اعتراضات ایران؛ به ابتکار آمریکا «ایران» موضوع نشست غیرعلنی شورای امنیت خواهد بود

 تظاهرات روز جمعه زاهدان
تظاهرات روز جمعه زاهدان   -  Copyright  عکس از شبکه های اجتماعی
نگارش از یورونیوز فارسی

پس از گذشت بیش از چهل روز از زمان جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد همچنان اعتراضات سراسری در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد.

پس از گذشت بیش از ۴۰ روز از زمان جان باختن مهسا امینی در بازداشتگاه گشت ارشاد، همچنان اعتراضات سراسری و گسترده در شهرهای مختلف ایران ادامه دارد. 

تجمعات و تظاهرات مردمی و دانشجویی در خیابان‌ها و دانشگاه‌های مختلف همچنان برگزار می‌شود و معترضان با سر دادن شعارهای تند ضد حاکمیتی مخالفت و خشم خود را نسبت به مقام‌های جمهوری اسلامی ابراز داشتند. 

در اقدامی بسیار کم‌سابقه پنجشنبه شب فرمانده نیروی انتظامی استان سیستان و بلوچستان از کار برکنار شد. در بیانیه‌ای که شورای تامین این استان منتشر شده علت این برکناری تیراندازی نیروهای انتظامی به شهروندان و عابرین بی‌گناهی عنوان شده که نقشی در اعتراضات نداشته‌اند.

اختلال اینترنت همچنان در ایران ادامه دارد و کاربران با محدودیت‌های فراوانی برای دسترسی به شبکه‌های پیام‌رسان و اجتماعی رو به رو هستند. با این حال همچنان تصاویر و ویدیوهای بسیاری از اعتراضات از شهرهای مختلف ایران مخابره می‌شود. 

آخرین خبرها و گزارش‌ها درباره اعتراضات سراسری ایران و واکنش‌های بین‌المللی به آن‌ در روز جمعه ۶ آبان (۲۸ اکتبر) را در این مطلب پیگیری کنید.

28.10.2022
22:28

رویترز: به ابتکار ایالات متحده «ایران» موضوع نشست غیرعلنی شورای امنیت خواهد بود

ایالات متحده قصد دارد هفته آینده موضوع اعتراضات ایران را در سازمان ملل مطرح کند تا تدابیری برای انجام تحقیقات مستقل دربارۀ نقض حقوق بشر در ایران اندیشیده شود.

بر اساس اطلاعاتی که به دست رویترز رسیده است، قرار است چهارشنبه آینده به ابتکار آمریکا و آلبانی، یک نشست غیررسمی در شورای امنیت سازمان ملل برگزار شود و شیرین عبادی(برندۀ جایزه صلح نوبل) و نازنین بنیادی(بازیگر و کنشگر ایرانی‌الاصل) نیز در این نشست حضور یابند و دربارۀ تحولات ایران توضیح دهند. 

قرار است در جریان این نشست به موضوع «سرکوب مداوم زنان و دختران و اقلیت‌های مذهبی و قومی در ایران» پرداخته و دربارۀ راههای انجام تحقیقات روشن و مستقل گفتگو شود.

28.10.2022
22:10

تشکیل «زنجیره‌های انسانی در سراسر دنیا»

حامد اسماعیلیون، سخنگوی انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ اوکراین که خود، همسر و دخترش را در این حادثه از دست داده، با انتشار پیام های توییتری جدیدی، به شرح برنامۀ تشکیل «زنجیره‌های انسانی» پرداخت که قرار است روز شنبه ۷ آبان در سراسر جهان اجرا شود.


بر اساس آخرین اطلاعات منتشر شده توسط او، این «زنجیره‌های انسانی» در بیش از ۸۰ شهر در سراسر جهان تشکیل می شود که فهرست این شهرها و محل تشکیل زنجیره انسانی در هر شهر را نیز می توان در لینک معرفی شده در صفحه توییتر PS752 انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز پیدا کرد.

این شهرها عمدتا در کشورهای کانادا، استرالیا، بلژیک، شیلی، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، گرجستان، آلمان، ایتالیا، لوکزامبورگ، هلند، نیوزیلند، نروژ، سوئد، سوئیس، ترکیه، بریتانیا و درنهایت در ایالات متحده آمریکا قرار دارند.

28.10.2022
21:03

ایرنا: در جریان اعتراضات امروز زاهدان یک نفر کشته و ۱۴ نفر زخمی شدند

خبرگزاری ایرنا شامگاه جمعه با استناد به بیانیۀ شورای تامین سیستان و بلوچستان اعلام کرد که در جریان اعتراضات امروز زاهدان، یکی از شهروندان در اثر تیراندازی «افراد ناشناس» جان خود را از دست داده و «۱۴ نفر از مردم و نیروهای حافظ امنیت» نیز زخمی شدند. 

