Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

با پیوستن کرواسی به یورو، کدام کشورهای عضو اتحادیه اروپا هنوز از ارز خود استفاده می‌کنند؟

یورو
یورو Copyright canva
Copyright canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اتحادیه اروپا به کرواسی چراغ سبز نشان داد تا از سال آینده استفاده از یورو و پیوستن به منطقه شنگن را آغاز کند. این کشور به ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا که از این ارز استفاده می کنند، ملحق خواهد شد. کشورهای عضو اتحادیه که هنوز عضو محدوده یورو نشده‌اند کدامند؟

آگهی

اتحادیه اروپا به کرواسی چراغ سبز نشان داد  تا از سال آینده استفاده از یورو و پیوستن به منطقه شنگن را آغاز کند. این کشور به ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا که از این ارز استفاده می کنند، ملحق خواهد شد. 

یورو از ابتدای سال ۲۰۲۳ میلادی به ارز رایج کرواسی تبدیل خواهد شد، به این ترتیب کرواسی نخستین کشوری است که بعد از سال ۲۰۱۵ و ورود لیتوانی به منطقه یورو، این ارز را جایگزین پول رایج خود می‌کند. 

چرا کرواسی از یورو استفاده می کند؟

کرواسی تا ژانویه سال آینده به استفاده از واحد پولی خود یعنی کونا ادامه خواهد داد. در حال حاضر، یک کونا کرواسی حدود ۰.۱۳ یورو ارزش دارد.

برای پذیرش یورو، یک کشور باید مجموعه‌ای از شرایط اقتصادی از جمله داشتن نرخ ارز ثابت و تورم پایین را برآورده کند.

با پذیرش یورو، این کشور اروپای شرقی امیدوار است تا امنیت مالی بیشتری به دست آورد و استانداردهای زندگی شهروندان خود را بهبود بخشد.

کرواسی همچنین از نظر اقتصادی از پیوندهای مالی نزدیکتر با سایر اعضای منطقه ارز واحد و بانک مرکزی اروپا سود خواهد برد. برای گردشگران کرواسی که به کشورهای منطقه یورو سفر می‌کنند، این به معنای عدم نیاز به مبادله پول نیز خواهد بود.

canva
کشور کرواسیcanva

کدام کشورهای اروپایی هنوز از واحد پول خود استفاده می کنند؟

کرواسی بیستمین کشور اتحادیه اروپا است که یورو را پذیرفته اما هنوز تعدادی از اعضای این اتحادیه از یورو به عنوان پول رسمی کشور استفاده نمی‌کنند. در مجموع، هفت کشور عضو اتحادیه اروپا از یورو استفاده نمی‌کنند: بلغارستان، جمهوری چک، دانمارک، مجارستان، لهستان، رومانی و سوئد

در این کشورها، بازدیدکنندگان از منطقه یورو هنوز نیاز به مبادله پول قبل از سفر دارند.

در ادامه فهرستی از ارزهایی که این کشورها استفاده می کنند و اطلاعات بیشتری در مورد آن‌ها آمده است.

از غذاهای تند دانمارک لذت ببرید

دانمارک کوچکترین کشور اسکاندیناوی با غذاهای لذیذ و فرهنگی غنی است. دانمارک مکان مناسبی برای تعطیلات متمرکز بر سلامتی است. سفر به خط ساحلی وسیع آن راهی عالی برای استراحت و بازیابی انرژی است. توریست‌هایی که به این کشور سفر می‌کنند باید پول خود را با کرون دانمارک مبادله کنند.

canva
پول دانمارکcanva

آفتاب نیمه شب و شفق شمالی را در سوئد تجربه کنید

سوئد با نزدیک به صد هزار دریاچه خیره کننده، رشته کوه‌های ناهموار و جنگل، مقصدی عالی برای دوستداران طبیعت است. این کشور مقصدی عالی برای تماشای یکی از بزرگترین مناظر طبیعت، شفق شمالی، یا آفتاب نیمه شب است. سوئد پس از رفراندوم سال ۲۰۰۳ میلادی که در آن مردم به عدم پذیرش یورو رأی دادند، از کرون سوئد استفاده می کند.

canva
پول سوئدcanva

رزرو تعطیلات ساحلی ارزان قیمت در بلغارستان

بلغارستان با ارائه سواحل خیره کننده و رشته کوه‌های دیدنی با دریاچه های یخ زده به عنوان یک مقصد تعطیلات مقرون به صرفه و جذاب شهرت پیدا کرده است. این کشور همچنین مملو از آثار تاریخی جذاب از جمله صومعه‌ و قلعه‌ است. بلغارستان در حال حاضر از «لو» به عنوان پول رایج کشور استفاده می کند، البته این کشور قصد دارد در صورت تحقق شرایط مورد نیاز، به یورو روی بیاورد.

از دلتای رودخانه بکر در رومانی دیدن کنید

رومانی با ترکیب دهکده‌های قرون وسطایی و قلعه‌های تاریخی یکی از چشمگیرترین مناظر طبیعی را در اروپا دارد. دلتای دانوب یکی از بهترین مناطق حفاظت شده در قاره اروپا و یخچال دیدنی اسكاريشوارا (Scărişoara) دومین یخچال بزرگ زیرزمینی اروپا در این کشور قرار دارد. پول رایج این کشور «لیو» است البته رومانی مانند بلغارستان امیدوار است در آینده یورو را به کار گیرد.

در لهستان به تاریخ اروپا بپردازید

لهستان با قلعه های قرون وسطایی فراوان، مقصدی عالی برای علاقه مندان به تاریخ است. همچنین می‌توانید تاریخ جنگ جهانی دوم اروپا را در موزه آشویتس-بیرکناو، موزه قیام ورشو و موزه تاریخ یهودیان لهستانی ببینید. لهستان از «زلوتی» به عنوان واحد پول محلی خود استفاده می کند.

طعم غذاهای محلی مجارستان را بچشید

مجارستان غذاهای محلی دلچسبی مانند «گولاش»، یک خورش گوشت با چاشنی پاپریکا ولانگوس (langos) یک نان تخت سرخ شده دارد. این کشور همچنین به خاطر حمام‌های حرارتی شکوه و عظمت معماری خود مشهور است. دریاچه هویز (Héviz) بزرگترین دریاچه آب‌گرم جهان که می‌توان در آن شنا کرد نیز از جاذبه‌‌های مهم این کشور است. گردشگران در مجارستان باید پول خود را با «فورینت» تغییر دهند.

جمهوری چک، شهرستان قلعه هاست

جمهوری چک با بیشترین تراکم قلعه در اروپا، بهشتی برای عاشقان معماری و تاریخ است. قدمت برخی از این ساختمان‌ها به حدود سال ۱۳۰۰ میلادی برمی گردد. پراگ به عنوان پایتخت این کشور بزرگترین مجموعه قلعه جهان را در خود جای داده است. این کشور همچنین به خاطر سنت دم کردن آبجو که از اوایل سال ۹۹۳ پس از میلاد آغاز شد نیز مشهور است. واحد پول محلی جمهوری چک «کرون» است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات حساس پارلمانی در کرواسی؛ نگاه زاگرب از غرب به سمت روسیه خواهد چرخید؟

گسترش روابط برزیل و آرژانتین؛ آیا واحد پولی مشترک در آمریکای جنوبی شکل خواهد گرفت؟

هشدار چین به اتحادیه اروپا بر سر تایوان: «فن در لاین» با آتش بازی می‌کند