Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

امیرعبداللهیان: بر سر سه موضوع با آمریکا اختلاف نظر داریم؛ متن بورل باید تقویت شود

حسین امیرعبداللهیان
حسین امیرعبداللهیان Copyright ایسنا
Copyright ایسنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی‌که ایالات متحده نام سه مقام جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق بشر و مشارکت در سرکوب معترضان ایرانی به فهرست تحریم‌های خود افزوده، وزیر امور خارجه ایران می‌گوید واشنگتن باید تضمین‌های بیشتری به تهران در خصوص توافق احیای برجام ارائه دهد.

آگهی

حسین امیرعبداللهیان می‌گوید ایران و آمریکا بر سر سه موضوع مشخص در خصوص احیای برجام با یکدیگر اختلاف نظر دارند. 

وزیر امور خارجه ایران که این اظهارات را در یک نشست خبری در تهران به زبان می‌آورد همچنین مدعی شد جوزپ بورل و انریکه مورا، نمایندگان اتحادیه اروپا در حال تلاش هستند تا راه‌حلی برای حل اختلافات طرفین پیدا کنند. امیرعبداللهیان در خصوص متن پیشنهادی اتحادیه اروپا گفت: « متنی که الان روی میز قرار دارد آخرین متن ما در نتیجه گفت‌وگوهای چند ماهه در وین و همچنین ایده‌های مختلفی که در ماه‌های گذشته مطرح شد، است. ما به صورت مشخص در سه موضوع با طرف آمریکایی همچنان تفاوت دیدگاه و اختلاف نظر داریم و سه کشور اروپایی در این موضوعات با طرف آمریکایی همکاری می‌کنند.» 

این دیپلمات ارشد ایرانی در ادامه با اشاره به اختلافات طرفین در خصوص مسائل باقیمانده میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و سازمان انرژی هسته‌ای ایران تاکید کرد که طرفین در حال تلاش برای یافتن راه‌حلی در این خصوص هستند. 

او همچنین بار دیگر تکرار کرد که ایران نمی‌تواند بپذیرد که تعهد آمریکا مبنی بر ماندن در توافق تنها محدود به دولت جو بایدن باشد. او در این خصوص گفت: « اینکه گفته شود ما تا پایان آقای بایدن در توافق خواهیم ماند، ولی فردای آن را نمی‌دانیم برای ما قابل پذیرش نیست. ما با یک قبیله در آمریکا طرف نیستیم، ما با یک حکومت و نظام سیاسی در آمریکا طرف هستیم. قرار نیست آمد و رفت دولت‌ها توافقات بین‌المللی را متزلزل کند.»

این اظهارات وزیر امور خارجه ایران در حالی مطرح می‌شود که طرف آمریکایی بارها اعلام کرده از نظر حقوقی چنین امکانی ندارد که در خصوص سیاست دولت بعدی این کشور به ایران تضمین دهد و این مسئله‌ای «غیرقابل مذاکره» است. با این حال به نظر می‌رسد مقام‌های جمهوری اسلامی ایران همچنان بر مواضع پیشین خود پافشاری می‌کنند. 

وزیر خارجه ایران دریافت تضمین‌های اقتصادی در خصوص رفع تحریم‌ها را دیگر مولفه اختلافی میان طرفین بر سر رسیدن به توافق برای احیای برجام معرفی کرد. 

او همچنین با تکرار این نکته که از نظر ایران باید متن توافق تقویت شود، افزود: «آمریکایی‌ها پشت پرده پیام‌های دیگری می‌دهند و در رسانه‌ها به شکل دیگری اظهار نظر می‌کنند و هدف آنها از این کارها مخاطب داخلی آمریکایی و رسانه‌های این کشور است و می‌خواهند با این اقدامات دوگانه در آستانه مذاکرات از ایران امتیاز بگیرند.» 

همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه ۲۲ نوامبر تائيد کرد که ایران غنی‌سازی ۶۰ درصدی را در سایت زیرزمینی هسته‌ای فردو در استان قم آغاز کرده است.

تهران اعلام کرده که این اقدام را روز دوشنبه در واکنش به قطعنامه تازه شورای حکام آژانس بین‌المللی اتمی در انتقاد از برنامه هسته‌ای ایران انجام داده است.

اظهارات وزیر خارجه ایران در حالی مطرح می‌شود که مقام‌های آمریکایی در هفته‌های اخیر بارها تاکید کرده‌اند فعلا برنامه‌ای برای از سر گیری مذاکرات هسته‌ای با ایران ندارند و مسئله اعتراضات ایران را در اولویت خود قرار داده‌اند. 

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در بیانیه‌ای در همین راستا گزارش‌ها در خصوص «تجاوز جنسی در زندان‌های ایران» را به شدت محکوم کرد. در بیانیه‌ای که این وزارتخانه منتشر کرده همچنین آمده است: «به نظر می‌رسد سران جمهوری اسلامی در تلاش برای سرکوب مخالفان از هیچ اقدام پستی فروگذار نمی‌کنند.» 

در همین زمینه، وزارت خزانه‌داری ایالات متحده، روز چهارشنبه اسامی سه فرد ایرانی را به دلیل نقض حقوق بشر به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد. حسن عسگری، فرماندار سنندج، علیرضا مرادی، فرمانده انتظامی سنندج و محمدتقی اصانلو، فرمانده قرارگاه شمال‌غرب «حمزه سیدالشهدا» نیروی زمینی سپاه کسانی هستند که جدیدا به فهرست تحریم‌های ایالات متحده افزوده شده‌اند. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

در بیانیه‌ای که وزارت خزانه‌داری آمریکا منتشر کرده آمده است که این افراد به دلیل «نقش‌آفرینی در سرکوب اعتراضات» در فهرست تحریم‌های ایالات متحده اضافه شده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رابرت مالی: مذاکرات برجام در دستور کار ما هم نیست، حمایتی از تغییر رژیم در ایران نمی‌کنیم

آیا اعتراضات مردم در ایران بخت احیای برجام را کاهش داده است؟

بورل: چشم‌اندازی برای پیشرفت در مذاکرات احیای برجام در نیویورک وجود ندارد