فروش تسلیحات مرگبار توسط ایران به بیش از پنجاه کشور خبر داد.

آگهی

به گزارش روزنامه جروزالم پست، یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل روز جمعه ۱۷ فوریه در کنفرانس امنیتی مونیخ خواستار تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شد. این تحریم در پایان سال ۲۰۲۳ منقضی می‌شود. 

آقای گالانت در این کنفرانس گفت: «ایران آشکارا و نهان درپی نابودی اسرائیل است. تهران به صورت مستقیم و غیر مستقیم از طریق واسطه‌ها یعنی تروریست‌ها فعال در نزدیکی مرزهای اسرائیل، در تلاش برای نیل به این هدف خود است. جمهوری اسلامی نه تنها تهدیدی برای اسرائیل که برای امنیت و ثبات اروپا و کل جهان است.» 

وی همچنین افزود: «تاثیرات سوء ایران در سراسر قاره‌ها و کشورها در حال افزایش است. در سال گذشته، حکومت ایران به یکی از صادرکنندگان بین‌المللی سلاح‌های مرگبار تبدیل شد. تهران با بیش از پنجاه کشور در سراسر جهان در ارتباط است و به آن‌ها سلاح می‌فروشد. ایران تامین کننده پهپاد‌هایی با برد هزار کیلومتر برای کشورهای اروپای شرقی چون بلاروس است پیش‌تر نیز تهران این تسلیحات را به کشورهای آمریکای جنوبی چون ونزوئلا می‌فروخت.»

AP/AP
پهپاد ساخت ایرانAP/AP

 یوآو گالانت خواستار اقدامات فوری جامعه بین‌المللی برای توقف صادرات سلاح توسط جمهوری اسلامی شد و گفت: «جهان باید متحد شود و گام‌های فوری و سریعی برای توقف فروش تسلیحات ایران و ایجاد سازوکار بازدارنده و مؤثر در این زمینه بردارد.»

وی افزود: «جهان باید پیش از انقضای دوره تحریم تسلیحاتی کنونی جمهوری اسلامی در پایان سال ۲۰۲۳ وارد عمل شود. ترکیب تهدید تهران هسته‌ای و فروش تسلیحات می‌تواند به فجایع بزرگتری ختم شود.» 

اگر ایران به سلاح هسته‌ای دست‌ یابد چه می‌شود؟

وزیر دفاع اسرائیل با تاکید بر لزوم جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای گفت: «اگر رفتار ایران بدون سلاح هسته‌ای این‌گونه است، تصور کنید که اگر آیت‌الله‌های خون‌خوار به زرادخانه هسته‌ای دست‌یابند چه می‌شود. این موضوع تهدیدی تحمل‌ناپذیر برای امنیت جهانی است. همه ما باید از تمام ابزار ممکن برای جلوگیری از دستیابی ایران به توانایی‌های هسته‌ای استفاده کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیدار وزیر دفاع اسرائیل با علی‌اف، تل‌آویو: ایران پشت حمله به سفارتمان در جمهوری آذربایجان است

وزیر دفاع آمریکا در دیدار با همتای اسرائیلی: ایران درحال کسب تخصص و تجربه‌ در جنگ اوکراین است

سفر رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به اسرائیل؛ تل‌آویو بر همکاری برای مقابله با ایران تاکید کرد