این بیانیه در حالی از سوی شورای تامین سیستان و بلوچستان منتشر شده که گروههای رسانه‌ای غیردولتی ایران، از جمله «حال وش» و کنشگران اجتماعی بلوچ، از کشته شدن دست‌کم ۵ نفر در جریان اعتراضات امروز زاهدان خبر داده‌اند.

28.10.2022
20:34

قطعنامۀ «فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر» دربارۀ جنبش «زن، زندگی، آزادی» در ایران

این فدراسیون در پایان چهل‌ویکمین کنگرۀ خود که طی روزهای ۲۳ تا ۲۷ اکتبر در شهر پاریس برگزار شد، قطعنامه‌ای به شرح زیر صادر کرد:

- با در نظر داشتن اینکه قوۀ قضائیه‌ جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲ آبان ۱۴۰۱ از ‏صدور کیفرخواست علیه ۳۱۵ معترض بازداشتی در تهران (که دست‌کم چهار تن از آنها در خطر اعدام ‏هستند)، ۲۱۳ معترض در استان خوزستان و ۲۰۱ معترض در استان البرز خبر داد و اعلام کرد که رویکرد ‏خشنی نسبت به دیگر معترضان در پیش خواهد گرفت؛
- با در نظر داشتن سرکوب جاری اعتراض‌ها در دانشگاه‌ها و شهرهای سراسر ایران؛ ‏ ‏
- با در نظر داشتن اینکه دست‌کم ۲۵۰ تن ازجمله حداقل‎ ‎‏۳۴‏‎ ‎کودک، در اعتراض‌های اخیر از ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ تا این تاریخ کشته شده‌اند و شمار واقعی کشته‌گان احتمالاً بیشتر است؛
- با در نظر داشتن اینکه در ۴۰ روز گذشته هزاران معترض از جمله دانش‌آموزان مدارس و صدها فعال ‏جامعه‌ مدنی دستگیر شده‌اند و در معرض شکنجه و حکم‌های سنگین هستند؛ ‏ ‏
- با در نظر داشتن اینکه هزاران زن شجاع با شعار «زن، زندگی، آزادی» در سرتاسر ایران در صف‌های نخست ‏جنبش جاری برای آزادی قرار دارند؛ ‏
- با در نظر داشتن اینکه شمار حکم‌های اعدام اجرا شده در سال جاری تا این تاریخ در اکتبر ۲۰۲۲ به حدود ‏‏۴۵۰ مورد رسیده است و شمار واقعی احتمالاً بیشتر است؛
‎- با در نظر داشتن اینکه دیگر جنایت‌های مهم بر اساس حقوق بین‌المللی و نقض فاحش حقوق بشر در ایران ‏در گذشته تاکنون مورد رسیدگی قرار نگرفته است.‏

چهل و یکمین کنگره‌ فدراسیون بین‌المللی حقوق بشر ‎حمایت قاطع خود را از جنبش آزادی‌خواهی در ایران اعلام می‌کند و بار دیگر خواستار تشکیل «هیأت تحقیق مستقل و بین‌المللی» برای رسیدگی به ‏جنایت‌های رخ‌ داده از ۲۵ شهریور ۱۴۰۱ ‎و دیگر جنایت‌های مهم بر اساس ‏حقوق بین‌المللی و نقض فاحش حقوق بشر در ایران است.

28.10.2022
19:24

مجموعه تاریخی پاسارگاد و تخت جمشید برای ۳ روز تعطیل شد

در آستانۀ روز کوروش که مصادف با ۷ آبان (۲۹ اکتبر) است، روابط عمومی معاونت میراث‌فرهنگی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد که «در پی مصوبه شورای امنیت کشور و به منظور حفظ امنیت گردشگران، مجموعه تاریخی پاسارگاد و تخت جمشید در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه (٥ تا ٧ آبان‌) به مدت سه روز تعطیل خواهند بود.»

این اطلاعیه در حالی منتشر شده که هرساله جمع بزرگی از ایرانی‌ها برای گرامیداشت این روز به بازدید آرامگاه کورش، پادشاه هخامنشی می روند.

مطابق با اسناد تاریخی، ۷ آبان روزی است که کورش وارد بابل می شود؛ ورودی که به آزادی بردگان و نگارش نخستین منشور حقوق بشر منجر شده است.

همزمان با تعطیل شدن این مجموعه تاریخی و بسته شدن همه راههای منتهی به آن، مقامات جمهوری اسلامی فردا شنبه را «روز تشییع شهدای شاهچراغ شیراز» اعلام کرده‌اند.

28.10.2022
19:10

تیراندازی در مریوان

معترضان در مریوان بار دیگر شامگاه جمعه به خیابانها آمدند و با روشن کردن آتش، اعتراضات خود را ادامه دادند.

در تصاویر منتشر شده در شبکه های اجتماعی، علاوه بر گروههای معترض و آتش های برافروخته در خیابانها، صدای ممتد شلیک گلوله نیز شنیده می شود.

