خاموشی‌های گسترده در اوکراین؛ ساکنان خرسون با تشدید حملات روسیه از شهر می‌گریزند

Russia Ukraine War
Russia Ukraine War Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری اوکراین اعلام کرد که نیروهای اوکراینی روز شنبه ۲۰ موشک، و بیش از ۱۰ پهپاد شاهد ساخت ایران را سرنگون کرده‌اند

آگهی

اوکراین می‌گوید موشک‌های روسیه روز شنبه نیز تاسیسات زیربنایی این کشور از جمله تاسیسات تامین انرژی را بار دیگر هدف قرار داده‌اند و خاموشی‌های گسترده‌تری را باعث شده‌اند.

به گفتۀ ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین، حملات روسیه در مقیاس «بسیار گسترده» ادامه دارد. او وعده داد که ارتش اوکراین با کمک شرکای کی‌یف بتواند شمار بیشتری از موشک‌های روسیه را رهگیری و سرنگون کند.

اوکراین در حالی با معضل خاموشی‌های گسترده روبروست که ۹ ماه از آغاز حملۀ نظامی روسیه به این کشور می‌گذرد و از کار افتادن شبکه برق آنهم در آستانۀ زمستان، نگرانی مهمی برای دولت و مردم این کشور محسوب می‌شود.

به گفتۀ کیریلو تیموشنکو، مشاور رئیس جمهور اوکراین، در حال حاضر بیش از یک میلیون نفر از ساکنان این کشور بدون برق هستند. بی‌برقی در بخش‌هایی از پایتخت نیز دیده می‌شود و یکی از مقامات کی‌یف هشدار داده که خاموشی‌ها ممکن است برای «چند روز تا چند هفته» ادامه داشته باشد که به معنای زندگی بدون نور و گرما خواهد بود.

میخائیلو پودولیاک، دستیار رئیس‌جمهوری اوکراین می‌گوید که هدف مسکو از حمله به زیرساخت‌ها، ایجاد موج جدیدی از پناهجویان است که رهسپار غرب اروپا می‌شوند و دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین نیز در یک پیام توییتری این اقدام مسکو را«نسل‌کشی» خوانده است.

مسکو هدف قرار دادن زیرساخت‌های انرژی را پذیرفته؛ با این وجود منکر هدف قرار دادن غیرنظامیان شده است.

ترک اجباری خرسون

همزمان از مناطق جنوبی این کشور خبر می‌رسد که نیروهای اشغالی روسیه در شهر خرسون از غیرنظامیان خواسته‌اند تا هرچه سریع‌تر این شهر را ترک کنند؛ اقدامی که آوارگی‌های بیشتری را در مناطق تحت اشغال نیروهای روسیه باعث شده است.

خرسون در حال حاضر یکی از مهمترین اهداف ضدحمله‌های ارتش اوکراین است و نیروهای روسی مستقر در شهر، در پیامی خطاب به غیرنظامیان اعلام کرده‌اند: «با توجه به وضعیت متشنج در جبهه همچنین افزایش خطر گلوله‌باران گستردۀ شهر و تهدید حملات تروریستی، همه غیرنظامیان باید فوراً شهر را ترک کرده و به شرق رودخانه دنیپر بروند!»

رودخانه دنیپر که سرچشمه آن در روسیه است، از داخل خاک بلاروس و اوکراین می‌گذرد و درنهایت به دریای سیاه می‌رسد.

نیروهای اشغالگر روسیه در استان خرسون هفته گذشته اعلام کرده بودند که قصد دارند دست‌کم ۵۰ هزار نفر از ساکنان این منطقه را «تخلیه» و به آنسوی رودخانه دنیپر منتقل کنند و به همین دلیل نیز تا کنون هزاران نفر این منطقه را ترک کرده‌اند. 

آژانس ریانووستی نیز اعلام کرده بود که «تخلیه شدگان» از خرسون می‌توانند پس از رسیدن به شرق دنیپر، از آنجا به روسیه بروند.

ادعای روسیه دربارۀ اجرای عملیات «تخلیه» از همان ابتدا با شک و تردیدهایی زیادی روبرو بود؛ از جمله اینکه آیا ساکنان به ارادۀ خود در این جابجایی شرکت دارند یا آنچه اجرا می‌شود در واقع کوچ اجباری و تبعید ساکنان خرسون به مناطق تحت حاکمیت روسیه است.

«بیش از ۱۰ پهپاد شاهد ساخت ایران را سرنگون کردیم»

به موازات تشدید موشک باران روسیه و گسترش خاموشی‌ها، ارتش اوکراین نیز اعلام کرد که با پیشروی نیروهایش به سمت جنوب، توانسته‌اند دست‌کم دو روستا را که گفته می‌شود نیروهای روسی آنجا را «رها» کرده‌ بودند، به تصرف خود درآورند.

استان خرسون برای اوکراین یک منطقه استراتژیک است که بخش اصلی این کشور را به شبه‌جزیره کریمه متصل می‌کند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین در سخنرانی روز شنبه خود گفت که «اگرچه ما توانایی فنی سرنگونیِ صد درصد موشک‌های روسیه و پهپادها را نداریم، اما مطمئن هستم که به تدریج و با کمک شرکایمان می‌توانیم چنین چیزی را عملی کنیم. تا کنون نیز توانسته‌ایم بسیاری از این حملات را دفع کنیم.»

او همچنین افزود که نیروهای اوکراینی روز شنبه ۲۰ موشک، و بیش از ۱۰ پهپاد شاهد ساخت ایران را سرنگون کردند. فرماندهی نیروی هوایی اوکراین نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که ۳۳ موشک به سمت اوکراین شلیک شده بود که ۱۸ موشک سرنگون شده است.

یکی از نگرانی‌های جدی اوکراین هم اکنون در استان خرسون، سد نوا کاخوفکا است. زلنسکی روز جمعه از غرب خواسته بود به مسکو هشدار دهند که این سد تحت کنترل روسیه را منفجر نکند و بر اساس آخرین اخبار منتشر شده، در این موضوع هیچ تحول جدیدی نیز دیده نشده است.

پیش از این روسیه کی‌یف را متهم به پرتاب موشک به سمت سد و برنامه‌ریزی برای تخریب آن کرده بود؛ اتهامی که از سوی اوکراین رد شده است. کی‌یف می‌گوید طرح چنین اتهامی را باید نشانه‌ای از قصد روسیه برای انفجار سد و مقصر جلوه دادن اوکراین دانست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ اوکراین؛ ناتو از «قطعنامه محکومیت الحاق» در سازمان ملل استقبال و کی‌یف ۶ پهپاد شاهد را منهدم کرد

پهپاد انتحاری شاهدِ ایران؛ «سلاح مخفی و ارزان» پوتین یا آشکارگر ضعف ارتش روسیه؟

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود