رشد اقتصادی چین از انتظارها فراتر رفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بندر یانتای در استان شرقی شاندونگ چین
بندر یانتای در استان شرقی شاندونگ چین   -  کپی رایت  AP Photo

رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری از انتظارها فراتر رفت ولی با وجود تاکید حزب کمونیست این کشور بر لزوم ادامه اجرای سیاست کووید صفر همچنان نگرانی‌ها نسبت به گرفتار شدن دومین اقتصاد بزرگ جهان در دام رکود وجود دارد.

داده‌های رسمی منتشر شده در روز دوشنبه نشان از رشد ۳.۹ درصدی تولید ناخالص داخلی دومین اقتصاد بزرگ جهان در سه ماهه سوم سال جاری میلادی دارد. این در حالی است که پیشتر اقتصاددانان مشارکت کننده در نظرسنجی رویترز پیش‌بینی کرده بودند که رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از ۳.۴ درصد فراتر نرود. 

رشد اقتصادی چین در سه ماهه دوم سال جاری به ۰.۴ درصد رسیده بود که پایین‌تر از برآورد اولیه ۱ درصدی بود. 

اداره ملی آمار چین همچنین متوسط رشد اقتصادی این کشور در ۹ ماه سال ۲۰۲۲ را ۳ درصد اعلام کرد که همچنان با هدف‌گذاری ۵.۵ درصدی دولت فاصله معناداری دارد.

با وجود بهبود رشد اقتصادی چین در سه ماهه سوم سال جاری، کارشناسان همچنان نگران تبعات رکود احتمالی اقتصاد جهانی و ادامه اجرای سیاست کووید صفر برای اقتصاد چین هستند. چنان که گزارش مرکز ملی آمار چین نشان می‌دهد که در ماه سپتامبر تقاضای داخلی این کشور بار دیگر به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در تابستان و اعمال قرنطینه عمومی و محدودیت‌های اجتماعی روند نزولی پیدا کرده است. 

همچنین با وجود رشد ۶.۳ درصدی تولید صنعتی و ۵.۷ درصدی صادرات، واردات این کشور تنها ۰.۳ درصد افزایش یافته است. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با این وجود، تاکید دوباره شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین در کنگره حزب کمونیست این کشور بر لزوم ادامه اجرای سیاست کووید صفر نشان داد که هیچ چشم‌اندازی وجود ندارد که چین در آینده نزدیک اجرای سیاست کووید صفر را لغو کند.