28.10.2022
18:44

«بیشترین شمار کودکان کشته شده از اهالی سیستان و بلوچستان بودند»

کمپین حقوق بشر ایران با انتشار پیامی درباره زاهدان اعلام کرد: «حدود یکماه است که بر جمعه‌های مردم بلوچ "جای باران خون می‌چکد". بیشترین شمار کودکان کشته شده از اهالی سیستان و بلوچستان بودند. هر روز بر تعداد نیروهای نظامی و امنیتی در شهرهای استان اضافه می‌شود. صدای آزادی‌خواهی مردم ایران با طنین دادخواهی بلوچستان پیوند خورده.»

28.10.2022
18:31

برگزاری مراسم چهلم شماری دیگر از کشته شدگان اعتراضات مردمی

روز جمعه علاوه بر فریدون محمودی، مراسم چهلمین روز درگذشت رضا شهپرنیا (در کرمانشاه) و میلاد زارع (در بابل)، فواد قدیمی (در دیواندره) نیز برگزار شد.

ساکنان مهاباد همچنین در این روز در مراسم خاکسپاری مسعود احمدزاده شرکت کردند و شعار «شهید نمی‌میرد« سر دادند.

افشین آشام نیز در روستای سرخک سنجابی (قصرشیرین) به خاک سپرده شد.

28.10.2022
17:47

تظاهرات «حامیان حکومت» در محکومیت حمله به حرم شاهچراغ شیراز 

روز جمعه در تهران، تظاهراتی نیز از سوی حامیان جمهوری اسلامی در محکومیت حمله به حرم شاهچراغ شیراز  برگزار شد.

در این تظاهرات که از طرف «شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران» سازماندهی شده بود، راهپیمایان بعد از نماز جمعه از دانشگاه تهران به سمت میدان انقلاب حرکت کردند.

بنا بر گزارش ایسنا شرکت کنندگان شعارهایی همچون «داعشی بی‌ریشه،ایران دمشق نمی‌شه»،  «زن زندگی شهادت ، شیراز ما تسلیت» و «وای اگر خامنه‌ای حکم جهادم دهد ، ارتش دنیا نتواند جوابم دهد» سردادند.

محمد مخبر، معاون اول رئیس جمهور  از جمله مقاماتی بود که در این مراسم شرکت کرد.

در بیانیۀ پایانی نیز  «جنایت رخ داده در حرم شاه‌چراغ، توطئه شوم مستکبران علیه ایران و مکمل اغتشاشگری‌های اخیر » اعلام شد.‌

شرکت کنندگان همچنین شعار «نیروی انتظامی تشکر تشکر سردادند».

28.10.2022
17:24

بیانیه مشترک وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه دربارۀ اعتراضات ایران

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در بیانیۀ جدیدی که عصر جمعه منتشر شد، دربارۀ آنچه «مداخلات رژیم آمریکا در اغتشاشات اخیر کشور» خوانده شده، ادعاهایی را مطرح کردند که خلاصۀ آن در ادامه می‌آید: 

- از نظر نویسندگان این بیانیه، «مقدمه­‌چینی و نیز بخش مهمی از عملّیات اجرایی آشوب­‌های اخیر توسط سرویس­‌های جاسوسی بیگانه در قالب بسته‌یی طراحی و به­‌واسطه برخی گروه­ها و شبکه‌های مرتبط با آن­ها به روش­های مختلف درون کشور پیاده ­سازی شده است».

- دیگر اینکه «اطلاعات به‌­دست آمده... استنادات غیرقابل انکاری از نقش­ آفرینی همه جانبه­ رژیم تروریستی آمریکا در طراحی، اجرا و استمرار غائلۀ مذکور دارد».

- بیانیه می‌افزاید که «سرویس جاسوسی سیا با همکاری سرویس‌­های جاسوسی هم پیمان و نیابتی‌­های مُرتجع، پیش از آغاز آشوب­ها... برای راه­ اندازی یک غائلۀ سراسری در ایران با هدف ارتکاب جنایت علیه ملّت بزرگ ایران و تمامیت ارضی کشور و نیز زمینه ­سازی برای تشدید فشارهای خارجی، طراحی مبسوطی به‌عمل آورده بود. طبق اطلاعات موجود نقش اصلی را در این میان آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (C.I.A) به عهده داشت و از همکاری نزدیک سرویس اطلاعات خارجی انگلیس خبیث، سرویس اطلاعات خارجی رژیم کودک­ کش صهیونیستی (موساد) و سرویس اطلاعات خارجی اَشرافیت بَدَوی آل سعود و چند کشور دیگر برخوردار بود».

این بیانیۀ مفصل، در پایان ادعا می‌کند که طرح آمریکا برای «ویران سازی ایران» شکست خورده است و می افزاید: «اما در باب گروهک‌ها و پیاده نظام شیطان و اغتشاشگران، قصد بر ادامۀ شناسایی و تعقیب آن­ها تا آخرین نفر است که این روند هم اکنون جریان دارد و البته راهی هم برای افراد فریب­ خورده و نادم باز گذاشته شده تا خود را معرفی و شامل تخفیف در مجازات شوند.»

مطالب مرتبط