Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مایکروسافت: ایران پشت حمله هکرها به وبسایت شارلی ابدو است

پرچم ایران در مقابل برج ایفل با شعار زن، زندگی، آزادی
پرچم ایران در مقابل برج ایفل با شعار زن، زندگی، آزادی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنابر گزارش محققان امنیتی مایکروسافت در روز جمعه، یک تیم هکری با پشتیبانی حکومت ایران اطلاعات مشتریان مجله طنز شارلی ابدو را سرقت و افشا کرده است.

آگهی

بنابر گزارش محققان امنیتی مایکروسافت در روز جمعه، یک تیم هکری با پشتیبانی حکومت ایران اطلاعات مشتریان مجله طنز شارلی ابدو را سرقت و افشا کرده است.

این مجله در اوایل ماه ژانویه پس از انتشار کاریکاتورهای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هدف حمله هکری قرار گرفت. به گفته شارلی ابدو انتشار این کاریکاتورها بخشی از کارزار رسانه‌ای این هفته‌نامه در حمایت از اعتراضات ضد حکومتی در ایران بود.

مقامات ایرانی و فرانسوی و همچنین مسئولان هفته‌نامه شارلی ابدو هنوز هیچ اظهار نظری در رابطه با این موضوع نکرده‌اند.

جمهوری اسلامی بر پاسخی موثر به کاریکاتورهای «توهین‌آمیز» تاکید و سفیر فرانسه در تهران را احضار کرد. تهران همچنین با تعطیل کردن انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران اعلام کرد که به ارزیابی مجدد فعالیت‌های فرهنگی فرانسه در ایران خواهد پرداخت. 

به گزارش محققان مایکروسافت، حمله هکری به شارلی ابدو و افشای اطلاعات کاربران، بخشی از یک عملیات نفوذ دیجیتال گسترده‌تر بوده که با مشخصات حملات پیشین گروه‌های هکری تحت حمایت حکومت ایران مطابقت داشته است. به گفته مایکروسافت، این گروه هکری پیشتر توسط مقامات وزارت دادگستری آمریکا به دلیل انجام کارزاری چندجانبه با هدف ایجاد اخلال در انتخابات سال ۲۰۲۰ ایالات متحده شناسایی شده بود.   

همراه با انتقادات ایران از کاریکاتورهای علی خامنه‌ای، گروهی هکری که خود را «ارواح مقدس» می‌نامد با پستی در یک فروم ‌آنلاین اعلام کرد که به اطلاعات بیش از ۲۰۰هزار کاربر شارلی ابدو دست‌یافته و حاضر است این اطلاعات را در ازای ۲۰ بیتکوین (حدودا ۴۷۰‌هزار دلار) بفروشد. 

نمونه‌ای از اطلاعات هک‌شده بعدتر منتشر و توسط روزنامه فرانسوی «لوموند» صحت آزمایی شد.

محققان مایکروسافت می‌گویند: «اطلاعات بدست آمده توسط هکرهای ایرانی می‌تواند مشتریان شارلی ابدو را در خطر حملات آنلاین یا فیزیکی سازمان‌های افراطی قرار دهد.»

به گزارش مایکروسافت، هکرهای ایرانی برای تقویت عملیات خود با استفاده از حساب‌های کاربری جعلی یا مسروقه به انتقاد از کاریکاتورهای علی خامنه‌ای پرداختند. همچنین دو حساب کاربری با جعل هویت یکی از دبیران و یکی از مدیران فنی شارلی ابدو، پیش از آن‌که توسط توئیتر شناسایی و بسته شوند، اطلاعات هک شده را منتشر کردند. توئیتر هنوز در این رابطه اظهار نظری نکرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درز اطلاعات ۲۰ میلیون کاربر و ۸۸۰ میلیون سفارش؛ اسنپ فود: مذاکره می‌کنیم؛ هکرها: تجربه تلخی داریم

پیام خاتمی یک روز پس از پیام موسوی: اصلاحات به صخره ستبر بن بست برخورد کرده است

برگزاری مراسم هشتمین سالگرد حمله به دفتر شارلی ابدو همزمان با خشم تهران از کاریکاتورهای خامنه‌ای