Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روز ششم جام جهانی ۲۰۲۲ قطر؛ میزبان حذف، امیدهای ایران زنده شد؛ زور آمریکا و انگلیس به یکدیگر نرسید

پیروزی تیم ملی ایران در مقابل ولز
پیروزی تیم ملی ایران در مقابل ولز Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با برگزاری نخستین روز از بازی‌های دوم تیم‌ها در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر، تکلیف صعود هیچیک از تیم‌ها مشخص نشد اما دست‌کم قطر میزبان متوجه شد که ماجراجویی این کشور در نخستین حضورش در جام جهانی به پایان رسیده است.

آگهی

ششمین روز جام جهانی قطر با پیروزی تیم ملی ایران و البته حذف میزبان این رقابت‌ها همراه بود. 

با برگزار شدن نخستین بازی‌های روز دوم مرحله گروهی هرچند هنوز تکلیف صعود هیچ تیمی به دور بعدی روشن نشده اما قطر میزبان خیلی زود با رقابت‌ها خداحافظی کرد و زودتر از هر میزبان دیگری در تاریخ جام جهانی از دور رقابت‌ها کنار رفت. 

گره کور مثلث هلند، اکوادور و سنگال

در بازی‌های گروه نخست جام جهانی ۲۰۲۲، ابتدا دو تیم شکست خورده دور نخست یعنی قطر و سنگال به مصاف یکدیگر رفتند. قطری‌ها که سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای حضور در این رقابت‌ها انجام داده بودند تقریبا از همان ابتدا توپ و میدان را به حریف آفریقایی واگذار کرده بودند. سنگالی‌ها در دقایق پایانی نیمه نخست توانستند با گل دیا با برتری ۱-۰ به رختن بروند. در نیمه دوم هم این نماینده قاره آفریقا برتری خود را قهرمان آسیا دیکته کرد و در دقایق ۵۱ و ۸۴ دو بار دیگر دروازه حریف خود را باز کردند تا به نمایندگان قاره آفریقا هم به نخستین پیروزی خود در این رقابت‌ها دست یابد. قطری‌ها هرچند در دقیقه ۷۶ با ضربه سر مونتاری کمی به بازگشت به این مسابقه امیدوار شده بودند اما در نهایت عنابی‌پوشان با شکست ۳-۱ زمین مسابقه را ترک کردند. 

AP Photo
قطر میزبان نخستین حذف شده جامAP Photo

در دیگر بازی این گروه، هلند و اکوادور دو برنده روز نخست به مصاف یکدیگر رفتند. نارنجی‌پوشان در همان نیمه نخست با ضربه گاکپو به گل نخست دست یافتند. اما در نیمه دوم نماینده آمریکای جنوبی بازی بهتری را به نمایش گذاشت و در نهایت والنسیا که تمام گل‌های این کشور را در این تورنمنت  به ثمر رسانده باز هم به داد اکوادور رسید و این بار گل تساوی را در دقیقه ۴۹ وارد دروازه لاله‌های نارنجی کرد. 

AP Photo
تساوی هلند و اکوادورAP Photo

با این تساوی کار این گروه پیچیده شد و به جز قطر حذف شده، هر سه تیم دیگر شانس صعود دارند. در روز پایانی هلند ۴ امتیازی با قطر حذف شده مسابقه می‌دهد و در مسابقه حساس‌تر اکوادور ۴ امتیازی با سنگال ۳ امتیازی رقابت خواهد کرد. دو تیم برتر هر گروه به مرحله بعدی خواهند رفت.

بازگشت ایران و توقف غیرمنتظره انگلیس در مقابل آمریکا

نخستین دیدار روز جمعه ۲۵ نوامبر جام جهانی ۲۰۲۲ قطر با رقابت دو تیم ایران و ولز آغاز شد. ملی‌پوشان ایرانی که در دیدار نخست خود شکست سنگین ۶-۲ را در مقابل انگلستان تجربه کرده بودند این بار برای احیای اعتبار به میدان آمدند. شاگردان کیروش در روزی که پیراهن سفید به تن داشتند در دیداری دراماتیک توانستند با دو گل دقایق ۸+۹۰ و ۱۳+۹۰ دو بار دروازه یاران گرت بیل را باز کنند تا بخت‌های خود را برای صعود به مرحله بعد افزایش دهند. 

AP Photo
برتری ۲-۰ ایران در مقابل ولزAP Photo

در دومین دیدار این گروه که اتفاقا آخرین مسابقه جمعه شب هم بود، انگلیس به مصاف ایالات متحده رفت. برخلاف انتظار انگلیسی‌ها نتوانستند عملکرد چندان درخشانی در این دیدار داشته باشند و در مصافی که دو تیم تقریبا بخت‌های مشابهی با یکدیگر داشتند در نهایت هیچ توپی از خط دروازه‌ها عبور نکرد. 

با این نتایج، انگلستان با ۴ امتیاز در رده نخست جدول قرار گرفت و ایران با ۳ امتیاز دوم است.آمریکا و ولز هم هر یک با ۲ و ۱ امتیاز در رده‌های سوم و چهارم این گروه حضور دارند.  در روز آخر و پایانی این گروه انگلیس در یک دربی باید با ولز مسابقه دهد و ایران هم برای صعود با ایالات متحده آمریکا خواهد جنگید. 

با توجه به وضعیت فعلی جدول، ایران احتمالا حتی با یک تساوی در مقابل آمریکا هم به مرحله بعد صعود خواهد کرد. این در حالیست که آمریکا حتما باید ایران را شکست دهد تا خود را در مرحله یک هشتم نهایی ببیند. از آن طرف انگلستان حتی با شکست در مقابل ولز هم شانس صعود خواهد داشت، هرچند در آن‌صورت ممکن است سه‌شیرها رده نخست جدول را از دست بدهند، چرا که در آن شرایط پیروزی یکی از دو تیم ایران و یا آمریکا، تیم برنده را به رده نخست این گروه خواهد فرستاد. 

AP Photo
آمریکا و انگلستان به تساوی بدون گل رضایت دادندAP Photo

در مقابل اما کار برای ولز از همه دشوارتر است. این تیم حتما باید انگلیس را ببرد و از آن‌طرف هم امیدوار باشد مسابقه دو تیم ایران و آمریکا به تساوی برسد. در آن صورت اوضاع در این گروه بسیار پیچده خواهد شد، چرا که ایران، انگلستان و ولز هر سه ۴ امتیازی خواهند بود و آمریکا با ۳ تساوی و ۳ امتیاز در رده آخر این گروه قرار خواهد گرفت. در شرایط مساوی بودن امتیازها این تفاضل گل است که معیار و شاخص قرار خواهد گرفت. 

 اما هر نتیجه‌ای به جز پیروزی، ولز را از راهیابی به مرحله بعد باز خواهد داشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روز هشتم جام جهانی قطر؛ سایه ترس و حذف بر سر آلمان در روز شگفتی‌ سازی مراکشی‌ها

آغاز هفته یازدهم اعتراضات در ایران؛ گزارش‌ها از اعتصاب کارکنان ذوب آهن اصفهان

چالش‌های میزبانی جام‌جهانی ۲۰۳۴؛ دلارهای نفتی عربستان قرار است چگونه هزینه شوند؟