روز یازدهم جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ لهستان باخت و صعود کرد، مکزیک و تونس بردند و حذف شدند

لهستان با وجود شکست در مقابل آرژانتین به مرحله بعدی راه یافت
لهستان با وجود شکست در مقابل آرژانتین به مرحله بعدی راه یافت Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مکزیک و تونس با وجود اینکه در روز پایانی مرحله گروهی حریفان خود را شکست دادند از راهیابی به مرحله بعدی جام جهانی باز ماندند اما لهستان با وجود پذیرش شکست ۲-۰ در مقابل آرژانتین توانست به عنوان تیم دوم به مرحله یک هشتم نهایی این مسابقات راه یابد.

آگهی

با برگزاری دیدارهای پایانی گروه‌های سوم و چهارم، تکلیف چهار تیم دیگر صعود کننده به مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر مشخص شد. 

تونس قهرمان جهان را برد اما استرالیا صعود کرد

مسابقات روز چهارشنبه ابتدا با بازی تیم‌های فرانسه و تونس و همچنین دانمارک و استرالیا آغاز شد. مدافع عنوان قهرمانی که با دو پیروزی که از دو بازی نخست خود کسب کرده بود، صعودش را به عنوان تیم نخست قطعی کرده بود، در مقابل تونس با ترکیب دومش به بازی آمد. تقریبا تمام ۱۱ بازیکن اصلی خروس‌ها در این مسابقه روی نیمکت نشستند تا برای مسابقه مرحله یک هشتم نهایی آماده بمانند. این در حالی بود که تونسی‌ها برای صعود به مرحله بعد باید مسابقه خود را با پیروزی پشت سر می‌گذاشتند و در عین حال منتظر اتفاقات دیدار استرالیا و دانمارک نیز می‌ماندند. 

Alessandra Tarantino/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
شادی تونسی‌ها پس از گلزنی به فرانسهAlessandra Tarantino/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

نماینده آفریقا با گل دقیقه ۵۸ خزری موفق شد دروازه فرانسه را باز کند تا تونسی‌ها به صعود به مرحله بعد امیدوار شوند. اما این خوشحالی چندان طولی نکشید چرا که در مسابقه همزمان، استرالیا موفق شد در دقیقه ۶۰ توسط لکی گل پیروزی‌بخش خود را وارد دروازه دانمارک کند. 

این دو مسابقه در نهایت با همان نتایج ۱-۰ به پایان رسید تا تونسی‌ها به تلخ‌ترین پیروزی خود دست یافته باشند. 

Darko Vojinovic/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
استرالیا با شکست دانمارک توانست به عنوان تیم دوم از این گروه صعود کندDarko Vojinovic/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

با نتایج به دست آمده از گروه چهارم این بازی‌ها، فرانسوی‌ها با ۲ پیروزی، ۶ امتیاز و تفاضل گل مثبت ۳ در صدر جدول قرار گرفت و به عنوان تیم نخست راهی مرحله بعد شد. استرالیایی‌ها هم که با پیروزی مقابل دانمارک توانستند ۶ امتیازی شوند با تفاضل گل کمتر در رده دوم قرار گرفتند. تونس در این گروه با ۴ امتیاز سوم شد و از صعود به مرحله بعد باز ماند. دانمارک هم برخلاف انتظار و برعکس مسابقات یورو ۲۰۲۰ عملکردی ناامیدکننده داشت و با کسب تنها ۱ امتیاز از دیدار مقابل تونس در رده چهارم جدول قرار گرفت. 

شیرین‌ترین شکست لهستان

در دیدارهای گروه سوم هم تیم‌های عربستان و مکزیک به مصاف یکدیگر رفتند و آرژانیتن با لهستان دیدار کرد. وضعیت این گروه هم بسیار پیچیده بود و هر چهار تیم برای صعود به مرحله بعد شانس داشتند. 

