تحولات ایران؛ فرهاد میثمی از زندان آزاد شد؛ عبداللهیان: برای تبادل زندانی با آمریکا توافق کرده‌ایم

فرهاد میثمی قبل و بعد از اعتصاب غذا در زندان
فرهاد میثمی قبل و بعد از اعتصاب غذا در زندان Copyright شبکه‌های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز جمعه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

آگهی

در آخرین تحولات مرتبط با ایران، بار دیگر شماری از شهروندان در برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان پس از نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند و شعار سر دادند.

طبق گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، معترضان شعارهایی مانند، «نه سلطنت، نه رهبری، دموکراسی، برابری» سر دادند.

معترضان در زاهدان، شعار «مرگ بر خامنه‌ای» و «مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر» سر دادند. این اعتراضات در خاش نیز گزارش شده است.

آخرین اخبار و گزارش‌ها از رویدادهای ایران در روز جمعه ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

10.02.2023
18:29

نهاد‌های اطلاعاتی ایران مدعی بازداشت «عوامل اصلی» حمله به تاسیسات نظامی در اصفهان شدند

رسانه‌ها دولتی ایران به نقل از ‌نهاد‌های اطلاعاتی ایران مدعی شدند «عوامل اصلی» حمله پهپادی ماه جاری به یک سایت نظامی در اصفهان را دستگیر کرده اند.

در این بیانیه آمده است اجمالاً تاکنون دخالت «مزدوران اسرائیل» در آن اقدام اثبات شده است. اما در این بیانیه به جزئیات بیشتری درباره بازداشت شدگان اشاره نشده است.

به گفته آن‌ها اگر چه این عملیات ناکام مانده است اما با واکنش «عبرت‌آموز حافظان امنیت» مواجه خواهد شد. 

شامگاه شنبه ۸ بهمن ماه،‌ انفجار مهیبی در یک کارخانه تولید مهمات در اصفهان گزارش شد. مقامات ایرانی گفتند که این کشور تلاش برای حمله سه ریزپهپاد به یک کارخانه مهمات‌سازی در شهر اصفهان را مهار کردند و این حمله تلفاتی نداشته است.

10.02.2023
17:14

فرهاد میثمی از زندان آزاد شد

فرهاد میثمی، زندانی سیاسی که در پی اعتصاب غذا دچار کاهش وزن شدید شده بود، از زندان آزاد شد.

این زندانی سیاسی از  مرداد  سال ۱۳۹۷ در زندان بود. به تازگی  عکس‌هایی از او در زندان منتشر شده بود که نشان می‌داد او پس از اعتصاب غذا کاهش وزن بسیاری پیدا کرده است. این عکس‌ها بازتاب‌های گسترده داخلی و خارجی  به همراه داشت.

10.02.2023
16:57

مهدی مقدری عضو سابق شورای شهر اصفهان آزاد شد

مهدی مقدری، عضو سابق شورای شهر اصفهان  از زندان مرکزی اصفهان آزاد شد.

10.02.2023
16:52

جمعی از جمهوری‌خواهان نسبت به «رهبری فردی» برای گذار از جمهوری اسلامی هشدار دادند

جمعی از جمهوری‌خواهان در بیانیه‌ای نسبت به «رهبری فردی» برای گذار از جمهوری اسلامی هشدار دادند.

در این بیانیه آمده است: «به گمان ما هر رویکرد مبتنی بر مرکز ـ پیرامون نسبت به دیگر گرایش ها، از سوی هر نیروی سیاسی در داخل و یا خارج از کشور، خود می تواند به یکی از موانع شکل گیری همبستگی عمومی و رهبری جمعی مبارزات مردم ایران تبدیل شود.»

نویسندگان در این بیانیه به مخالفان جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که از انقلاب ۵۷ درس بگیرند و گفته‌اند: «۲۲ بهمن ۵۷ گوشزد می‎سازد که رهبری فردی و بر اساس اعتماد به قول‌ها و وعده‌ها چه فرجام خطرناکی پیدا می‌کند. تقریبا غیر ممکن است یک فرد و یا رهبر فرهمند و دارای موقعیت ویژه را پیدا کرد که علائق گوناگون جامعه را در قامت شخص خود همسان سازد. مسیری که وحدت همه را به اتحاد حول یک فرد با ایجاد هژمونی تنزل می‌دهد زمینه‌ساز استمرار استبداد و اقتدارگرایی است.»

