اعتراض‌های ایران؛ شاکی خصوصی پرونده ماهان صدرات در تلاش برای جلوگیری از اجرای حکم: از اعدام بگذرید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ماهان صدرات در دادگاه
ماهان صدرات در دادگاه   -  کپی رایت  شبکه های اجتماعی

سیزدهمین هفته از اعتراض‌ها در ایران در حالی آغاز می‌شود که واکنش‌ها به اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله همچنان ادامه دارد. 

برخی از رسانه‌های حکومتی و شخصیت‌های تندرو از اجرای اولین حکم اعدام در پی اعتراض‌هایی که در واکنش به جان باختن مهسا امینی آغاز شد استقبال کرده‌اند. در مقابل شماری از چهره‌های جامعه مدنی از جمله ورزشکاران، هنرمندان و زندانی‌های سیاسی اقدام قوه قضائیه ایران را نکوهش کرده‌اند. 

از سوی دیگر بسیاری از کشورهای غربی اعدام محسن شکاری را محکوم کرده‌اند. 

آخرین اخبار و گزارش‌های مرتبط با اعتراض‌ها در ایران در روز ۱۹ آذر (۱۰ دسامبر) را می‌توانید در این صفحه دنبال کنید. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

10.12.2022
19:06

گزارش‌ها از تجمع‌هایی در شهر تهران؛ «گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی شلیک شد»


طبق ویدئوها و گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، گروهی از مردم در برخی از نقاط تهران تجمعات اعتراضی برگزار کردند.

برخی از این تجمعات بدون شعار و در سکوت برگزار شد با این حال نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گاز اشک‌آور و گلوله کردند. طبق گزارش‌ها و ویدئوهای منتشر شده در ستارخان و نارمک تهران این تجمعات پررنگ تر بود. نارمک محل زندگی محسن شکاری جوانی است که دو روز پیش اعدام شد و ستارخان محل بازداشت وی بود. در نارمک مردم شعار می‌دادند که «محسن‌مون رو بردند جنازه‌اش رو آوردند»

علاوه بر این راهپیمایی سکوت در چهارباغ اصفهان برپا شد. 
طبق برخی دیگر از گزارش‌ها تجمع‌هایی نیز در کرج صورت گرفته است. 


 

10.12.2022
17:19

عفو بین‌الملل: نگرانی‌هایی از قریب‌الوقوع بودن اعدام ماهان صدرات ایجاد شده است


عفو بین‌الملل در توییتی گفت که «مقامات ایران در حال آماده شدن برای اعدام ماهان صدرات، معترض ۲۲ ساله تنها یک ماه پس از محاکمه به شدت ناعادلانه در دادگاه انقلاب هستند.»

این نهاد تاکید کرد که ماهان امروز به زندان رجایی شهر منتقل شده و نگرانی‌هایی را درباره قریب‌الوقوع بودن اعدام او ایجاد کرده است.

عفو بین‌الملل گفته است که «حکم اعدام او به اتهام استفاده از چاقو برای حمله به یک فرد، آتش زدن موتورسیکلت و آسیب رساندن به یک تلفن همراه صادر شده و دادگاه آن را معادل محاربه تشخیص داده است. 
این نهاد تصریح کرده که ماهان صدرات بارها اتهام حمله با چاقو را رد کرده است. 
 

10.12.2022
17:13

مهدی کروبی: بیم اعدام‌های بیشتری را مطابق تمایل صاحب قدرت دارم

مهدی کروبی، از رهبران معترض انتخابات سال ۱۳۸۸ در پیامی درباره حکم اعدام محسن شکاری گفت: «حکم اعدام مرحوم محسن شکاری در راستای حاکمیت فضای رعب و وحشت صادر، تایید و به سرعت اجرا شد. این در حالی است که ایشان مرتکب قتلی نشده بود و افعالش هم مصداق محارب نبوده است.»

وی تصریح کرد: «اینجانب بیم آن دارم که اجرای این حکم مقدمه‌ای برای صدور و اجرای احکام بیشتری در ستاندن جان‌ها مطابق تمایل صاحب قدرت باشد.»

