«انقلاب کوچک» نمایندگان کنگره آمریکا؛ وقتی پدران با نوزادانشان به سر کار می‌آیند

Jimmy Gomez
Jimmy Gomez Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گومز در تمام دوران فعالیت پارلمانی‌اش، هرگز وظیفه پدری و رسیدگی به کودکش را فراموش نمی‌کند و به همین دلیل تصاویر بسیاری از او در حالی که کودکش را با شیشه شیر می‌دهد، در ساختمان کنگره مشغول عوض کردن پوشک اوست، یا در حالی که او را در آغوش گرفته با خبرنگاران صحبت می‌کند، منتشر شده است.

آگهی

به نظر می‌رسد که در آمریکا تاریخ همزمان هم در حال حرکت به جلو و هم بازگشت به عقب است. زیرا در حالی که قانونگذاران جمهوریخواه به دنبال لغو حق سقط جنین هستند، گروهی دیگر از نمایندگان کنگره «انقلاب کوچکی» را به پا کرده‌اند و با نوزادانشان در سر کار حاضر می‌شوند.

شرکت کنندگان در این انقلاب نیز گروهی از مردان قانونگذار هستند؛ افرادی مانند جیمی گومز نماینده دموکرات کالیفرنیا، خواکین کاسترو نماینده دموکرات تگزاس و فیل اولالیه نماینده دموکرات ایالت جورجیا که همگی در حالی که کودکانشان را در آغوش دارند، در دفاتر کارشان حاضر می‌شوند.

جیمی گومز (که تصویر او و پسرکوچک ۴ ماهه‌اش، تا کنون صدها بار در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و هزاران لایک خورده) می‌گوید که هدفش از این کار فرستادن یک پیام مهم دربارۀ برابری زن و مرد است؛ اینکه «پدران و مادران به یک اندازه مسئول مراقبت از فرزندان خود هستند و ما پدران نیز باید نقش خود را در این راه بطور کامل ایفا کنیم».

گومز در تمام دوران فعالیت پارلمانی‌اش، هرگز وظیفه پدری و رسیدگی به کودکش را فراموش نمی‌کند و به همین دلیل تصاویر بسیاری از او در حالی که کودکش را با شیشه شیر می‌دهد، در ساختمان کنگره مشغول عوض کردن پوشک اوست، یا در حالی که او را در آغوش گرفته با خبرنگاران صحبت می‌کند، منتشر شده است.

او حتی در جریان رأی گیری برای انتخاب رئیس جدید مجلس نمایندگان آمریکا و رهبر جدید اقلیت دموکرات در کنگره نیز با کودکش حاضر شد.

گومز می‌گوید که نگهداری از کودک همزمان با کار در پارلمان آسان نیست، اما او تلاش می‌کند که هر دو وظیفه‌ را به خوبی انجام دهد و برای مراقبت از کودکش بارها از دیگر پدرهای حاضر در ساختمان کاپیتول راهنمایی و کمک گرفته است.

پدرهایی که اکنون کودکانشان را با خود به ساختمان کنگره می‌آورند، حتی وسایل بازی و سرگرمی کودکان (از جمله کتاب، تشک بازی، گهواره مسافرتی و انواع اسباب بازی‌ها) را به همراه دارند و از قرض دادن وسایل کودکان به همدیگر دریغ نمی‌کنند.

گومز می‌گوید به این کارش «افتخار» می‌کند و امیدوار است که این حرکت کوچک او و همکارانش، اولین گام در راه رسیدن به یک پیشرفت اجتماعی و حقوقی برای زنان باشد.

اگرچه حضور کارکنان بلندپایه با فرزندانشان بر سر کار خبر تازه‌ای نیست؛ اما نکته مهم این است که تاکنون، این زنان برجستۀ سیاسی بودند که نوزادان خود را به صحن پارلمان کشورشان یا مانند جاسیندا آردرن، نخست‌وزیر نیوزیلند به صحن سازمان ملل می‌بردند. اما اکنون و برای اولین بار بطور رسمی، مردان نیز وارد این کارزار فرهنگی‌-اجتماعی شده‌اند.

اقدام این گروه از مردان، از سوی بسیاری از کارشناسان اجتماعی همچنین مدافعان حقوق زنان ستوده شده؛ چراکه به نظر آنها برای احیای حقوق زنان ضروری است تا الگوهای درستی از رفتارهای مردان نیز به جوامع معرفی شوند و به همین دلیل، دیدن مردانی که «نقش خود را در قبال خانواده به خوبی ایفا می‌کنند، حتی اگر در محیط کارشان باشند» در ایجاد معیارهای جدید برای زندگی برابر، مؤثر خواهد بود.

به همین دلیل نیز کاربران شبکه‌های اجتماعی در دیگر کشورها، با بازنشر خبر «انقلاب کوچک» جیمی گومز و همفکرانش، از نمایندگان پارلمان‌های ملی خود می‌خواهند که آنها نیز با «آغوشی‌های کودکانشان» بر سر کار حاضر شوند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجمع جهانی اقتصاد: ۱۳۲ سال زمان لازم است تا برابری میان زنان و مردان محقق شود

نامه سرگشاده زنان نامی برای رعایت برابری جنسیتی در اجلاس آب و هوایی آینده

نیکی هیلی به کارزار انتخاباتی خود برای ورود به کاخ سفید پایان داد