حسن یوسفی اشکوری، منصور فرهنگ، سعید شاهسوندی، نیره توحیدی، فرزانه بذرپور، آناستازیا صدرحاج سید جوادی از جمله امضا کنندگان این بیانیه‌اند.

10.02.2023
16:27

مریم شُکرانی: «چین‌‌ هراسی» و «روسیه‌ هراسی» از موارد اتهاماتم بود

مریم شُکرانی، دبیر اقتصادی روزنامه شرق که چندی پیش به دادسرای اوین احضار شده بود گفته است  «چین‌هراسی» و «روسیه‌هراسی»، «از طریق نوشتن گزارش» از موارد اتهامات در پرونده‌اش بوده است. 

این روزنامه‌نگار حوزه اقتصاد در توئیتی  نوشته است «ظاهرا نوشتن از چین و روسیه هم خط قرمز شده است.»

خانم شُکرانی  ۲۷ دی، احضار و پس از تفهیم اتهام با قرار وثیقه آزاد شد.

10.02.2023
16:11

مولوی عبدالحمید: مردم اهل سنت شهروندان درجه سه هستند

مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه امروز خود با اشاره به وقایع پس از انقلاب ۵۷ گفت: «شهروندان اهل سنت حتی شهروند درجه دوم نیستند و شهروند درجه سوم هستند. به ما می گفتند شهروند درجه اول هستید اما عملا نبودیم. نه وزیری نه استانداری نداشتیم. در استان‌های سنی نشین در شورای تامین حتی یک نفر اهل سنت نیست.در مناطقی که هشتاد درصد اهل سنت هستند هیج مسئول سنی نیست.»

او در بخش دیگری از سخنانش به وضعیت شهروندان اهل سنت در ادارات اشاره کرد و افزود :« تبعیض بیداد می‌کند. در استخدام‌ها و بکارگیری سنی‌ها و در آموزش و پرورش که زیربنای ترقی و پیشرفت است ولی همواره تبعیض و دغدغه بوده است. بارها شکایت شده اما نتیجه ای نداشته است.»

مولوی عبدالحمید در بخش دیگری از سخنانش به آزادی تعدادی از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری اشاره و از آن استقبال کرد. او اما همچنان از حکومت خواست که به خواسته اکثریت مردم تن دهد.

10.02.2023
15:53

هه‌نگاو: نیروهای امنیتی ایران ۱۸۶ کودک را در کردستان ربوده‌اند

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو در گزارشی اختصاصی نوشته است که طی ۵ ماه اخیر و با شروع اعتراضات به مرگ مهسا «ژینا» امینی «بیش از ۴۰۰ دانش‌آموز در شهر‌های مختلف کردستان توسط نهادهای حکومتی مورد ربایش قرار گرفته که تاکنون صرفا هویت ۱۸۶ نفر از آنها برای هه‌نگاو احراز شده است.»

به گفته این سازمان حقوق بشری «از مجموع ۱۸۶ کودکی که هویت آنها احراز شده است ۳۲ نفر دختر و ۱۵۴ نفر نیز پسر بوده‌اند.» و همچنین «بیشترین موارد ربایش گزارش شده کودکان مربوط به شهر جوانرود با ۲۸ مورد است. همچنین در شهر سنندج ۲۱ مورد و در سقز نیز ۱۴ مورد گزارش شده است.»

 هه‌نگاو همچنین خاطر نشان کرد تیم حقوقی این سازمان « در عمده موارد کودکان ربوده شده مورد بازجویی خشن قرار گرفته و هیچ یک از حقوق حمایتی کودکان مورد توجه قرار نگرفته‌اند. و بر اساس آخرین اطلاعات شماری از این کودکان متعاقب چند روز و چند هفته بلاتکلیفی و بی خبری تحت عناوین غیر قانونی نظیر دادن تعهد و یا بعضاً با وثیقه آزاده شده‌اند».

این سازمان همچنین از وضعیت این کودکان ابراز نگرانی کرده است و  درادامه گزارش خود آورده که « کودکانی که آزاد شده‌اند عموماً با کسی صحبت نمی‌کنند و به‌شدت دچار گوشه‌گیری و تالمات روحی می‌باشند.»

