روایت سی‌ان‌ان از آزار جنسی معترضان بازداشتی در گفت‌و‌گو با شاهدان عینی

نیروهای امنیتی در حال حمله به زنان و مردان معترض در ایران
نیروهای امنیتی در حال حمله به زنان و مردان معترض در ایران Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یکی از این موارد مربوط به آرمیتا عباسی، دختر ۲۰ ساله کرجی است که پس از آغاز ناآرامی‌ها به یکی از چهره‌های رسانه‌ای اعتراضات خیابانی بدل شد. شواهد حاکی از آن است که نیروهای امنیتی وی را نه تنها تحت شکنجه که مورد خشونت جنسی قرار داده‌اند.

آگهی

شبکه آمریکایی سی‌ان‌ان روز دوشنبه ۲۱ نوامبر گزارش مفصلی را در مورد نحوه برخورد ماموران جمهوری‌اسلامی ایران با معترضان بازداشتی در بازداشتگاهها منتشر کرد و طی آن به‌نقل از شاهدان عینی مدعی آزار جنسی و تجاوز به معترضان در زندان‌های ایران شد.

سی‌ان‌ان می‌گوید با توجه به ممنوع بودن فعالیت شبکه‌اش در ایران، تیمی از خبرنگاران و گزارشگرانش از اقلیم کردستان عراق این گزارش مفصل تحقیقی را تهیه‌ کرده‌اند. 

یکی از شاهدان، دختر کرد جوانی‌ است که با نام مستعار هانا با سی‌ان‌ان صحبت کرده است. او می‌گوید در جریان اعتراض‌ها بازداشت شده و به بازداشتگاهی در ارومیه منتقل می‌شود. این دختر حدودا ۲۰ ساله در توصیف زمان بازداشت خود، از دستگیری همزمان ده‌ها دختر و پسر دیگر با خود خبر می‌ده و می‌گوید ماموران در حین بازجویی دخترها را مورد آزار جنسی قرار می‌داده‌اند و حتی مطمئن است به دختر زیبایی که به تنهایی به اتاق بازجویی هدایت شده بود، تجاوز شده است. او در اثبات این ادعای خود موفق به ارائه دلیل دیگری نمی‌شود و می‌گوید بعضی از این دخترها بعدا به زندان‌های شهرهای دیگر منتقل شده‌اند.

سی‌ان‌ان می‌گوید برای رسیدن به این نتیجه حساب‌های کاربری بسیاری را چه در داخل و چه در خارج ایران چک کرده و از فیک نبودن آن‌ها اطمینان حاصل کرده است.

 با این‌حال سی‌ان‌ان می‌گوید محل بازداشت او با توجه به داده‌هایی که او و چند نفر دیگر از شاهدان عینی در اختیار این رسانه قرار داده‌اند، تشابهات منطقی بسیاری را بین ادعاهای این افراد تائید می‌کند و به احتمال زیاد بازداشتگاه مزبور در محله اسلام‌آباد ارومیه قرار دارد.

سی‌ان‌ان همچنین با استناد به تصاویری که طی هفته‌های اخیر از نحوه برخورد ماموران امنیتی با مردم معترض در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌گوید مستندات زیادی در مورد آزار جنسی از سوی ماموران جمهوری‌اسلامی جمع‌آوری کرده است. سی‌ان‌ان می‌گوید برای رسیدن به این نتیجه حساب‌های کاربری بسیاری را چه در داخل و چه در خارج ایران چک کرده و از فیک نبودن آن‌ها اطمینان حاصل کرده است.

یکی از این موارد مربوط به آرمیتا عباسی، دختر ۲۰ ساله کرجی است که پس از آغاز ناآرامی‌ها به یکی از چهره‌های رسانه‌ای اعتراضات خیابانی بدل شد. ماموران جمهوری اسلامی با این اتهام که آرمیتا یکی از «رهبران اغتشاشات» است و با اعلام اینکه در منزلش ۱۰ کوکتل مولوتف کشف شده، وی را بازداشت کردند اما این همه ماجرا نبود. مکالمه‌ای بین پزشکان بیمارستان امام علی کرج که به  اینستاگرام درز کرد حکایت از آن داشت که آن‌ها با دیدن بدن لرزان آرمیتا و کله تراشیده شده او متقاعد شده‌اند نیروهای امنیتی وی را نه تنها تحت شکنجه که مورد خشونت جنسی قرار داده‌اند. یکی از کادر درمان این بیمارستان صحت این خبر را در گفتگو با سی‌ان‌ان تایید کرده است.

آرمیتا عباسی هم‌اکنون در زندان فردیس زندانی است و ظاهرا سی‌ان‌ان نتوانسته با او یا اعضای خانواده وی تماس بگیرد.

سی‌ان‌ان در بخش دیگری از این گزارش مفصل خود به نقل از شاهدان عینی نوشته که در مواردی ماموران برای باج‌خواهی و بسته‌ نگه‌داشتن دهان قربانیان و احتمالا برای منصرف کردن آن‌ها از ادامه اعتراض، از صحنه آزار جنسی فیلم تهیه کرده‌اند. این رسانه آمریکایی می‌گوید مقامات جمهوری اسلامی به درخواست‌های مکررش برای توضیح در این خصوص تاکنون پاسخ نداده‌اند.

سی‌ان‌ان در بخش دیگری از این گزارش مفصل خود، به نقل از شاهدان عینی نوشته که در مواردی ماموران برای باج‌خواهی و بسته‌ نگه‌داشتن دهان قربانیان و احتمالا برای منصرف کردن آن‌ها از ادامه اعتراض، از صحنه آزار جنسی فیلم تهیه کرده‌اند. این رسانه آمریکایی می‌گوید مقامات جمهوری اسلامی به درخواست‌های مکررش برای توضیح در این خصوص  تاکنون پاسخ نداده‌اند.

شاهدان عینی که خود را از مرز زمینی و به‌طرق غیرقانونی به اقلیم کردستان رسانده‌اند هم می‌گویند این مسیر روز به روز دشوارتر می‌شود و خیلی‌ها به دلیل خطرات سفر، قید آن را می‌زنند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

این رسانه می‌گوید اکثر خشونت‌‌ها و آزارها در مناطق کردنشین ثبت شده و تعداد افرادی که حاضر می‌شوند جلوی دوربین از این موضوع حرف بزنند، با توجه به «تابو» بودن این موضوع بسیار کمتر از تعداد واقعی قربانیان است. 

جرقۀ ناآرامی‌ها و اعتراضات کم‌سابقه ایران که وارد سومین ماه خود شده‌ است با مرگ مهسا‌امینی، دختر ۲۲ ساله سقزی زده شد. طی دو ماه اخیر نیز  شهر زادگاهش و دیگر شهرهای کردنشین صحنۀ شدیدترین درگیری‌ها میان نیروهای حکومتی و مردم معترض بود. 

این اعتراضات به‌سرعت به سراسر ایران گسترش یافت و فراتر از مرزهای این کشور طنین افکن شد. به همین دلیل شعار «زن،زندگی،آزادی» امروز در دیگر نقاط دنیا شعاری «بیگانه» نیست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض‌های ایران؛ کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل وضعیت را «بحرانی» خواند

پارلمان اروپا ارتباط مستقیم خود را با جمهوری اسلامی ایران «تا اطلاع ثانوی» قطع کرد

تصاویر تجاوز جنسی به زن اوکراینی، سوژه کارزار انتخاباتی ایتالیا شد