نودمین روز اعتراضات؛ انتقاد تند یک بازیگر سرشناس از خامنه‌ای و آزادی ۲ نوجوان بازداشت‌شده

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حمید فرخ‌نژاد، امیرحسین رحیمی و سونیا شریفی
حمید فرخ‌نژاد، امیرحسین رحیمی و سونیا شریفی   -  Copyright  منبع عکس‌ها به ترتیب از راست به چپ: ایرنا، اعتماد و شبکه‌های اجتماعی

نود روز از اعتراضات ایران می‌گذرد و نگرانی‌ها درباره سرنوشت معترضان بازداشت شده با صدور گسترده احکام اعدام به اتهامات محاربه و افساد فی‌العرض برای آن‌ها افزایش یافته است.

روز گذشته قطعنامه اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد با ۲۹ رای موافق و هشت رای مخالف به تصویب رسید. تصویب این قطعنامه که پیشتر به پیشنهاد آمریکا و آلبانی ارائه شده بود، با بازتاب گسترده بین‌المللی همراه بود. 

گزارش‌ها از تجمعات اعتراضی پراکنده در شامگاه گذشته در شهرهای مختلف از جمله تهران، کرج، گوهردشت و سقز و حمایت و خوشحالی معترضان از اخراج جمهوری اسلامی از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد حکایت دارد.

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز پنجشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. 

15.12.2022
21:08

عضو شورای نگهبان: یک آقایی در این بحبوجه که امنیت ما به مخاطره افتاده، از شرایط سوء استفاده و اعلام کرده که باید در نظارت ما تجدید نظر شود

احمد حسینی‌ خراسانی، عضو فقهای شورای نگهبان ایران پیشنهادهای مطرح‌شده مبنی بر «تجدیدنظر» این شورا در بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات را رد کرد.

این عضو شورای نگهبان گفت: «یک آقایی در میان این بحبوجه و گیرودار که امنیت ما به مخاطره افتاده، از شرایط سوء استفاده و اعلام کرده که شورای نگهبان باید در نظارت و رسیدگی‌هایش تجدید نظر کند.»

به نظر می‌رسد اشاره احمد حسینی خراسانی به سخنان محمدرضا باهنر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد که خواستار «فضای بازتر» در انتخابات آینده شده بود. 

محمدرضا باهنر گفته بود: «سال دیگر انتخابات مجلس شورای اسلامی است. در انتخابات پیش‌رو باید فضا بازتر باشد. شورای نگهبان نباید خدایی نکرده یک عده را همین‌طوری و به علت اینکه تعدادشان زیاد است، حذف کند.»

او افزوده بود: «شورای نگهبان و مراکزی که با شورای نگهبان کار می‌کنند باید فضا را باز کنند که در روز انتخابات و در پای صندوق، هر طیفی از مردم بتواند نامزدهای محبوب خود را پیدا کنند.»

این در حالی است که احمد حسینی خراسانی در سخنان خود اهمیت انتخابات سال ۱۴۰۲ را «بیش از انتخابات دوره‌های گذشته» ارزیابی کرده است.

احمد حسینی‌ خراسانی سال گذشته به دنبال کناره‌گیری صادق لاریجانی از عضویت در شورای نگهبان از سوی علی خامنه‌ای، رهبر ایران به عضویت این نهاد در آمد. 

15.12.2022
18:54

گزارش‌هایی از آزادی سونیا شریفی، نوجوان بازداشت‌شده در آبدانان

هرانا، وابسته به مجموعه فعالان حقوق بشر و منابع غیررسمی در ایران از آزادی سونیا شریفی، نوجوان ۱۷ ساله بازداشت‌شده در آبدانان ایلام خبر داده‌اند.

تصاویر و ویدئوهایی نیز منتشر شده است که گفته می‌شود سونیا شریفی را در میان جمعی که پس از آزادی به استقبال او رفته‌اند نشان می‌دهد.

عبدالوهاب بخشنده، دادستان ایلام روز پنجشنبه با تکذیب خبر طرح اتهام «محاربه» علیه سونیا شریفی گفته بود که پرونده او در مرحله «تحقیقات مقدماتی» است و کیفرخواستی صادر نشده است. 

با این حال خبرگزاری ایرنا از سونیا شریفی به عنوان «لیدر اصلی اغتشاشات اخیر در شهر آبدانان از توابع استان ایلام» یاد کرده است. رسانه‌های حکومتی و مقام‌های ایران اعتراض‌های اخیر را «اغتشاشات» می‌خوانند. 

