Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ناسا خبر از ابرهای ساطع کننده گاز متان به طول ۵ کیلومتر در جنوب تهران می‌دهد

آلودگی تهران
آلودگی تهران Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
Copyright Ebrahim Noroozi/Copyright 2019 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوزفارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ناسا می گوید یک توده از ابرهای گاز متان به طول ۵ کیلومتر را در جنوب تهران شناسایی کرده است.

آگهی

آخرین تصاویر اداره کل ملی هوانوردی و فضایی ایالات متحده، ناسا، نشان می دهند که توده ای از گاز متان به طول تقریبی ۵ کیلومتر جنوب تهران را دربرگرفته است. این ابر گازی متان، زاییده دپوی انبارکردن زباله‌ها در جنوب پایتخت تهران است. 

ناسا سالهاست سرمایه گذاری زیادی برای شناخت منابع اصلی آلودگی های زیست محیطی و گرمایش زمین کرده است و بارها اعلام کرده است که گاز متان و دی اکسید کربن بزرگترین عوامل آلودگی های زیست محیطی هستند.

ناسا
تصاویر ناساناسا

 EMIT، یک طیف‌ سنج تصویربرداری و یا همان چشم قوی متعلق به ناساست که از ایستگاه فضایی بین المللی از کره خاکی ما عکس برداری می کند. کار اصلی «امیت» تشخیص گازهای گلخانه ای از جمله گاز متان و دی اکسید کربن است. «امیت» با نقشه‌ برداری از زمین برای شناسایی ترکیب‌های  معدنی و غباری برخاسته از بیابان‌ها و نقاط کانونی تشکیل شده است.

 این داده‌ها دانش ما را درباره اثرات گرد و غبار موجود در هوا بر آب و هوا ارتقای زیادی داده است.  متان یکی از خطرناک ترین گازهای گلخانه ای است. 

ناسا در این گزارش ۵۰ ابرغول پیکر گاز متان را شناسایی کرده است. ناسا این «ابرهای ساطع کننده متان» را در چند قاره از جمله در آسیای مرکزی، خاورمیانه و جنوب غربی ایالات متحده شناسایی کرده است. 

بیل نلسون، مدیر ناسا با انتشار یک بیانیه می گوید که «مهار انتشار گاز متان، کلید اصلی محدود کردن گرمایش جهانی است. این پیشرفت شگفت‌انگیز نه‌ تنها به محققان کمک می‌کند که نشت متان را بهتر شناسایی کنند، بلکه اطلاعاتی درباره چگونگی رسیدگی سریع به این موضوع را به آنها ارائه می‌کند.» 

به گفته پژوهشگران ناسا، ابرهای ساطع کننده متان در هر ساعت حدود ۵۰۴۰۰ کیلوگرم گاز متان را وارد هوا می کنند. 

«امیت» همچنین در کشور ترکمنستان  یکی از بزرگترین ابرگازهای متانی را شناسایی کرده است. برخی از این توده‌ها تا ۳۲ کیلومتر طول دارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلودگی ده‌ها کودک به باکتری سالمونلا؛ کیندر تخم مرغ شانسی‌ها را از بازار جمع کرد

سازمان ملل اصل تدوین یک معاهده الزام آور برای مقابله با آلودگی پلاستیکی را تصویب کرد

بزرگترین دستگاه مکنده کربن جهان برای تصفیه جو زمین افتتاح شد