یورو ۴۰ هزار تومان فروش رفت؛ سکه در مرز ۱۹ میلیون تومان معامله شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
خیابان فردوسی تهران
خیابان فردوسی تهران   -   کپی رایت  AP

هر یورو در جریان داد و ستدهای صبح دوشنبه بازار آزاد تهران تا نرخ بی‌سابقه ۴۰ هزار تومان فروش رفت.

معاملات صبح دوشنبه بازار آزاد تهران با ادامه روند صعودی نرخ ارز همراه شد و در جریان آن، بهای فروش هر دلار آمریکا با افزایشی ۴۰۰ تومانی برای نخستین بار از مرز ۳۷ هزار و ۸۰۰ تومان فراتر رفت و در ادامه روز با دامنه نوسانی ۱۰۰ تومانی خرید و فروش شد. همزمان، بهای هر یورو هم نسبت به نرخ پایانی مبادلات روز یکشنبه، حدود ۵۰۰ تومان بالا رفت و به سطح تاریخی ۴۰ هزار تومان رسید؛ نرخی که در ادامه روز نزدیک به ۱۰۰ تومان نوسان کرد.

قیمت آزاد هر یورو در آغاز سال جاری خورشیدی ۲۸ هزار و ۹۰۰ تومان بود که طی کمتر از ۹ ماه گذشته ۳۸.۴ درصد افزایش یافته است. نرخ فروش هر دلار آمریکا هم در ابتدای سال جاری خورشیدی ۲۶ هزار و ۳۰۰ تومان ثبت شده که ۴۳.۷ درصد پایین‌تر از بهای روز دوشنبه بود. 

با وجود کاهش ۴ دلاری بهای جهانی هر اونس طلا (۱۷۹۴ دلار) در جریان مبادلات صبح دوشنبه، افزایش نرخ ارز در بازار تهران موجب شد تا هر قطعه تمام سکه طلا موسوم به طرح امامی نیز با ثبت رکوردی تازه ۱۸ میلیون و ۹۹۰ هزار تومان به فروش برسد. هر گرم طلای ۱۸ عیار هم روز دوشنبه یک میلیون و ۶۶۰ هزار خرید و فروش شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

کارشناسان اقتصادی افزایش حجم نقدینگی، نرخ تورم و کسری بودجه دولت را به همراه رشد کُند اقتصاد ایران از جمله عوامل بنیادین کاهش ارزش پول ملی این کشور می‌دانند.