آگهی

عفو بین‌الملل: محمد قبادلو در خطر جدی اعدام است؛ وزارت اطلاعات: جاسوسان خود را معرفی کنند

علیرضا قبادی
علیرضا قبادی Copyright عکس از شبکه های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین اخبار و گزارش‌ها از تحولات مرتبط با ایران به‌خصوص اعتراض‌ها در این کشور در روز جمعه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

صد و بیست و هفتمین روز اعتراضات ایران در حالی آغاز می‌شود که روز گذشته واکنش‌های بسیاری به قطعنامه پارلمان اروپا مبنی بر قرار دادن سپاه پاسداران مطرح شد. الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل در پیامی از این اقدام پارلمان اروپا استقبال کرد و ستاد کل نیروهای مسلح ایران در بیانیه‌ای نسبت به این اقدام پارلمان اروپا هشدار داد.

آگهی

رویترز به نقل از دو دیپلمات اروپایی گزارش داد که قرار است ۳۷ شخص ایرانی در رابطه با  نقض حقوق بشر به لیست سیاه اتحادیه اروپا اضافه شوند.

براساس گزارش‌های منتشر شده از زاهدان، در روزهای اخیر نیروهای امنیتی با افزایش ایست‌های بازرسی و بازداشت‌ها جو بسیار امنیتی را بر شهر حاکم کرده‌اند. برخی گزارش‌ها از دایر شدن ایست‌های بازرسی در همه شریان‌های ورودی شهر حکایت دارد.

روز گذشته همچنین هشتگ «من وکالت می‌دهم» در شبکه‌های اجتماعی بسیار مورد توجه کاربران بود و با واکنش‌های گسترده موافقان و مخالفان روبرو بود. 

آخرین اخبار و گزارش‌ها از تحولات مرتبط با ایران به‌خصوص اعتراض‌ها در این کشور در روز جمعه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

20.01.2023
21:04

وزارت اطلاعات در بیانیه خود درباره علیرضا اکبری: جاسوسان برای بهر‌ه‌مندی از «رأفت اسلامی» خود را معرفی کنند

وزارت اطلاعات ایران با انتشار بیانیه‌ای به تشریح ابعاد ماجرای دستگیری و اعدام علیرضا اکبری، مشاور وزیر دفاع سابق ایران پرداخته و مدعی شده که با اجرای حکم اعدام علیه این فرد متهم به جاسوسی از سوی جمهوری اسلامی، ضربه سختی به حیثیت و اعتبار «قدیمی‌ترین سرویس جاسوسی جهان» وارد آمده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است:‌«انگلیسی‌ها زمانی که اکبری را طی دو مرحله به جاسوسی کشاندند، برای فرارش از ایران نقشه کشیدند، بیش از دو میلیون یورو به او دستمزد پرداخت کردند، خانه‌های اشرافی در وین و لندن و جنوب اسپانیا برایش تهیه کردند و خارج از روال عادی به وی کارت اقامت، سپس تابعیت و گذرنامه انگلیسی دادند؛ خوب می‌دانستند که او را به سوی چه سرنوشتی سوق می‌دهند...رژیم انگلیس حریصانه از علیرضا اکبری اطلاعات مربوط به پروژه‌های سری نظامی و موشکی ایران، روش‌های دور زدن تحریم‌ها، اطلاعات مربوط به برخی نهادهای امنیتی، دفاعی و سیاسی کشور و دانشمندان بزرگی همچون شهید فخری‌زاده را درخواست می‌کردند و آن جاسوس وطن‌فروش، فارغ از میزان موفقیت، نهایت تلاش خود را برای ایفای آن نقش خائنانه به‌عمل می‌آورد.»

در پایان این بیانیه از «افرادی که به هر نحو در دام سرویس‌های جاسوسی افتاده‌اند» خواسته شده برای بهر‌ه‌مند شدن از تخفیف در مجازات و «رأفت اسلامی» خود را به وزارت اطلاعات معرفی کنند.

علیرضا اکبری، مشاور وزیر دفاع سابق ایران که اعدام شد
20.01.2023
20:51

بلینکن: با استفاده از مکانیسم‌های سازمان ملل ایران را پاسخگو می‌کنیم

وزیر امور خارجه آمریکا می‌گوید که ایالات متحده در پی پیشبرد اقداماتی هماهنگ به همراه دیگر کشورها علیه «رژیم ایران» است.

آنتونی بلینکن در این خصوص تصریح می‌کند که اقداماتی یک جانبه و چند جانبه با استفاده از مکانیسم‌های سازمان ملل متحد برای پاسخگو کردن ایران در دست انجام است.

20.01.2023
20:44

شهروند فرانسوی-ایرلندی بازداشت شده در ایران اعتصاب غذای خود را متوقف کرد

خواهر برنار فُلن، شهروند فرانسوی ایرلندی که در ایران زندانی است از توقف اعتصاب غذای برادرش به درخواست خانواده خبر داد.