آرژانتینی‌ها در همان نیمه اول و دقیقه ۳۹ می‌توانستند توسط لیونل مسی از روی نقطه پنالتی دروازه لهستان را باز کنند، اما شزنی که در دیدار با عربستان پنالتی سعودی‌ها را مهار کرده بود، این بار هم موفق شد ستاره آرژانتینی را ناکام بگذارد و پنالتی مسی را مهار کند. با این حال آرژانتینی‌ها در نیمه دوم در نمایشی برتر حریف خود را تحت فشار قرار دادند و بالاخره در دقیقه ۴۶ در نیمه دوم توسط مک آلیستر دروازه لهستان را باز کردند. 

Darko Bandic/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
آرژانتین با نتیجه ۲-۰ لهستان را شکست دادDarko Bandic/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

آلبی سلسلته در روزی که کاپیتان آنها کم فروغ ظاهر شده بود در ادامه نشان داد که تنها به ستاره شماره ۱۰ خود متکی نیست و همچنان می‌تواند در مقابل حریفان خود به موفقیت دست یابد. در دقیقه ۶۷ خولین آلوارز توانست برای دومین بار توپ را از خط دروازه لهستان عبور دهد تا آرژانتینی‌ها از صعود به مرحله بعد مطمئن شوند. 

این نتیجه در حالی به دست آمده بود که در مسابقه همزمان، مکزیکی‌ها در نمایشی برتر عربستان را شکست داده بودند. مکزیکی‌ها که برای صعود فقط باید به پیروزی می‌رسیدند از همان ابتدا موفق شدند نماینده قاره آسیا را تحت فشار بگذارند. شاگردان تاتا مارتینو که از دو بازی نخست تنها به یک امتیاز دست یافته بودند در دقایق ۴۷ و ۵۲ توسط مارتین و چاوز موفق شدند دروازه عربستان را باز کنند. با این نتیجه لهستان و مکزیک هر دو امتیازی بودند و تفاضل گل آنها هم صفر بود. اما لهستانی‌ها به دلیل دریافت کارت زرد کمتر در رده دوم قرار می‌گرفتند. اما در ثانیه‌های پایانی بازی مکزیک و در حالی‌که مسابقه آرژانتین و لهستان با نتیجه ۲-۰ به پایان رسیده بود، سعد الدوساری که پیشتر دروازه آرژانیتن را هم باز کرده بود، موفق شد توپ را وارد دروازه مکزیک کند تا از سنگینی شکست سعودی بکاهد. این گل دیگر خیال لهستانی‌ها را هم برای صعود راحت کرد. 

Ebrahim Noroozi/Copyright 2022 The AP. All rights reserved
مکزیکی‌ها با وجود پیروزی ۲-۱ در مقابل عربستان به مرحله بعدی راه نیافتندEbrahim Noroozi/Copyright 2022 The AP. All rights reserved

در پایان نتایج این گروه آرژانتین با ۶ امتیاز و تفاضل گل مثبت ۳ در صدر قرار گرفت و لهستان با ۴ امتیاز و تفاضل صفر دوم شد. این در حالی است که مکزیکی‌ها با همین تعداد امتیاز و تفاضل منفی ۱ در رده سوم قرار گرفتند. عربستان هم که در روز نخست بازی‌های این گروه توانسته بودند شگفتی سازی کنند و آرژانتین را ۲-۱ ببرند با همان ۳ امتیاز در انتهای جدول این گروه قرار گرفتند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

با این نتایج، در مرحله یک هشتم نهایی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، آرژانتین با استرالیا دیدار خواهد کرد و فرانسه نیز به مصاف لهستان می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش‌های میزبانی جام‌جهانی ۲۰۳۴؛ دلارهای نفتی عربستان قرار است چگونه هزینه شوند؟

کارت آبی در فوتبال حرفه‌ای؛ جیانی اینفانتینو مخالفت کرد

عربستان رسما از پیشنهاد خود برای میزبانی جام جهانی ۲۰۳۴ رونمایی کرد