گروهی از سناتورهای آمریکایی به چین نسبت به سرکوب اعتراض‌ها هشدار دادند

بازداشت یکی از معترضان در شانگهای توسط پلیس چین
بازداشت یکی از معترضان در شانگهای توسط پلیس چین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امضاءکنندگان این نامه خطاب به سفیر چین در واشنگتن تاکید کرده‌اند که سرکوب خشن اعتراض‌ها در چین «آسیب فوق‌العاده‌ای» به روابط آمریکا با این کشور خواهد زد.

آگهی

بیش از ۴۰ عضو مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه به چین نسبت به سرکوب خشن اعتراض‌ها در این کشور و پیامدهای چنین رویدادی بر روابط واشنگتن و پکن هشدار دادند. 

این گروه از سناتورهای آمریکایی نامه‌ای برای سفیر چین در واشنگتن ارسال کردند. آنها در این نامه تاکید کرده‌اند که سرکوب خشن اعتراض‌ها در چین «آسیب فوق‌العاده‌ای» به روابط آمریکا با این کشور خواهد زد. این نامه به امضای ۴۲ سناتور از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه رسیده است. 

امضاءکنندگان این نامه خطاب به سفیر چین در واشنگتن تاکید کرده‌اند که اعتراض‌ها را «به دقت زیاد» دنبال می‌کنند. در بخشی از نامه این گروه از سناتورهای آمریکایی به سرکوب اعتراض‌های دانشجویی سال ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آن‌من پکن اشاره شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این گروه از اعضای مجلس سنای ایالات متحده در قسمتی از نامه خود آورده‌اند: «ما به حزب کمونیست چین به قوی‌ترین شکل ممکن هشدار می‌دهیم که بار دیگر معترضان چینی مسالمت‌جو را که تنها به دنبال آزادی بیشتر هستند با خشونت سرکوب نکند. ما بر این باور هستیم که اگر چنین اتفاقی بیافتد پیامدهایی جدی برای روابط آمریکا با چین به دنبال خواهد داشت و آسیب فوق‌العاده‌ای به آن وارد می‌شود.» 

اعتراضات روزهای گذشته در چین که علیه مقررات سختگیرانه وضع‌شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت گرفت از زمان به قدرت رسیدن شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور در سال ۲۰۱۲ تاکنون بی‌سابقه محسوب می‌شود.

آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی پس از سرکوب تظاهرات دانشجویی سال ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آن‌من تحریم‌هایی را علیه پکن وضع کرده بودند. 

ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا همچنین سال گذشته در واکنش به گزارش‌های منتشرشده از نقض حقوق بشر در استان سین‌کیانگ تحریم‌هایی را علیه چین اعلام کردند. آمریکا دولت چین را به «نسل‌کشی» علیه اقلیت مسلمان اویغور در استان سین‌کیانگ متهم کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی رهبران آمریکا و چین؛ شی‌ جین پینگ: از خط قرمز تایوان عبور نکنید

مجلس نمایندگان آمریکا طرح اجبار مالک چینی به واگذاری تیک‌تاک را تصویب کرد

عملیات «پرچم دروغین» و بمب کثیف؛ آمریکا اواخر ۲۰۲۲ برای حمله اتمی روسیه به اوکراین آماده شده بود