هفته نهم اعتراضات با بازداشت ده‌ها ایرانشهری؛ آلمان: با تحریم‌ها بر فشار به رژیم ایران‌ می‌افزاییم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اعتراض ها در سیستان و بلوچستان
اعتراض ها در سیستان و بلوچستان   -  Copyright  شبکه های اجتماعی

هفته نهم اعتراض‌ها در ایران در حالی آغاز شده است که چند شهر کشور از جمله تهران، مهاباد، سنندج، خرم‌آباد و سردشت جمعه شب، بیستم آبان ماه (۱۱ نوامبر) شاهد برگزاری تجمع‌های اعتراضی شبانه بود.

کمپین فعالین بلوچ هم در گزارشی از بازداشت ده‌ها نفر در ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان توسط نیروهای امنیتی خبر داد.

معترضان در شهرهای مختلف سیستان و بلوچستان در روز جمعه مانند جمعه‌های گذشته پس از نماز جمعه با برگزاری تظاهرات، شعارهایی را علیه نهادهای حکومتی سردادند. بنا به گزارش‌ها بیشترین شمار کشته‌ها در جریان اعتراض‌ها در ایران در این استان ثبت شده است.

تازه‌ترین اخبار و گزارش‌ها را از اعتراض‌ها در ایران در روز شنبه (۱۲ نوامبر/۲۱ آبان) می‌توانید در این صفحه دنبال کنید.

12.11.2022
13:43

اعتراض‌های دانشجویان در دانشگاه‌ها در ۲۱ آبان؛ «این آخرین پیامه، اعدام کنید قیامه»
 

گروهی از دانشجویان معترض در دانشگاه علم و فرهنگ و خوارزمی شعار «این آخرین پیامه - اعدام کنید قیامه» را سر دادند.

 با وجود تعلیق و بازداشت و ممنوع‌الورود کردن تعدادی از دانشجویان به دانشگاه‌های سراسر کشور اعتراض‌ها در محیط‌های دانشگاه‌ها همچنان ادامه دارد.

به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان کشور «دانشجویان دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران در اعتراض به تداوم بازداشت ماهان گچپزان، دبیر شورای صنفی این دانشکده دست به تحصن زدند.»

دانشجویان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف نیز در لابی دانشکده، برای آزادی هم‌دانشگاهی‌های بازداشتی خود دست به تحصن زدند.

به گزارش شوراهای صنفی دانشجویان کشور، دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان هم در بیانیه‌ای درباره‌ ادامه‌ی اعتصابات اعلام کردند : «بار دیگر اعلام می‌کنیم که ما دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در روزگاری که تابوت جوانان اینگونه بر دوش پیاده‌روها غرق می‌شود، در کلاس‌های درس اعم از حضوری یا مجازی حاضر نخواهیم شد. ما اعتصاب را تا رهایی بی قید و شرط دانشجویان بازداشت شده و اختتام پرونده‌ی آن‌ها، رفع تعلیق و محرومیت برخی دانشجویان، برطرف شدن فضای امنیتی دانشگاه، پایان کشتار و اعمال خشونت علیه مردم معترض و برقراری امنیت دانشجویان و دانش‌آموزان ادامه خواهیم داد و از اعتصابات و حق‌خواهی دیگر دانشجویان کشور حمایت می‌کنیم.»

12.11.2022
11:14

صدراعظم آلمان: با وضع تحریم‌های جدید بر فشار به رژیم ایران می‌افزاییم

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، در توییتی از اعمال تحریم‌های این کشور علیه حکومت ایران خبر داد. وی در توییتی نوشت: «وقتی حقوق بشر نقض می‌شود باید آن را ببینیم و منفعل نباشیم. ما شاهد مبارزه شجاعانه ایرانیان برای آزادی و عدالت بیشتر و خشونت بی‌رحمانه علیه آنها هستیم. ما نیز با تحریم‌ها بر فشار به رژیم می‌افزاییم.»

آقای شولتس در پست ویدئویی خود می‌گوید: «ما می‌خواهیم تا بر فشار به سپاه پاسداران و رهبران سیاسی [ایران] بیافزاییم».