عکس  canva
10.02.2023
15:29

وزیر امور خارجه ایران: برای تبادل زندانی با آمریکا توافق کرده‌ایم

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در مصاحبه‌ با رادیو ملی آمریکا ان.پی.آر گفته است ایران با آمریکا برای تبادل زندانی توافق کرده‌ایم.

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به خبرنگار رادیو ان.پی.آر مبنی بر آزادی سیامک نمازی شهروندان آمریکایی بازداشت شده در ایران گفته است: « بله، ما ماه‌هاست (از ماه مارس) در این رابطه با آمریکایی‌ها توافق کرده‌ایم.» به گفته امیرعبداللهیان  در «ماه مارس» آمریکایی‌ها نماینده خود را که از کشور انگلیس بود، به ایران فرستادند و کم‌تر از دو ماه قبل هم نماینده‌شان مجددا به ایران آمد. 

او همچینین خاطرنشان کرده است که «توافق» روی میز است و تنها مجموعه‌ای از اقدامات «تکنیکی» باید توسط طرف آمریکایی انجام شود.

10.02.2023
14:10

انتقاد از عملکرد شهرداری تهران در برف‌روبی؛ «برف زیاد بود، عذرخواهی می‌کنیم»


شماری از شهروندان تهران در شبکه‌های اجتماعی از عملکرد شهرداری تهران در مدیریت برف انتقاد کردند.

روز گذشته بارش برف نقاط بسیاری از تهران را سفیدپوش کرد و مشکلاتی را برای مردم فراهم کرد. 
طبق گزارش رسانه‌های ایران، بسیاری از معابر اصلی تهران با بارش برف قفل شد و اقدامات اولیه مانند پاشیدن نمک و شن بر روی آسفالت نیز به خوبی صورت نگرفت. 

طبق برخی از ویدیوها مردم در بزرگراه‌ها خودروها را هل می‌دهد و مشکلاتی برای مردم ایجاد شده است. 
علیرضا جعفری، مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به بارش برف روز گذشته تهران گفت: «حجم بالای برف و میزان بالای تردد خودروها در معابر منجر به بروز مشکلاتی برای مردم شد که متاسفانه به رغم فعالیت ده ها هزار نیروی خدماتی و ماشین‌آلات و تجهیزات برف روبی نشد تا تسهیل صددرصدی تردد را فراهم آوریم.»

مدیرکل خدمات شهری شهرداری تهران با اعلام اینکه در معابر منطقه ۲ و ۵ مشکل تردد وجود داشت، تصریح کرد: «همین روند موجب شد که مشکلاتی برای شهروندان ایجاد شود که ما از مردم عذرخواهی می‌کنیم.»

10.02.2023
13:58

ابراهیم رئیسی: از ماه‌ها پیش آمادگی خود را برای نهایی کردن مذاکرات اعلام کردیم


ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران گفت: «‏جمهوری اسلامی از ماه‌ها پیش آمادگی خود برای نهایی کردن مذاکرات و دستیابی به توافقی منصفانه را اعلام و حسن نیت برای تحقق این هدف را نشان داده، هرچند آمریکا و اخیراً سه کشور اروپایی گرفتار توهم و محاسبه غلط شده‌ و به جای استفاده از فرصت مذاکره، به دنبال دخالت در امور داخلی ایران رفتند.»

این سخنان در حالی بیان می‌شود که از چندین ماه پیش مذاکرات برای احیای برجام متوقف شده است چراکه آمریکا درخواست‌های ایران را در قالب برجام نمی‌داند. از سوی دیگر با آغاز اعتراضات در ایران، ایالات متحده بارها اعلام کرد که روی احیای برجام دیگر متمرکز نیست. 

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش تحقیقی سی‌ان‌ان: پهپادهای ایرانی با قابلیت انفجاری بیشتر برای کمک به روسیه طراحی می‌شوند

تحولات ایران؛ وزیر امور خارجه ایران بازداشت خبرنگاران در ایران را رد کرد

تحولات ایران؛ هیات‌هایی برای انتخاب «عفوشدگان» به زندان‌‌های کشور می‌روند