Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اتهام «آزار جنسی» علیه پولانسکی؛ کارگردان «دزدان دریایی» به دلیل افترا به شاکی خود محاکمه می‌شود

رومن پولانسکی، فیلمساز فرانسوی-لهستانی
رومن پولانسکی، فیلمساز فرانسوی-لهستانی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شالوت لویس مدعی است که اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی در حالی که تنها شانزده سال داشته توسط رومن پولانسکی در آپارتمانش مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

آگهی

رومن پولانسکی به دلیل زیر سوال بردن صحت اتهام‌های آزار جنسی که توسط شارلوت لویس، بازیگر بریتانیایی علیه او مطرح شده در دادگاه کیفری پاریس محاکمه خواهد شد.

رسیدگی به پرونده شکایت افترا و توهین که شارلوت لویس پس از رد اتهام‌های آزار جنسی علیه خود توسط رومن پولانسکی به دادگاه کیفری پاریس ارائه کرده قرار است از تاریخ پنجم مارس سال ۲۰۲۴ در این دادگاه آغاز شود.

این اولین جلسه استماع دادگاهی مرتبط با پرونده اتهامات تعرض جنسی علیه کارگردان ۸۹ ساله فرانسوی-لهستانی است که در فرانسه برپا خواهد شد.

شارلوت لویس، هنرپیشه ۵۵ ساله بریتانیایی که پیش‌تر در سال ۱۹۸۶ در فیلم «دزدان دریایی» به کارگردانی رومن پولانسکی ایفای نقش کرده بود، این فیلسماز سرشناس را به آزار و تعرض جنسی متهم کرده است.

خانم لویس سال ۲۰۱۰ این اتهام را علیه رومن پولانسکی مطرح کرد و مدعی شد که اوایل دهه ۱۹۸۰ میلادی در حالی که تنها شانزده سال داشته توسط وی در آپارتمانش در پاریس مورد آزار جنسی قرار گرفته است.

این کارگردان مطرح سینمای جهان اما ۹ سال بعد در مصاحبه‌ای که با مجله «پاری مچ» انجام داد ادعای شارلوت لویس مبنی بر تعرض جنسی به وی را زیر سوال برد.

آقای پولانسکی در این مصاحبه با کنایه به «حافظه عالی» دروغگویان بزرگ یادآور شد: «نام شارلوت لوئیس همیشه در فهرست اتهام زنندگان زن علیه من قرار دارد بدون آنکه هرگز به تناقض‌گویی‌های او توجهی شود.»

کارگردان «پیانیست» که جایزه اسکار و نخل طلای فستیوال کن را در کارنامه دارد سپس شارلوت لویس را به دلیل ادعاها و شهادت‌هایش به طرح یک «دروغ بزرگ» متهم کرد و بخشی از اظهارات وی را در جریان مصاحبه‌اش با روزنامه بریتانیایی «نیوز آف دِ ورلد» News of the World به میان کشید.

وی به طور مشخص به بخشی از این مصاحبه اشاره کرد که خانم لویس گفته بود: ««می دانستم که رومن در آمریکا کار اشتباهی انجام داده است اما می‌خواستم معشوقه‌اش باشم (...) من بیش از آنچه می‌خواست به او تمایل داشتم.»

Michel Lipchitz/AP1986
عکسی آرشیوی از رومن پولانسکی، شارلوت لویس و کریس کامپیون در حاشیه جشنواره فیلم کن به مناسبت نمایش فیلم دزدان دریاییMichel Lipchitz/AP1986

با این حال، هنرپیشه بریتانیایی از سال ۲۰۱۰ به این سو بارها صحت اظهارات گذشته خود را به چالش کشیده است. وی در این زمینه تاکید می‌کند: «بسیاری از نقل قول‌هایی که در مقاله نیوز ورلد به من نسبت داده می شود، دقیق و صحیح نیستند.»

پس از مصاحبه رومن پولانسکی با «پاری مچ» و زیر سوال بردن ادعاهای شارلوت لویس، وکلای هنرپیشه بریتانیایی ماه مارس ۲۰۲۰ شکایتی علیه او تسلیم دستگاه قضایی فرانسه کردند که منجر به ارجاع این پرونده به دادگاه کیفری پاریس شد؛ محکمه‌ای که آقای پولانسکی برای دفاع از خود باید در آن حضور پیدا کند.

با این حال گفته می‌شود که وکلای فیلمساز فرانسوی-لهستانی قرار است در جلسه استماع شرکت کنند حال آنکه شاکی پرونده اعلام کرده قصد دارد شخصا در محکمه حاضر شود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

رومن پلانسکی، سینماگری مولف که سال ۱۹۳۳ در پاریس متولد شد و طی دوران فعالیت هنری سه جایره اسکار و نخل طلا را به کارنامه افتخاراتش افزود از اواخر دهه ۱۹۷۰ به این سو با اتهامات متعدد آزار جنسی مواجه بوده است.

تاکنون چهار پرونده اتهام تعرض یا تجاوز جنسی از سوی شاکیان مختلف علیه آقای پولانسکی مطرح شده که همگی از سوی او مورد مناقشه قرار گرفته است.

اعطای جایزه بهترین کارگردان برای فیلم «متهم می‌کنم» به او در جشنواره سزار فرانسه در سال ۲۰۲۰ با موجی از خشم و اعتراض از سوی فعالان ضد خشونت جنسی در محافل هنری فرانسه و دنیای سینما ‌همراه شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شکایت ۵۰۰ میلیون دلاری بازیگران «رومئو و ژولیت» با طرح اتهام آزارجنسی در ۵۵ سال پیش

روایت بازیگر زن از نحوه «تجاوز» پولانسکی؛ کارگردان «متهم می‌کنم» تکذیب کرد

فمن‌ها مراسم بزرگداشت رومن پولانسکی در پاریس را به هم ریختند