وی معتقد است که «آقای خامنه ای، متاسفانه بدون توجه به بستر اعتراض‌ها، تنها بر حذف صورت مسئله و جمع‌کردن آن  متمرکز شده و عامدانه هر اعتراض و یا مطالبه‌ای را به دشمن نسبت می‌دهد تا زمینه سرکوب آن‌را فراهم کند.»
وی تاکید کرد که « تئوری النصر بالرعب در قبال این ملت به ستوه آمده از ظلم، تحقیر، تبعیض و فساد دیگر کارایی ندارد.»
وی افزود: «فراموش نکنید آنکه باد بکارد، طوفان درو می کند.»

10.12.2022
15:48

شاکی خصوصی ماهان صدرات: از صبح در کنار خانواده ماهان در تلاشیم، نظام از اعدام بگذرد


محمدرضا قنبرطلب، شاکی خصوصی ماهان صدرات در توییتی گفت: «از ریاست قوه قضاییه عاجزانه استدعا دارم با توجه به اظهار ندامت قلبی متهم، نظام از حق خود در برخورد با ماهان صدرات بگذرد.»

وی اضافه کرد: «از صبح در کنار خانواده ماهان در تلاش هستیم.»

طبق اعلام قوه قضاییه «صدرات متهم به محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد (چاقو) استو» به گفته این نهاد وی همچنین متهم به «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور، آتش زدن موتورسیکلت و تخریب گوشی شاکی خصوصی و ایراد جرح عمدی با چاقو نسبت به شاکی است.»
خانواده ماهان صدرات گفته‌اند که حکم اعدام فرزندشان تایید و به اجرای احکام ارسال شده است. 

محمدرضا قنبرطلب در گفت‌وگو با «شبکه شرق» با تایید خبر اعلام رضایت خود و دیگر شاکی پرونده «ماهان صدرات مرنی» اظهار کرد: «دیشب، شب شهادت حضرت زهرا خانواده‌اش با همراهی ورزشکاران و کسانی که در امور خیر همراهی می‌کنند، آمدند. صحبت کردیم. ما هم اعلام رضایت کردیم.»

10.12.2022
15:32

استاندار سیستان و بلوچستان: در جمعه خونین زاهدان ۳۵ نفر کشته شدند


حسین مدرس خیابانی، استاندار سیستان و بلوچستان گفت: «در اتفاقات هشتم مهرماه امسال در زاهدان ۳۵ نفر جان خود را از دست دادند.»

این آمار در حالی مطرح می‌شود که طبق آمار نهادهای حقوق‌بشری بلوچ، حدود ۱۰۰ نفر در حوادث هشتم مهرماه زاهدان که به «جمعه خونین» معروف شد کشته شدند. طبق گزارش‌ها برخی از کشته شده‌ها فاقد شناسنامه بودند. 

با این حال استاندار سیستان و بلوچستان گفت: « افرادی که در این حوادث بیگناه کشته شدند به عنوان شهید محسوب می‌شوند.»
وی افزود: «همچنین افراد بیگناهی که دچار حادثه شدند به عنوان جانباز محسوب می‌شوند که بر اساس گزارش دستگاه‌های امنیتی و انتظامی تا کنون ۲۴ نفر مجروح این حوادث به عنوان بیگناه شناخته شدند و ممکن است این تعداد بیشتر شوند و به ۳۵ نفر هم برسد.»
وی همچنین گفت: «بعد از سفر نماینده عالی رهبر معظم انقلاب به سیستان و بلوچستان ۲۰۰ نفر از افرادی که در جریان این حوادث دستگیر شده بودند آزاد شدند.»

