منطقه آزاد تجاری چین در خلیج فارس؛ توافق پکن و ریاض برای ایجاد قطب تامین انرژی

دیدار محمدبن سلمان، ولیعهد سعودی و شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین
دیدار محمدبن سلمان، ولیعهد سعودی و شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه چین که متن رسمی گفتگوی تلفنی کین گانگ و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی را منتشر کرده، همچون بیانیه پایانی نشست مشترک سران چین و شش کشور حوزه خلیج فارس در دسامبر گذشته، از استفاده از نام «خلیج فارس» امتناع و از نام «چین-خلیج» برای منطقه آزاد تجاری مدنظر دو کشور استفاده کرده است.

آگهی

وزیر خارجه جدید چین در تماس تلفنی با همتای عربستانی خود بر تقویت همکاری‌های اقتصادی دو کشور و لزوم ایجاد «منطقه آزاد تجاری چین-‌خلیج (فارس)» در «اسرع وقت» تاکید کرد. 

وزارت خارجه چین که متن رسمی گفتگوی تلفنی کین گانگ و فیصل بن فرحان، وزیر خارجه عربستان سعودی را منتشر کرده، همچون بیانیه پایانی نشست مشترک سران چین و شش کشور حوزه خلیج فارس در دسامبر گذشته، از استفاده از نام «خلیج فارس» امتناع کرده و از نام «چین-خلیج» برای منطقه آزاد تجاری مدنظر دو کشور استفاده کرده است. 

در گزارش رسمی وزارت خارجه چین که دوشنبه شب منتشر شد، به نقل از کین گانگ آمده است: «عربستان سعودی و چین باید همکاری‌ها خود را در زمینه‌های اقتصادی، تجاری، انرژی، زیرساخت‌ها، سرمایه‌گذاری، مالی و فناوری پیشرفته گسترش دهند.»

فیصل بن فرحان نیز در این گفتگو تاکید کرده که عربستان سعودی روابط با چین را سنگ بنای مهم روابط خارجی می‌داند و کشورش به طور کامل به اصل چین واحد پایبند است.

پکن طی سال‌های اخیر تلاش‌های خود را برای تقویت روابط با منطقه، به ویژه با عربستان سعودی، بزرگترین تامین کننده نفت خام این کشور افزایش داده است. ایجاد منطقه آزاد تجاری در خلیج فارس پیشنهاد محوری برنامه‌های این کشور برای تضمین تامین امن انرژی مورد نیاز در زمان تنش‌های ژئوپلیتیکی و نوسانات قیمتی در بازار جهانی نفت است.

در جریان سفر سال گذشته شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین به ریاض نیز ۴۶ توافقنامه همکاری به ارزش ۵۰ میلیارد دلار امضا شد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید 

تهران و پکن نیز پیش‌تر یک سند همکاری‌های ۲۵‌ساله موسوم به «سند همکاری راهبردی و جامع ۲۵ساله ایران و چین» امضا کرده بودند و مقام‌های جمهوری اسلامی مدعی شده بودند که بر مبنای این سند بنا است چین در ایران ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها انجام دهد.

با این وجود وزارت اقتصاد ایران اخیرا اعلام کرد که از ابتدای روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی تا کنون، چینی‌ها در مجموع در ۲۵ طرح آنهم تنها به ارزش ۱۸۵ میلیون دلار در ایران سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش قطر برای به‌دست‌آوردن سهم ۳۰ درصدی از سرمایه‌گذاری ۲۷ میلیارد دلاری شرکت توتال در عراق

شی جین پینگ در ریاض؛ تأمین انرژی محور اصلی گفتگوهای رهبران چین و عربستان

جنگ دو کره؛ چگونه آمریکا به فکر پرتاب بمب اتم روی کره شمالی افتاد؟