15.12.2022
18:27

وزیر ارشاد: هنرمندان باید بدانند که ما هم به اعتراض و انتقاد، اعتقاد داریم

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران روز پنجشنبه در دیدار با شرکت‌کنندگان در جشنواره «سینماحقیقت» گفت که «هنرمندان باید بدانند که ما هم به اعتراض و انتقاد، اعتقاد داریم.»

این سخنان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در حالی بیان می‌شود که شماری از سینماگران پیش از این اعلام کرده بودند که در جشنواره «سینماحقیقت» شرکت نخواهند کرد. 

از سوی دیگر از زمان آغاز اعتراض‌ها در ایران بسیاری از هنرمندان یا بازداشت شده‌اند یا به دادسرا احضار شده‌اند. 

15.12.2022
16:04

برادر محمدعلی کامفیروزی بازداشت این وکیل دادگستری را تائید کرد

محمد کامفیروزی، برادر محمدعلی کامفیروزی، وکیل دادگستری روز پنجشنبه در صفحه توئیترش بازداشت برادر خود را تائید کرد. 

او نوشته است که از روز چهارشنبه اطلاعی از برادرش نداشته است و روز پنجشنبه دریافته که او در بازداشت به سر می‌برد. 

وکیل محمدعلی کامفیروزی نیز گفته است که او را بعدازظهر امروز  پنجشنبه «به همراه مامورین و با چشم‌بند» برای تفتیش به منزلش بردند.

15.12.2022
15:06

برادر الهام افکاری می‌گوید حال او پس از ۸ روز اعتصاب غذا «به هیج وجه خوب نیست»

سعید افکاری، برادر الهام افکاری با انتشار ویدئویی از اعتراض‌های مادرش در برابر زندانی که خواهرش در آن به سر می‌برد اعلام کرد که حال الهام افکاری پس از هشت روز اعتصاب غذا «به هیچ وجه خوب نیست.»

برادر الهام افکاری در ادامه توئیت خود نوشته است: «دیر نیست روزی که ضجه‌های مادران ایران، خنجری در گلویتان شود و راه نفستان را برای همیشه ببندد.»

در ویدئویی که سعید افکاری منتشر کرده است صدای مادرش در برابر زندان شنیده می‌شود که فریاد می‌زند: «به کی بگویم؟ به کی پناه بیارم؟ یکی [از بچه‌هایم] را کشتید، یکی سالها‌ است در انفرادی است.» 

15.12.2022
14:28

وزیر کشور ایران: هر جا این اتفاقات صورت می‌گرفت نظام از بین می‌رفت

احمد وحیدی، وزیر کشور ایران ضمن مقایسه اعتراض‌های اخیر در داخل کشور با «حرک پشه» گفت: «هر جا این اتفاقات صورت می‌گرفت نظام از بین می‌رفت اما نظام اسلامی آنچنان قوی است که حرکات اخیر مانند حرکت پشه است که وقتی روی دست بشیند با جابجا کردن می‌رود.»

احمد وحیدی کشورهای آمریکا، اسرائیل، عربستان، بریتانیا و فرانسه را «بازیگران» اعتراض‌های اخیر در ایران خواند. مقام‌های ایران در سخنان خود از اعتراض‌ها به عنوان «اغتشاشات» یاد می‌کنند. 

از قول وزیر کشور ایران همچنین گزارش شده بود که «فضای مجازی به طور کامل فیلتر می‌شود هرچند دشمنان در دستور کار خود ساخت فیلترشکن‌ها را دارند.» با این حال مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور این بخش از سخنان احمد وحیدی را ساعاتی پس از انتشار آن تکذیب کرد.

15.12.2022
14:03

محمد خاکپور خطاب به میرسلیم: اگر کسی به عنوان مسبب ناآرامی‌ها باید محاکمه و مجازات شود شما و امثال شما هستید

محمد خاکپور، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران به سخنان مصطفی میرسلیم که از لزوم اعدام سریع شماری از معترضان پس از بازداشت سخن گفته بود واکنش نشان داد.

او در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «آقای میرسلیم، جوانی که امروز برای اعدامش عجله دارید و بیانیه منتشر می‌کنید زمانی که به دنیا آمد شما بیست سال بود که مسئول بودید و شعار ساختن آینده این جوان‌ها را می‌دادید.»

