وزیر خارجه عربستان: دستمان را به سوی ایران برای رسیدن به یک رابطه مثبت دراز می‌کنیم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزیر خارجه عربستان
وزیر خارجه عربستان   -  Copyright  AP Photo

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان با تاکید بر اینکه «ایران بخشی از منطقه و همسایه است» افزود: «ریاض دست خود را برای رسیدن به یک روابط مثبت در خدمت ثبات منطقه و رفاه مردم ما دراز خواهد کرد.»

وی در یک نشست خبری مشترک با دبیر اتحادیه عرب و دبیر شورای همکاری خلیج فارس، تاکید کرد که گاهی اظهارات مثبتی از ایران شنیده می‌شود و آن‌ها امیدوارند که همه این اظهارات را به یک رابطه مثبت واقعی تبدیل کنند که به ثبات منطقه خدمت کند.

تاکنون پنج دوره مذاکره بین ایران و عربستان در بغداد پایتخت عراق برگزار شده است.

تهران و ریاض یکدیگر را به بی‌ثبات کردن خاورمیانه متهم می‌کنند و از طرف‌های رقیب در درگیری‌های مختلف از جمله جنگ یمن حمایت می‌کنند. روابط بین تهران و ریاض در سال ۲۰۱۶ پس از حمله به سفارت عربستان در ایران به پایین‌ترین سطح رسید. گروهی از معترضان در تهران و مشهد در آن سال، پس از اعلام خبر اعدام شیخ نمر باقر النمر، به ساختمان سفارت عربستان در تهران و کنسولگری این کشور در مشهد حمله کردند و وارد این دو ساختمان شدند. پس از این اتفاق عربستان سعودی روابط دیپلماتیک خود را با ایران قطع کرد و چند کشور عربی دیگر هم به عربستان پیوستند.

وزیر خارجه عربستان همچنین گفت: «اقتصاد پادشاهی سعودی به سرعت در حال رشد است و ما به قطبی شدن یک شریک بر شریک دیگر اعتقاد نداریم.»

وی تصریح کرد که بر تقویت همکاری‌های اعراب با چین تاکید دارند و افزود: «چین نقش بزرگی در سیاست خارجی عربستان دارد و ما در مسائل مشترک با یکدیگر رایزنی و مشورت می‌کنیم.»