ایران و اوکراین در کانون توجه جشنواره فیلم برلین؛ از حضور گلشیفته تا سخنرانی زلنسکی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حضور گلشیفته فراهانی و سخنرانی ولودیمیر زلنسکی در جشنواره فیلم برلین
حضور گلشیفته فراهانی و سخنرانی ولودیمیر زلنسکی در جشنواره فیلم برلین   -  Copyright  AP/AFP

هفتاد و سومین دوره از جشنواره فیلم برلین که به طور سنتی بیشتر از جشنواره‌های فیلم کن و ونیز به موضوعات سیاسی توجه نشان می‌دهد روز پنجشنبه با تمرکز ویژه بر روی شرایط اوکراین و ایران آغاز به کار خواهد کرد. 

قرار است ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین در مراسم افتتاحیه این جشنواره از طریق تماس ویدئویی سخنرانی کند. ریاست هیات داوران جشنواره فیلم برلین (برلیناله) که اولین جشنواره مهم سینمایی اروپا در سال ۲۰۲۳ محسوب می‌شود برعهده کریستن استوارت، بازیگر آمریکایی خواهد بود. 

گلشیفته فراهانی، بازیگر ایرانی و از فعالان سرشناس مخالف جمهوری اسلامی از جمله اعضای هیات داوران جشنواره برلین است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رشته رویدادهای ویژه‌ای در این دوره از جشنواره برای ابراز «همبستگی» با مردم اوکراین و ایران برنامه‌ریزی شده است. میزگردهایی برای بحث درباره شرایط جنگ در اوکراین و اعتراض‌های اخیر در ایران برگزار خواهد شد. ستارگان دنیای سینما همچنین قرار است بر روی فرش قرمز جشنواره با مردم اوکراین و ایران اعلام «همبستگی» کنند. 

مستند ساخته شان پن، بازیگر و کارگردان آمریکایی که در روزهای ابتدایی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین در کی‌یف به سر می‌برد قرار است در برلیناله به نمایش درآید.

 او در این فیلم مستند که «ابرقدرت» نام دارد روند تغییر شخصیت عمومی ولودیمیر زلنسکی از یک کمدین به رئیس‌جمهوری و سپس «قهرمان جنگ» در اوکراین را بررسی کرده است. 

جشنواره فیلم برلین امسال حضور سینماگران، شرکت‌های سینمایی و گزارشگران مرتبط با حکومت‌های ایران و روسیه را ممنوع کرده است. 

نزدیک به ۳۰۰ اثر سینمایی از سراسر جهان طی ۱۱ روز آینده در برلیناله به نمایش درخواهد آمد. این در حالی است که ۱۹ فیلم سینمایی برای کسب جوایز جشنواره از جمله خرس طلایی و خرس‌های نقره‌ای رقابت می‌کنند.  

استیون اسپیلبرگ، کارگردان آمریکایی قرار است جایزه افتخاری خرس طلایی را برای یک عمر فعالیت هنری دریافت کند. 

کریستن استوارت، ۳۲ ساله جوان‌ترین رئیس هیات داوران در تاریخ جشنواره فیلم برلین خواهد بود. برلیناله به همراه جشنواره‌های فیلم کن و ونیز یکی از سه جشنواره سینمایی مهم قاره اروپا محسوب می‌شود.