رشد اقتصادی چین از انتظارها فراتر رفت

بندر یانتای در استان شرقی شاندونگ چین
بندر یانتای در استان شرقی شاندونگ چین Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اداره ملی آمار چین همچنین متوسط رشد اقتصادی این کشور در ۹ ماه سال ۲۰۲۲ را ۳ درصد اعلام کرد که همچنان با هدف‌گذاری ۵.۵ درصدی دولت فاصله معناداری دارد.

آگهی

رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری از انتظارها فراتر رفت ولی با وجود تاکید حزب کمونیست این کشور بر لزوم ادامه اجرای سیاست کووید صفر همچنان نگرانی‌ها نسبت به گرفتار شدن دومین اقتصاد بزرگ جهان در دام رکود وجود دارد.

داده‌های رسمی منتشر شده در روز دوشنبه نشان از رشد ۳.۹ درصدی تولید ناخالص داخلی دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه سوم سال جاری میلادی دارد. این در حالی است که پیشتر اقتصاددانان مشارکت کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از ۳.۴ درصد فراتر نرود. 

رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم سال جاری به ۰.۴ درصد رسیده بود که پایین‌تر از برآورد اولیه ۱ درصدی بود. 

اداره ملی آمار چین همچنین متوسط رشد اقتصادی این کشور در ۹ ماه سال ۲۰۲۲ را ۳ درصد اعلام کرد که همچنان با هدف‌گذاری ۵.۵ درصدی دولت فاصله معناداری دارد.

با وجود بهبود رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری، کارشناسان همچنان نگران تبعات رکود احتمالی اقتصاد جهانی و ادامه اجرای سیاست کووید صفر برای اقتصاد چین هستند. چنان که گزارش مرکز ملی آمار چین نشان می‌دهد که در ماه سپتامبر تقاضای داخلی این کشور بار دیگر به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در تابستان و اعمال قرنطینه عمومی و محدودیت‌های اجتماعی روند نزولی پیدا کرده است. 

همچنین با وجود رشد ۶.۳ درصدی تولید صنعتی و ۵.۷ درصدی صادرات، واردات این کشور تنها ۰.۳ درصد افزایش یافته است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با این وجود، تاکید دوباره شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در کنگره حزب کمونیست این کشور بر لزوم ادامه اجرای سیاست کووید صفر نشان داد که هیچ چشم‌اندازی وجود ندارد که چین در آینده نزدیک اجرای سیاست کووید صفر را لغو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افزایش شمار مبتلایان کووید در چین؛ قرنطینه در کارخانه فاکس‌کان و تاخیر در عرضۀ آیفون۱۴

شوک کاهش رشد اقتصاد چین؛ قیمت نفت افت کرد و بورس هنگ‌کنگ قرمز شد

دیپلماسی بازی‌های آسیایی؛ اسد پس از نزدیک به ۲۰ سال به چین رفت و با شی جین‌پینگ دیدار کرد