در پی شناسایی یک بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا، آنتونی بلینکن سفر خود به پکن را به تعویق انداخت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تنش در روابط واشنگتن با پکن
تنش در روابط واشنگتن با پکن   -  Copyright  AP Photo

در پی شناسایی یک بالن جاسوسی چین در آسمان آمریکا، آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده سفر خود به پکن را به تعویق انداخت. 

وزارت دفاع آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرده بود که یک بالن متعلق به چین را که مظنون به جاسوسی است بر فراز خاک ایالات متحده رصد کرده است. 

بنا به گزارش‌ها این بالن در ارتفاع زیاد و بر فراز مراکز حساس در غرب آمریکا در حال پرواز بود. چین در واکنش به ادعای وزارت دفاع آمریکا تاکید کرده که این بالن یک ابزار تحقیقاتی هواشناسی بوده که از مسیر خود منحرف شده است. 

در مقابل واشنگتن این بالن را یک ابزار نظارتی توصیف کرده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

تصمیم وزارت خارجه آمریکا برای تعویق سفر آنتونی بلینکن به پکن در حالی اتخاذ شد که وزیر خارجه دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا قرار بود چند ساعت بعد واشنگتن را به مقصد چین ترک کند. آنتونی بلینکن قرار بود روزهای یکشنبه و دوشنبه را در چین بگذراند. 

به گفته مقام‌های آمریکایی آنتونی بلینکن و جو بایدن به این جمع‌بندی رسیدند که بهتر است سفر وزیر خارجه آمریکا در این مقطع زمانی انجام نشود.

آنتونی بلینکن ساعاتی پس از اعلام خبر تعویق سفرش به چین در گفتگو با همتای چینی خود از «اقدام غیرمسئولانه» پکن انتقاد کرد. وزیر خارجه ایالات متحده با این حال تاکید کرد که واشنگتن قصد دارد «راه‌های ارتباط» با مقام‌های چینی را حفظ کند. 

مقامات چین از ورود بالن متعلق به این کشور به حریم هوایی آمریکا ابراز «تاسف» کرده‌اند و آن را رویدادی «ناخواسته» خوانده‌اند. 

یکی از مقام‌های عالی‌رتبه وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود گفت که ورود بالن چینی «نقض آشکار و غیرقابل قبول حق حاکمیت آمریکا» است. وی افزود که سفر آنتونی بلینکن به پکن هنگامی که «شرایط فراهم» باشد انجام خواهد شد. 

این مقام آمریکایی در عین حال ابراز «اطمینان» کرد که واشنگتن ظرفیت حفظ گفتگو با پکن را دارد. یکی از مقامات پنتاگون نیز گفته است که جنگنده‌های آمریکایی به این بالن بر فراز ایالت مونتانا نزدیک شدند. وی ظرفیت این بالن در جمع‌آوری اطلاعات را «محدود» توصیف کرد.