آقای شولتس در پیام ویدئویی هفتگی خود خطاب به دولت ایران همچنین گفت:«چگونه دولتی هستید اگر به شهروندان خود تیراندازی می‌کنید. آنهایی که چنین می‌کنند باید انتظار مقابله ما با آن را داشته باشند.

بیش از ۳۰۰ کشته، دهها حکم اعدام و بیش از ۱۴ هزار مورد بازداشت. آنهایی که علیه ظلم در ایران تظاهرات می‌کنند جان خود و همچنین جان عزیزانشان را به خطر می‌اندازند و با خطر شکنجه و نیز دهه‌ها زندانی شدن مواجه‌اند.

واضح است که دولت ایران خود به تنهایی مسئول این موج خشونت است.»

12.11.2022
23:32

شریعتمداری: اصلاح‌طلبان چگونه انتظار دارند مردم عملکرد فاجعه‌بار آنها را فراموش کنند؟

حسین شریعتمداری در شماره روز یکشنبه روزنامه کیهان به تندی به بیانیه اصلاح طلبان حمله کرده و این گروه سیاسی را به دلیل نقش آفرینی از اعتراضات اخیر به باد انتقاد گرفته است. 

این شخصیت سیاسی تندرو در این مقاله که مطلب آن زودتر روی سایت روزنامه کیهان قرار گرفته می‌نویسد: «در این بیانیه مدعیان اصلاحات اگرچه درباره مشکلات فراوانی که به ایران و ایرانی تحمیل کرده‌اند، خود را به فراموشی زده‌اند ولی هنوز دیر زمانی از عملکرد خسارت‌بار و فاجعه‌آفرین این جبهه نگذشته است و تعجب‌آور است که چگونه انتظار دارند سابقه سوء آنان از خاطره ملت محو شده باشد.» 

12.11.2022
23:25

رئیس دادگستری اصفهان: کیفرخواست ۳۱۶ نفر از اعتراضات استان صادر شد

اسدالله جعفری، رئيس دادگستری استان اصفهان می‌گوید  با تکمیل تحقیقات مقدماتی تعداد ۳۱۶ فقره پرونده مربوط به اعتراضات اخیر در استان اصفهان منتهی به صدور کیفرخواست شد. 

این مقام قضایی جمهوری اسلامی ایران همچنین اضافه کرد که پرونده این افراد برای صدور رای نهایی به دادگاه‌ها ارسال شده است. 

12.11.2022
23:04

برگزاری مراسم خاکسپاری یلدا آقافضلی با حضور نیروهای امنیتی 

مراسم خاکسپاری یلدا آقافضلی در بهشت زهرای تهران با حضور سنگین نیروهای امنیتی برگزار شد. 

این دختر ۱۹ ساله روز چهارم آبان و حوالی خیابان انقلاب بازداشت و پس از ۱۱ روز از زندان آزاد شد. اما او به فاصله کمی پس از آزادی در خانه فوت کرد. دستگاه‌های حکومتی جمهوری اسلامی، اوردوز و خودکشی دلایل مرگ او عنوان شده است. 

وحید آنلاین گزارش داده که مراسم این دختر هنرمند تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شده است. 

12.11.2022
21:11

شادی پس از گل بازیکن چوکای تالش به یاد خدانور لجه‌ای 

میعاد یزدانی، بازیکن تیم فوتبال چوکای تالش، در چارچوب رقابت‌های فوتبال لیگ دست یک ایران پس از گلزنی در مسابقه امروز تیمش در حرکتی نمادین یاد خدانور لجه‌ای را گرامی داشت. 

این بازیکن پس از آنکه موفق شد دروازه تیم فوتبال ون پارس اصفهان را باز کند، به گوشه زمین رفت و در حالت نشسته دست‌های خود را به هم گره زد. این حرکت یزدانی یادآور تصویر دردناکی بود که از خدانور لجه‌ای از کشته شدگان اعتراضات اخیر منتشر شده بود. تصویرغم‌انگیز خدانور با دست‌های بسته به میله که گفته می‌شود مربوط به پیش از اعتراضات است، همدردی بسیاری را در میان معترضان در سراسر کشور به همراه داشته است. 

