بازگشت حساب‌های مسدود و تیک آبی ۸ دلاری در توئیترِ ایلان ماسک؛ کاربران ایرانی چگونه بپردازند؟

دفتر مرکزی توییتر در سان‌فرانسیسکو
دفتر مرکزی توییتر در سان‌فرانسیسکو Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حساب‌های کاربری مسدود شده به سرعت باز نمی‌‌گردند و صفحه توییتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پییشین ایالات متحده پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در اختیار وی قرار نخواهد گرفت.

آگهی

ایلان ماسک، مالک جدید توئیتر در تشریح تازه‌ترین تغییراتی که قرار است تحت ریاست او در این شبکه اجتماعی روی دهد هزینه دریافت تیک آبی را برای تایید هویت کاربری هشت دلار در ماه تعیین کرد.

وی نظام تایید هویت و اعطای تیک آبی را که تاکنون در توییتر جریان داشته «ارباب و رعیتی» و«مزخرف» خواند و گفت که قدرت باید در دست همه مردم باشد.

مدیر عامل جدید توییتر در این راستا از افزایش حق اشتراک توییتر بلو از ۴.۹۹ به ۸ دلار در ماه خبر داد؛ این سرویس ضمن ارائه امتیازه‌های ویژه و احزار هویت کاربران با تیک آبی آنها را در معرض پیام‌های تبلیغاتی کم‌تری قرار می‌دهد.

برخی منابع نزدیک به توییتر اعلام کرده‌اند که هزینه حق اشتراک کابران در این سرویس ویژه ابتدا نزدیک به ۲۰ دلار در ماه تعیین شده بود.

ایلان ماسک بنا دارد توییتر بلو را با تشکیلات تازه احراز هویت ادغام کند و کاربران از این رو ملزم خواهند بود برای دریافت تیک آبی در این سرویس مشترک شوند.

بر این اساس کابرانی که پیش‌تر تیک آبی دریافت کرده بودند باید برای حفظ آن ماهانه هشت دلار بپردازند ودر عوض مشترک سرویس توییتر بلو نیز بشوند.

این سیاست‌گذاری جدید می‌تواند برای کاربران ایرانی دارای تیک آبی توییتر که کشورشان تحت تحریم‌های بانکی است و امکان پرداخت هزینه اشتراک از طریق آنلاین و کارت های اعتباری را ندارند، مشکلاتی ایجاد کند. 

مشترکان علاوه بر تیک آبی از امتیاز‌های دیگری نیز برخوردار خواهند بود. اعضای توییتر آبی این امکان را خواهند داشت تا ویدیوهای بلند‌تری را منتشر کنند و توییت‌های آنها نیز در اولویت و دید بیشتر قرار می‌گیرد.

دسترسی رایگان به مقالات برخی سایت‌های خبری و قرار گرفتن در معرض حجم بسیار کمتری از تبلیغات از جمله دیگر مزایای ارائه شده به کاربران توسط سرویس توییتر بلو است.

پیشنهاد تازه ایلان ماسک برای حق اشتراک ۸ دلاری به منظور بهره‌مند شدن از مزایای یاد شده و نیز دریافت تیک آبی احراز هویت قرار است به گفته وب به این پلت‌فرم برای مقابله با حساب‌های جعلی و تنوع بخشیدن به منابع درآمدزایی کمک کند.

بر اساس آنچه اعلام شده، مدل تجاری و الگوی درآمدزایی شبکه اجتماعی توییتر به میزان ۹۰ درصد به جذب تبلیغات وابسته است.

بازگشت حساب‌های مسدود شده؛ ترامپ دوباره صاحب توییتر می‌شود

مالک و مدیرعامل توئیتر که در بدو ورود برخی از مدیران ارشد شرکت هدایت کننده این شبکه اجتماعی را اخراج کرد همچنین متعهد شده است که حساب‌های مسدود شده را طی هفته‌های آینده باز گرداند.

این بدان معنی است که حساب‌های کاربری مسدود شده به سرعت باز نمی‌‌گردند و صفحه توییتر دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پییشین ایالات متحده پیش از انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در اختیار وی قرار نخواهد گرفت.

ایلان ماسک توسل جستن به ممنوعیت‌های دائمی برای کاربران این شبکه را محکوم کرده و گفته است که حساب کاربری ترامپ را بازیابی خواهد کرد.

توییتر پیش‌تر حساب کاربری رئیس جمهوری سابق ایالات متحده را به دنبال حمله ششم ژانویه ۲۰۲۱ حامیان وی به ساختمان کنگره ایالات متحده ممنوع کرد.

ماسک در نشستی که ماه مه گذشته توسط فایننشال تایمز برپا شده بود طرز تفکر خود را در این خصوص تشریح کرد و ضمن «اشتباه» خواندن این ممنوعیت گفته بود: «اگر بخواهم صریح باشم این تصمیم از نظر اخلاقی بد و به غایت احمقانه بود.»

به طور کلی، ایلان ماسک نشان داده است که معتقد به تعلیق موقت تحت شرایطی مناسب و در صورت لزوم به اتخاذ چنین تصمیمی است.

وی همچنین خواهان اجرای سیاست‌های تعدیل محتوا تنها در چارچوب آزادی بیان و عدول نکردن از مقتضیات قانونی است.

آگهی

مالک جدید توییتر در حالی نسبت به بازگردان حساب‌های کاربری مسدود شده تعهد داده که قرار است به زودی در این شبکه اجتماعی یک شورای نظارت بر محتوا برای تصمیم‌گیری در خصوص ممنوعیت کاربران و نظارت بر این پلت‌فرم تشکیل دهد.

وی با انتشار توییتی ضمن اشاره به ملاقات اخیر خود با رهبران و فعالان حقوق مدنی و گفتگو با آنها در خصوص تصمیم‌هایی که قرار است در توییتر گرفته شود، تصریح کرد که به هیچ‌کس قبل از به اجرا گذاشته شدن یک فرایند کاملا مشخص و روشن در خصوص فعایت مجدد حساب‌های تعلیق شده اجازه بازگشت داده نخواهد شد.

در پیام توییتری ایلان ماسک همچنین تاکید شده است که توییتر به مبارزه با نفرت و آزار و اذیت و اجرای سیاست‌های همه‌جانبه نگری در دوران انتخابات ادامه می‌دهد.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیک طلایی توئیتر چیست؟ تیک‌های جدید توئیتر در رنگ‌های جدید در راهند

اولین نبرد هوایی بین یک جنگنده تحت کنترل هوش مصنوعی و انسان انجام شد

محاکمه تاریخی رئیس جمهوری سابق؛ دادستان پرونده: ‌ترامپ دست به توطئه‌چینی مجرمانه زده است