گروهی از سناتورهای آمریکایی به چین نسبت به سرکوب اعتراض‌ها هشدار دادند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بازداشت یکی از معترضان در شانگهای توسط پلیس چین
بازداشت یکی از معترضان در شانگهای توسط پلیس چین   -  Copyright  AP Photo

بیش از ۴۰ عضو مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه به چین نسبت به سرکوب خشن اعتراض‌ها در این کشور و پیامدهای چنین رویدادی بر روابط واشنگتن و پکن هشدار دادند. 

این گروه از سناتورهای آمریکایی نامه‌ای برای سفیر چین در واشنگتن ارسال کردند. آنها در این نامه تاکید کرده‌اند که سرکوب خشن اعتراض‌ها در چین «آسیب فوق‌العاده‌ای» به روابط آمریکا با این کشور خواهد زد. این نامه به امضای ۴۲ سناتور از هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه رسیده است. 

امضاءکنندگان این نامه خطاب به سفیر چین در واشنگتن تاکید کرده‌اند که اعتراض‌ها را «به دقت زیاد» دنبال می‌کنند. در بخشی از نامه این گروه از سناتورهای آمریکایی به سرکوب اعتراض‌های دانشجویی سال ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آن‌من پکن اشاره شده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این گروه از اعضای مجلس سنای ایالات متحده در قسمتی از نامه خود آورده‌اند: «ما به حزب کمونیست چین به قوی‌ترین شکل ممکن هشدار می‌دهیم که بار دیگر معترضان چینی مسالمت‌جو را که تنها به دنبال آزادی بیشتر هستند با خشونت سرکوب نکند. ما بر این باور هستیم که اگر چنین اتفاقی بیافتد پیامدهایی جدی برای روابط آمریکا با چین به دنبال خواهد داشت و آسیب فوق‌العاده‌ای به آن وارد می‌شود.» 

اعتراضات روزهای گذشته در چین که علیه مقررات سختگیرانه وضع‌شده برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا صورت گرفت از زمان به قدرت رسیدن شی جین پینگ، رئیس‌جمهوری کنونی این کشور در سال ۲۰۱۲ تاکنون بی‌سابقه محسوب می‌شود.

آمریکا و بسیاری از کشورهای غربی پس از سرکوب تظاهرات دانشجویی سال ۱۹۸۹ در میدان تیان‌آن‌من تحریم‌هایی را علیه پکن وضع کرده بودند. 

ایالات متحده، اتحادیه اروپا، بریتانیا و کانادا همچنین سال گذشته در واکنش به گزارش‌های منتشرشده از نقض حقوق بشر در استان سین‌کیانگ تحریم‌هایی را علیه چین اعلام کردند. آمریکا دولت چین را به «نسل‌کشی» علیه اقلیت مسلمان اویغور در استان سین‌کیانگ متهم کرده است.