بازیکن سابق تیم ملی ایران در ادامه نوشته است: «شما و امثال شما دلیل اصلی نا آرامی، فقر، فساد، بیکاری، فحشا، ناامنی، سقوط پول ملی، کمبود دارو، نابودی منابع ملی، از بین رفتن جنگل‌ها ، بحران آب و فرار مغزها و....شدید.»

محمد خاکپور در پایان آورده است: «گر کسی به عنوان مسبب ناآرامی‌ها باید محاکمه و مجازات شود شما و امثال شما هستید.»

15.12.2022
13:41

خبرگزاری میزان: کیفرخواستی برای سونیا شریفی صادر نشده است

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه ایران روز پنجشنبه گزارش‌های منتشرشده مبنی بر طرح اتهام محاربه علیه سونیا شریفی، نوجوان ۱۷ ساله در آبدانان ایلام را تکذیب کرد. 

در توئیت این خبرگزاری آمده است: «بررسی‌ها نشان می‌دهد پرونده سونیا شریفی در مرحله تحقیقات مقدماتی بوده و کیفرخواستی هم برای او صادر نشده است.»

15.12.2022
12:54

پدر آرش صادقی از احضار فرزندش به دادسرای اوین به خاطر اعلام اجرای قرب‌الوقوع حکم اعدام ماهان صدرات خبر داد 

پدر آرش صادقی، زندان سیاسی و فعال حقوق بشر از احضار فرزندش به دادسرای اوین خبر داد و در توئیتی نوشت: «آرش صادقی از زندان تهران بزرگ به دادسرای اوین فراخوانده شد و بعد از بازجویی یک‌ساعته بابت خبر ماهان صدرات به بند۴ اوین منتقل شد. ضمنا داروهای وی به او تحویل داده شد»

آرش صادقی پیشتر راجع‌به اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام ماهان صدرات در پیامی از زندان هشدار داده بود و گفته بود: «صبح امروز ماهان صدرات فرزند کاظم، متولد ۱۳۷۷ از بازداشت‌شدگان اعتراضات جهت اجرای حکم اعدام از زندان ت‌ب به زندان رجایی‌شهر منتقل شد.از همه هموطنانم می‌خواهم صدای ماهان باشند و نگذارند این حکم غیرانسانی اجرا شود.»

حکم اعدام آقای صدرات روز گذشته موقتا لغو و برای بررسی مجدد به دیوان عالی کشور ارجاع داده شد.

15.12.2022
12:36

موج نگرانی برای سرنوشت پنج ورزشکار بازداشت شده شیرازی

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان در گزارشی نوشت: «خبرگزاری تسنیم روز سه‌شنبه با پخش ویدیوی اعتراف اجباری پنج شهروند ورزشکار و کوهنورد در شیراز مدعی شد که آنان یک بمب‌گذاری ناموفق را در این شهر برنامه‌ریزی کرده بودند. تا به این ساعت خبری از برگزاری دادگاه این افراد منتشر نشده اما این خبرگزاری فیلم اعتراف اجباری آنان را در وضعیتی بی‌سابقه، با دست‌بند و چشم‌بند رو به دوربین، منتشر کرده است.» 

این کمیته هویت این افراد را این‌چنین معرفی کرد: «افرادی که در این ویدیوی اعتراف اجباری مقابل دوربین نشانده شدند عبارتند از؛ دنا شیبانی، مربی اسنوبرد و گرافیست، اشراق نجف‌آبادی، مربی دوچرخه‌سواری و محمد خیوه، کوهنورد و طبیعت‌گرد حسام موسوی، مربی سنگنوردی و امیرارسلان مهدوی، مربی اسنوبرد.»

کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌شدگان افزود: «به نظر می‌رسد دستگاه امنیتی در حال زمینه‌چینی برای صدور احکام سنگین برای این افراد است و از آنان با عناوین غیرمنطقی و بی‌معنی مانند «مسئول تبلیغات و تست عملیات» یاد کرده است. این افراد در زمان‌ها و شهرهای مختلف بازداشت شده و سپس به شیراز منتقل شدند.»

با توجه به احکام  اعدام اجرا شده در چند روز گذشته و صدور احکام سنگین برای بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری توسط قوه قضائیه، موج نگرانی بابت سرنوشت این ورزشکاران افزایش یافته است و بسیاری از کاربران شبکه‌های مجازی نسبت به سرنوشت آن‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.