دادگاهی در ترکیه ۱۷ نفر را در ارتباط با بمب‌گذاری در استانبول تفهیم اتهام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دادگاه رسیدگی به پرونده انفجار بمب در خیابان استقلال استانبول
دادگاه رسیدگی به پرونده انفجار بمب در خیابان استقلال استانبول   -  Copyright  AP Photo

دادگاهی در ترکیه حکم بازداشت ۱۷ نفر را در ارتباط با حادثه انفجار بمب در خیابان مشهور «استقلال» در شهر استانبول تأیید و آن‌ها را به اقدام علیه کشور و قتل عمد متهم کرد. این دادگاه همچنین ۳ مظنون دیگر این پرونده را تا پایان محاکمه آزاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، دادگاه ترکیه هم‌زمان با رسیدگی به پرونده انفجار بمب در خیابان استقلال استانبول، دستور اخراج ۲۹ نفر که در ارتباط با این انفجار بازداشت شده بودند را از ترکیه صادر کرد.

بعد از ظهر یک‌شنبه ۱۳ نوامبر انفجاری قوی که در خیابان شلوغ استقلال در قلب استانبول رخ داد، دست‌کم ۶ کشته و بیش از ۸۰ مجروح بر جای گذاشت.

این انفجار یادآور چندین انفجار خونین در فاصله سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ در ترکیه بود که حدود ۵۰۰ کشته بر جای گذاشتند.

مقام‌های ترکیه حزب کارگران کردستان موسوم به «پ‌کاکا» و گروه‌های کرد سوری متحد این حزب را مسئول انفجار آخر هفته گذشته در استانبول می‌دانند اما این گروه‌های کرد این ادعا را می‌کنند.

مقام‌های قضایی ترکیه از مظنون اصلی این انفجار که یک زن سوری است به مدت ۵ ساعت بازجویی کردند. بنا به گزارش آناتولی، این زن به بازجویان خود گفته است که به طور غیرقانونی از سوریه وارد ترکیه شده و به مدت ۴ ماه در خانه‌ای در استانبول اقامت داشته است. این زن یکی از مظنونان این انفجار را همسر خود معرفی کرده است.

این خبرگزاری در گزارش خود نوشته است که این زن به قرار دادن یک کیسه روی نیمکتی در خیابان استقلال اعتراف کرده است اما مدعی شده که از محتوای آن اطلاع نداشته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پیش‌بینی می‌شود که تاریخ برگزاری دادگاه متهمان پرونده انفجار در خیابان استقلال پس از صدور کیفرخواست تعیین شود.

مقام‌های قضایی ترکیه در مورد ۲۹ نفری که حکم اخراجشان از این کشور صادر شده است توضیح نداده‌اند.

حزب کارگران کردستان ترکیه از سال ۱۹۸۴ نبردی مسلحانه را در این کشور آغاز کرد، درگیری‌هایی که از آن زمان تاکنون منجر به کشته شدن ده‌ها هزار نفر شده است.