خاطره‌ای که بایدن از نخستین گفتگویش با سران گروه ۷ در دوران پسا ترامپ تعریف کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
اولین دیدار بایدن با همتایانش در گروه هفت در قامت رئیس‌جمهوری آمریکا
اولین دیدار بایدن با همتایانش در گروه هفت در قامت رئیس‌جمهوری آمریکا   -  کپی رایت  AP Photo

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه پیش از آغاز سفر خارجی خود برای حضور در چند اجلاس بین‌المللی از جمله نشست گروه ۲۰، در کاخ‌سفید به پرسش‌های خبرنگاران درباره نتیجه انتخابات میان‌دوره‌ای در کشورش پاسخ داد. 

رئیس‌جمهوری ایالات متحده که نتایج حزب دموکرات در این رای‌گیری راضی به نظر می‌رسید انتخابات روز سه‌شنبه را «روز خوبی برای دموکراسی» توصیف کرد. او با این حال در بخشی از سخنانش به تردید متحدان واشنگتن در نقش‌آفرینی طولانی مدت آمریکا در عرصه بین‌المللی اشاره کرد.

جو بایدن در همین راستا خاطره‌ای از اولین حضورش در نشست سران گروه هفت پس از آغاز دوران ریاست‌جمهوری خود بیان کرد. او گفت: «پشت میز گردی با شش نفر دیگر از رهبران جهان از اتحادیه اروپا، کانادا و غیره نشستم. به آنها گفتم: "آمریکا بازگشته است". یکی از آنها رو به من کرد و پرسید: "برای چه مدت؟ برای چه مدت؟"»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

چهل و ششمین رئیس‌جمهوری ایالات متحده افزود: «این سوال به طرز هولناکی صادقانه بود: "برای چه مدت؟"»

وی در ادامه گفت که یکی دیگر از رهبران گروه هفت که وی نامش را فاش نکرد خطاب به او گفت: «جو! چه خواهی گفت اگر در عمل امشب اینجا در بریتانیا بخوابیم و فردا صبح بفهمیم که هزاران نفر به پارلمان بریتانیا یورش برده‌اند، داخل راهروی آن شده‌اند، درها را شکسته‌اند، دو مامور پلیس کشته‌اند، تعدادی مجروح شده‌اند و مهاجمان تلاش کرده بودند جلوی تائید نتیجه انتخابات را بگیرند؟»

جو بایدن در ادامه این خاطره‌گویی که به دوره ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ و حمله روز شش ژانویه سال ۲۰۲۱ به ساختمان کنگره اشاره داشت خطاب به خبرنگاران گفت: «همه شما در این صورت چه فکر می‌کردید؟ فکر می‌کردید که انگلستان واقعا به مشکل برخورده است. اگر این اتفاق می‌افتاد فکر می‌کردید که دموکراسی در لبه پرتگاه است.» 

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه رویدادهای سال‌های اخیر در کشورش را از زمان جنگ داخلی در این کشور بی‌سابقه توصیف کرد. 

سخنان جو بایدن در حالی بیان می‌شود که زمزمه‌هایی مبنی بر احتمال اعلام نامزدی دونالد ترامپ برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۴ به گوش می‌رسد. رئیس‌جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه قرار است واشنگتن را به مقصد مصر ترک کند. او پس از شرکت در نشست تغییرات آب و هوایی سازمان ملل (کوپ ۲۷) به کامبوج و بالی در اندونزی سفر خواهد کرد. 

نشست سران گروه ۲۰ در بالی قرار است هفته آینده برگزار شود.