راجر واترز در شورای امنیت: تهاجم نظامی روسیه به اوکراین «غیرقانونی» اما «تحریک شده» است

Access to the comments نظرها
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
راجر واترز در شورای امنیت سازمان ملل متحد
راجر واترز در شورای امنیت سازمان ملل متحد   -  کپی رایت  ED JONES / AFP

راجر واترز، آهنگساز، خواننده، عضو پیشین و موسس گروه اسطوره‌ای پراگرسیو راک پینک فلوید، روز چهارشنبه ۸ فوریه به دعوت روسیه در شورای امنیت سازمان ملل متحد سخنرانی کرد. وی در این سخنرانی تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را «غیرقانونی» اما «تحریک شده» خواند و خواستار آتش‌بس شد. 

فریت هوکسا، سفیر آلبانی در سازمان ملل متحد در حضور ۱۵ کشور عضو شورای امنیت گفت: «او خوش‌شانس است که در نیویورک، در یک کشور آزاد زندگی می‌کند و عقایدش را آزادانه به زبان می‌آورد. اگر در روسیه زندگی می‌کرد، آنچه او اکنون راجع به تهاجم نظامی به اوکراین گفت ممکن بود به قیمت بازداشت شدنش تمام شود.»

دیمیتری پولیانسکی، سفیر روسیه در سازمان ملل متحد بلافاصله اظهارات آقای هوکسا را رد کرد و گفت که کشورش به آزادی بیان احترام می‌گذارد.

روسیه خواستار برگزاری جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت با هدف بحث درمورد تحویل سلاح‌ به اوکراین از سوی دولت‌های غربی شد و از راجر واترز درخواست کرد که در این جلسه صحبت کند. آقای واترز پیشتر در ماه سپتامبر با انتشار نامه‌ای در وبسایت خود از عرضه تسلیحات غربی به کی‌یف انتقاد کرده بود.

ریچارد میلزِ، معاون سفیر آمریکا در سازمان ملل با تجلیل از کارنامه آقای واترز به عنوان یک موسیقی‌دان، صلاحیت او برای صحبت درباره کنترل تسلیحات یا امنیت اروپا را «کمتر مشهود» دانست.

راجر واترز اگرچه تهاجم نظامی روسیه به اوکراین را غیرقانونی خواند اما آن را «تحریک شده» عنوان کرد و «محرکان آن را به شدیدترین لحن ممکن» محکوم کرد.

آقای واترز گفت: «امروز تنها اقدام معقول ممکن درخواست آتش‌بس فوری در اوکراین است.»

سرجی کایسلیتسیا، سفیر اوکراین در سازمان ملل با اشاره با آهنگ مشهور آجری دیگر در دیوار (Another brick in the wall) گروه پینک فلوید گفت: «برای هواداران پیشین او متاسفم که مجبوند ایفای نقش او به عنوان آجری در دیوار را بپذیرند. آجری در دیوار پروپاگاندای روسیه.»