اوکراین دو سامانه از نادرترین سیستم دفاع هوایی روسیه را با گلوله‌های آمریکایی منهدم کرد

نیروهای اوکراینی در حال تخلیه محموله کمک‌های نظامی آمریکا شامل موشک‌های ضد تانک جاولین. عکس به تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۲۳.
نیروهای اوکراینی در حال تخلیه محموله کمک‌های نظامی آمریکا شامل موشک‌های ضد تانک جاولین. عکس به تاریخ ۱۰ فوریه ۲۰۲۳. Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برای اولین بار دو سامانه از نادرترین سامانه دفاع هوایی «تور» روسیه در دو حمله جداگانه توسط ارتش اوکراین منهدم شد.

آگهی

برای اولین بار دو سامانه از نادرترین سیستم دفاع هوایی «تور» روسیه در دو حمله جداگانه توسط ارتش اوکراین منهدم شد. کی‌یف می‌گوید مختصات دقیق این سامانه‌های روسی را از طریق پهپاد به دست آورده بوده است.

در پیام نیروی دریایی ارتش اوکراین آمده است: «یگان‌های توپخانه‌ای و یگان‌های فرماندهی پیاده نظام دریایی اوکراین با شلیک به مهاجمان، یک سامانه موشکی ضد هوایی تور و دو سرباز روسی را منهدم کردند.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سامانه دفاع هوایی «Arctic TOR-M2DT»  در حقیقت نسخه بازطراحی شده سامانه تور است که صرفا برای عملیات در دمای بسیار سرد و زیر صفر به کار می‌رود. این نسخه از سامانه تور، اولین بار در سال ۲۰۱۸ به ارتش روسیه تحویل داده شد و در سال ۲۰۱۹ مورد استفاده قرار گرفت.

در ویدئو اول که وزارت دفاع اوکراین روز پنجشنبه منتشر کرد لحظه هدف گرفته شدن قسمت جلویی یکی از این سامانه‌ها به تصویر کشیده شده است. پس از آن بلافاصله چند سرباز روسی با کپسول‌های آتش نشانی سعی می‌کنند شعله‌های آتش را خاموش کنند.

توئیت وزارت دفاع اوکراین به تاریخ دوم فوریه ۲۰۲۳

وزارت دفاع اوکراین در تایید این خبر نوشته است، زمانی که روسیه سامانه پدافند هوایی «Arctic TOR-M2DT» را به اوکراین گسیل می‌کرد تبلیغات زیادی برای آن کرد و «ستاره تلویزیون روسیه تبدیل شد» اما این سامانه «در شعله آتش سوخت و کپسول آتش‌نشانی هم چاره‌ساز نشد.»

در پی اعلام این خبر وب سایت موسوم به Ukraine Weapons Tracker روز جمعه از انهدام دومین سامانه «Arctic TOR-M2DT» خبر داد. این دو مورد انهدام، اولین حملات ثبت شده موفق به این سامانه پدافند هوایی پیشرفته است.

ویدئوی دوم از لحظه اصابت خمپاره به سامانه دفاع موشکی روسیه - از Ukraine Weapons Tracker

هر دو سامانه «Arctic TOR-M2DT» در ناحیه خرسون و با استفاده از گلوله‌های توپخانه‌ای «اکسکالیبور» منهدم شده‌اند، گلوله‌هایی که با جی‌پی‌اس هدایت می‌شوند و جزئی از بسته‌های دفاعی آمریکا به اوکراین است.

بر اساس رسانه دولتی روسیه «تاس»، سامانه تور قابلیت رهگیری حملات موشکی کروز، بمب‌های پرنده، جنگنده‌ها، هلیکوپتر و پهپادها را دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئیس درخواست اسپانیا برای ارسال تسلیحات ساخت این کشور به اوکراین را رد کرد

چتربازان روسیه در شرق «چاسیو یار» مستقر شدند؛ اهمیت تصرف این شهر اوکراین در چیست؟

راهکار اوکراین برای دمیدن جان تازه به ارتش با فرض تشدید جنگ از سوی روسیه