کارولین ماس فُلن به خبرگزاری فرانسه گفت که برادرش در اعتراض به بازداشت و شرایطی که در آن قرار دارد به صورت موقت به اعتصاب غذای خشک خود پایان داده  است.

به گفته وی، برنار فُلن که از اوایل اکتبر در ایران بازداشت است در پی درخواست خانواده حاضر شده دوباره غذا و مایعات مصرف کند اما «مصمم است در صورتی که پیشرفتی در شرایطش حاصل نشود دوباره اعتصاب غذا را آغاز کند.»

آقای فُلن یک مشاور مسافرتی مقیم پاریس و یکی از هفت تبعه فرانسوی است که در ایران بازداشت شده و در زندان وکیل‌آباد مشهد نگهداری می‌شود.

مقامات قضایی ایران برنار فُلن را به تبلیغ علیه نظام و تصویربرداری بدون مجوز متهم کرده‌اند، اتهامی که این تبعه فرنسوی-ایرلندی آنرا رد کرده است.

20.01.2023
17:27

هفته‌نامه فرانسوی لوپوئن: خامنه‌ای تا کجا پیش خواهد رفت؟

هفته‌نامه فرانسوی لوپوئن در شماره تازه خود با عنوان «چرا ایران فرانسه را سیبل می‌کند؟ خامنه‌ای تا کجا پیش خواهد رفت؟» روابط ایران و فرانسه را موضوع خود قرار داده است.

این هفته‌نامه که از مهمترین نشریات فرانسه است در یکی از مطالب خود به شهروندان فرانسوی زندانی در ایران پرداخته و از قول رومن مارشال، پژوهشگری که پیشتر به همراه فریبا عادل‌خواه، شهروند ایرانی-فرانسوی در زندان اوین به سر می‌برد، دلیل بازداشت آنان را «انتقام جویی» جمهوری اسلامی از دولت فرانسه عنوان کرد.

لوپوئن دلایل اختصاص این شماره خود به مسائل ایران را تهدید مقامات ایرانی از جمله حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران علیه نشریه شارلی ابدو، «گروگان‌های فرانسوی» زندانی در ایران، اعتراضات مخالفان حکومت ایران در پاریس و همچنین پرونده فعالیت‌های هسته‌ای ایران عنوان کرده است.

هفته‌نامه لوپوئن

20.01.2023
16:35

نیلوفر حامدی: جایزه روزنامه‌نگاری را روزی گرفتم که صدای رومینا اشرفی را به مردم رساندم

محمدحسین آجرلو، همسر نیلوفر حامدی، روزنامه نگار زندانی که همراه با با الهه محمدی پس از خبر رسانی در مورد کشته‌شدن مهسا امینی در ۳۰ شهریور توسط ماموران امنیتی بازداشت شد، در توئیتی نوشت: «امروز که با نیلوفر حامدی حرف می‌زدم. گفت من جایزه روزنامه‌نگاری را روزی گرفتم که صدای رومینا اشرفی را به جامعه و مردم رساندم.»

رومینا اشرفی دختر نوجوان ۱۴ ساله‌ای بود که به دست پدرش با داس به قتل رسید. پدر او مخالف ازدواج رومینا با دوست پسرش بود.

روزنامه تورنتو استار روز گذشته اعلام کرد که نیلوفر حامدی و الهه محمدی، دو روزنامه‌نگار زندانی قرار است جایزه بین‌المللی آزادی مطبوعات روزنامه‌نگاران کانادایی برای دفاع از آزادی بیان را در ۱۵ فوریه (۲۶ بهمن) دریافت کنند. این جایزه که قدمتی ۴۰ ساله در دفاع از حقوق روزنامه نگاران و مطبوعات آزاد دارد، قرار است به صورت غیابی به این دو روزنامه‌نگار اهدا شود.

20.01.2023
16:04

هزاران نفر از مردم گالیکش در حمایت از مولوی گرگیج مقابل منزل وی تجمع کردند

بنابر گزارش کمپین فعالین بلوچ، مولوی گرگیج، روحانی سنی مذهب و امام جمعه پیشین آزادشهر استان گلستان صبح امروز طی یک تماس تلفنی از سوی مقامات جمهوری اسلامی «ممنوع‌المنبر» و «بازداشت خانگی» شد. به همین دلیل، هزاران نفر از مردم گالیکش در حمایت از او مقابل منزلش تجمع کردند. 

مولوی گرگیج پیشتر در خطبه های یکی از نمازهای جمعه خود اقدامات جمهوری اسلامی از جمله سرکوب، اعدام و بازداشت معترضان را مورد انتقاد قرار داده بود.