12.11.2022
20:56

حمید افکاری، برادر دیگر نوید، بازداشت شد 

صفحه ۱۵۰۰تصویر که اخبار مربوط به اعتراضات ایران را پوشش می‌دهد می‌گوید حمید، برادر دیگر نوید افکاری امروز در مقابل ساختمان وزارت اطلاعات شیراز دستگیر و بازداشت شده‌است. 

پیش از این الهام افکاری، خواهر نوید هم دستگیر و بازداشت شده بود. 

12.11.2022
20:04

سازمان حقوق بشر ایران: شمار کشته‌شدگان اعتراضات دست‌کم ۳۲۶ نفر است

سازمان حقوق بشر ایران در تازه‌ترین گزارش خود امروز شنبه ۲۱ آبان، شمار  کشته‌شدگان در اعتراضات بی‌سابقه در شهرهای مختلف ایران را دست‌کم ۳۲۶ نفر اعلام کرد.

بنا به گزارش این سازمان از این تعداد جان‌باختگان ۴۳ نفر کودک و ۲۵ نفر زن هستند و بیشترین کشته‌ها به ‌ترتیب در استان‌های سیستان و بلوچستان، تهران، مازندران، کردستان و گیلان ثبت شده است. 

12.11.2022
16:23

مادر نوید افکاری در برابر ساختمان پلاک ۱۰۰ شیراز: پسرم را کشتید، کافی نبود، دخترم را آزاد کنید

بهیه نامجو، مادر نوید و الهام افکاری بار دیگر مقابل ساختمان پلاک ۱۰۰ در شهر شیراز که گفته می‌شود بازداشتگاه وزارت اطلاعات است در انتظار خبری از الهام، دخترش، نشست. 

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل الهام افکاری ۱۹ آبان توسط ماموران وزارت اطلاعات در شیراز دستگیر شد. الهام افکاری نخست به همراه همسر و دختر سه‌ساله‌اش بازداشت شده بود. آنها ساعاتی بعد آزاد شدند اما الهام افکاری همچنان در بازداشت به سر می‌برد.
 
خانم نامجو در ویدئویی که از وی منتشر شده است مشت به در آهنی ساختمان پلاک ۱۰۰ می‌کوبد و فریاد می‌زند: «پسرم را کشتید، برایتان کافی نبود. دخترم را آزاد کنید.»
 
به گزارش سازمان عفو بین‌الملل حبیب افکاری، برادر نوید افکاری با گذراندن بیش از ۵۵۰ روز در سلول انفرادی بهار امسال از زندان آزاد شد.

وحید افکاری، دیگر برادر نوید افکاری که شهریور سال ۱۴۰۰ حکم ۲۵ سال زندان او تایید شد هم‌اکنون در زندان عادل آباد شیراز محبوس است.  

الهام افکاری خواهر نوید افکاری،کشتی‌گیر ایرانی، است. آقای افکاری به دنبال شرکت در اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ بازداشت شد. او سپس به قتل یک کارمند حراست متهم و اعدام شد.

12.11.2022
14:53

دو فرانسوی دیگر در ایران بازداشت شدند 

رئیس دستگاه دیپلماسی فرانسه امروز شنبه اعلام کرد که دو فرانسوی دیگر در ایران بازداشت شده‌اند. کاترین کولونا، روز شنبه به روزنامه لوپاریزین گفت که با دستگیری دو تبعه فرانسوی دیگر در ایران، تعداد فرانسوی‌های محبوس در زندان‌های جمهوری اسلامی ایران به هفت نفر رسیده است.

خانم کولونا گفت: «در مورد دو هموطن دیگر نگرانی داشتیم. با آخرین بررسی‌ها به نظر می‌رسد که آنها نیز بازداشت شده‌اند.»

وزیر امور خارجه فرانسه اشاره‌ای به این که آیا این دو شهروند فرانسه در ارتباط با اعتراضات اخیر دستگیر شده‌اند یا خیر، نکرد.