مولانا عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان در یکی از خطبه‌های خود در جمعه بعد از این حادثه گفت: « طبق گزارش‌هایی که به ما رسیده نیروهای یگان ویژه‌ که ظاهرا از قبل در کلانتری مذکور مستقر شده بودند، اقدام به شلیک گلوله جنگی به سمت مردم می‌کنند و در این بین نه‌تنها به سمت جوانانی که در مقابل کلانتری تجمع کرده بودند، بلکه از روی ساختمان کلانتری به داخل محوطه مصلی و به سمت کسانی که در حال ادای نماز بوده‌اند شلیک می‌کنند و در قسمت مردان و زنان گاز اشک‌آور پرتاب می‌کنند، به‌طوری‌که یکی از زنان نمازگزار نیز به شهادت می‌رسد.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان می‌افزاید که در ادامه افراد لباس شخصی که در پشت‌بام منازل مستقر بودند به سمت افرادی که در حال بازگشت از نماز بودند تیراندازی می‌کنند. در حالی‌که به گفته مولانا افراد کشته شده هیچ‌کدام شعاری نداده بودند. امام جمعه زاهدان همچنین می‌گوید تیرهای شلیک شده از سوی این افراد لباس شخصی به قلب و سر افراد برخورد کرده که نشان می‌دهد همه آنها تک‌تیرانداز بوده‌اند. 

10.12.2022
14:26

یک روزنامه‌نگار با وثیقه از زندان اوین آزاد شد


یغما فشخامی، روزنامه‌نگار زندانی با وثیقه از زندان اوین آزاد شد. 
وی ۳۹ روز پیش بازداشت و در بند ۲۰۹ زندان اوین حضور داشت. این روزنامه‌نگار پیش از این نیز سابقه بازداشت داشته است. 

10.12.2022
14:21

سفیر بریتانیا به وزارت امور خارجه ایران احضار شد


وزارت خارجه ایران سفیر بریتانیا در تهران را به دلیل آنچه حمایت از «ترور، اغتشاش و اعمال تحریم‌های غیرقانونی» خوانده است به این نهاد احضار کرد. 
طبق گزارش این سفارتخانه به سفیر اعلام شد که جمهوری اسلامی ایران حق اقدام متقابل برای پاسخ به تحریم های اعلام شده بریتانیا را برای خود محفوظ می داند.

10.12.2022
12:32

خانواده ماهان صدرات: حکم اعدامش به اجرای احکام ارجاع شد

خانواده ماهان صدرات، از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌ها در ایران روز شنبه اعلام کردند که حکم اعدام او به دایره اجرای احکام ارجاع شده است. 

به گزارش روزنامه شرق خانواده ماهان صدرات، ۲۳ ساله که به اتهام محاربه مورد محاکمه قرار گرفت خبر داده‌اند که حکمش در دیوان عالی مورد تائید قرار گرفته است. 

10.12.2022
11:45

استرالیا چند فرد و نهاد ایرانی از جمله بسیج را تحریم کرد

پنی وونگ، وزیر خارجه استرالیا اعلام کرد که کشورش چند فرد و نهاد ایرانی از جمله سازمان بسیج و گشت ارشاد را تحریم کرده است. 

به گفته وی این تحریم‌ها در واکنش به «نقض آشکار حقوق بشر» وضع شد. صادق حسینی از فرماندهان سپاه پاسداران از جمله افراد تحریم‌شده است. 

نام‌ حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی ایران و غلامرضا سلیمانی، فرمانده بسیج نیز در بین افراد تحریم‌شده از سوی کانبرا دیده می‌شود. 

وزیر خارجه استرالیا
10.12.2022
11:30

بورل در گفتگو با امیرعبداللهیان خواستار «توقف اعدام و سرکوب» شد

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید در گفتگو با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران خواستار «توقف فوری اعدام و سرکوب» در این کشور شده است. 

گفتگوی تلفنی جوزپ بورل با وزیر امور خارجه ایران دو روز پس از اعدام محسن شکاری، معترض ۲۳ ساله انجام شد. 

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین در این گفتگوی تلفنی تاکید کرده است که «حقوق اساسی مردم ایران» باید محترم شمرده شود. او از تهران همچنین خواست که به «حمایت نظامی از روسیه» پایان دهد.  

جوزپ بورل در توئیتی که درباره گفتگویش با وزیر امور خارجه ایران منتشر کرده است از هشتگ محسن شکاری استفاده کرد.