مولوی گرگیج /عکس از تسنیم
20.01.2023
15:39

فراخوان اقدام فوری عفو بین‌الملل: محمد قبادلو در خطر اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام است 

سازمان عفو بین‌الملل با صدور فراخوان اقدام فوری خطر اجرای حکم اعدام محمد قبادلو، از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراضات جاری را قریب‌الوقوع دانست.

در متن این فراخوان آمده است: «محمد قبادلو در رابطه با اعتراضات سراسری ایران در خطر جدی اعدام است. او در جریان محاکمه نمایشی به شدت ناعادلانه پس از اعترافات اجباری در پی شکنجه و عدم صدور دستور ارزیابی روانی علی‌رغم ناتوانی ذهنیش به دو بار اعدام محکوم شده است. قوانین و استانداردهای بین‌المللی استفاده از مجازات اعدام برای ناتوانان ذهنی را ممنوع می‌‌کند.»     

سازمان عفو بین‌الملل همچنین برای اعتراض به این حکم نامه‌ای را به صورت پیش‌فرض آماده کرده و از مخاطبان خواسته است تا یا به قلم خود و یا با استفاده از این نامه، غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی را مخاطب قرار داده و خواستار توقف اجرای حکم اعدام آقای قبادلو شوند.

 

20.01.2023
14:57

هک شدن سایت دانشگاه امام صادق به دست گروه هکری بلک ریوارد

گروه هکری بلک‌ریوارد با انتشار تصویری در کانال تلگرام خود از هک شدن سایت دانشگاه امام صادق به دست این گروه خبر داد و نوشت: «همانند گذشته، اطلاعات و اسناد به‌دست آمده را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.»

خبرگزاری تسنیم نیز با انتشار تصویر صفحه اول سایت این دانشگاه، خبر هک شدن آن را تایید کرد. 

گروه بلک ریوارد پیش از این با هک کردن سایت خبرگزاری فارس، اطلاعات و اسناد فراوانی را منتشر کرده بود. انتشار این اسناد واکنش‌های بسیاری درپی داشت. 

هک شدن سایت دانشگاه امام صادق
20.01.2023
14:13

آلمان به دنبال وضع تحریم‌های بیشتر علیه اعضای سپاه در اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آلمان روز جمعه در یک کنفرانس خبری گفت که انتظار می رود وزرای خارجه اتحادیه اروپا در نشست روز دوشنبه خود در بروکسل با وضع تحریم‌های بیشتر علیه اعضای سپاه پاسداران ایران موافقت کنند. 

وی در پاسخ به این سوال که آیا این تحریم‌ها ممکن است تلاش‌های دیپلماتیک برای منع دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را با اخلال روبرو کند، گفت: «در حال حاضر سیاست ما بر افزایش فشار بر حکومت ایران متمرکز است.»  

عکس از AP

20.01.2023
13:56

موزیک‌ویدیوی مژگان شجریان: برای بی‌مزار عاشقان؛ بخوان برای زن، زندگی، آزادی

مژگان شجریان در حمایت از معترضان ایران موزیک‌ویدیوی جدیدی در صفحه اینستاگرام خود بر قطعه‌ای با عنوان «برای بی‌مزار عاشقاان» منتشر کرد. آهنگساز این قطعه مهدی باقری، خواننده مزگان شجریان و شاعر آن حسام‌الدین ب هستند. 

خانم شجریان در پست صفحه اینستاگرام خود نوشت: «مام وطن، اندوه تو را بر کول خسته از تاریخ تا سپیده دمان صبح آزادی می کشد. ای عاشقان بی مزار که درین دشت پر ظلمت، گمنام خفته‌اید، روزی ز خون به ناحق ریخته شما، لاله‌های گلگون ز خاک پاکتان به سوی خورشید آزادی سر برون خواهد کرد و چون جامی، شراب عشق و زندگانی را به کام تشنگان مهر و انسانیت، خواهد ریخت. آن صبج هدهدی خواهد خواند: آنکه برین دشت خفته است، سرباز راستین وطن بوده است. آنکه دل ظلمت را خورشیدگون دریده، قلب آتشین فرزندان این مرز و بوم بوده که به عشق آزادی وطن شعله‌ور گشته است. بخوان هدهد آزاد که مام وطن را دیگر توان کشیدن بار سنگین اینهمه ظلم و جنایت نیست. بخوان،‌ بخوان که صبح نزدیک‌ است.»

پست اینستاگرام مژگان شجریان

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ستاد کل نیروهای مسلح ایران: پارلمان اروپا مراقب عواقب مصوبه خود باشد

حضور ۸ مقام ارشد عربستان در داووس ۲۰۲۳؛ بن فرحان: پیام مهمی به ایران ارسال کردیم

بازداشت ده‌ها نفر دیگر در چندین شهر ایران؛ معترضان و حکومت مدعی وقوع تیراندازی شدند