Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

حمایت غول‌های دنیای مد از اعتراضات ایران

اثر پیمان ارفع‌نیا
اثر پیمان ارفع‌نیا Copyright Peyman Arfania Artwork
Copyright Peyman Arfania Artwork
نگارش از Farhad Mirmohammadsadeghi
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واکنش دنیای مد نیز در نوع خود منحصر به فرد و جدید است و به نظر می‌رسد جامعه مد نیز می‌خواهد به بلندگویی برای صدای اعتراضات شهروندان ایران بدل شود.

آگهی

این روزها اعتراض ایرانیان علیه حکومت جمهوری اسلامی و محدودیت‌هایی که در عرصه‌های فردی و مدنی بر آنان اعمال می‌شود در گوشه و کنار جهان انعکاس یافته است. 

زنان ایرانی در دور جدید اعتراضات در خط مقدم قرار دارند و در دفاع از آزادی و حق انتخاب خود فریاد سر می‌دهند. بسیاری از هنرمندان و چهره‌های تاثیرگذار در سراسر دنیا نیز نسبت به این اعتراضات واکنش نشان داده و با معترضان ایرانی همبستگی کرده‌اند. از آخرین واکنش‌ها از این دست می‌توان به ویدیویی که شماری از هنرمندان زن فرانسه در آن با بریدن گیسوی خود حمایتشان را از جنبش اعتراضی ایران اعلام می‌کنند، اشاره کرد.

در این میان واکنش دنیای مد نیز در نوع خود منحصر به فرد و جدید است و به نظر می‌رسد جامعه مد نیز می‌خواهد به بلندگویی برای صدای اعتراضات شهروندان ایران بدل شود.

«بالنسیاگا» که یک شرکت لوکس و قدیمی در طراحی مد با شهرتی جهانی است، با حذف تمامی پست‌های اینستاگرام خود و گذاشتن تنها یک پست «زن،زندگی، آزادی» حمایت خود را از جنبش اعتراضی ایران اعلام کرد.

این شرکت در صفحه خود نوشته است: «بالنسیاگا، کرینگ و بنیاد کرینگ همیشه حامی مبارزه برای حقوق بنیادین و آزادی زنان بوده‌اند. ما به یاد مهسا امینی در کنار همه زنان ایرانی ایستاده‌ایم.»

کمپانی مشهور مد «گوچی» نیز روز پنج‌شنبه ۶ اکتبر در استوری اینستاگرام خود نوشت: «به عنوان یک خانه مد و در چارچوب کارزار زنگ تغییر خود که هدفش متحد ساختن و قوام بخشیدن صداهای مبارز برای برابری جنسیتی است، در کنار همه زنان ایرانی می‌ایستیم.»

گوچی
استوری اینستاگرام گوچیگوچی

فرانچسکا برنز، طراح و مشاور مد، با انتشار تصویری اعتراض‌آمیز در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «متحد شوید، بجنگید، صدای کسانی باشید که نمی‌توانند سخن بگویند. من از زنان ایرانی که برای آزادی خود می‌جنگند حمایت می‌کنم. من برای محافظت از حقوق بشر در کنار همه زنان می‌ایستم. این یک مساله جهانی است.»

در تصویری که او منتشر کرده روی پلاکاردی نوشته شده است: «تا زمانی که زنی آزاد نیست، من هم آزاد نیستم حتی اگر غل و زنجیرش با من بسیار متفاوت باشد.»

پیش‌تر کیم کارداشیان، مدل و اینفلوئنسر با بیش از ۳۳۰ میلیون دنبال‌کننده در اینستاگرام نیز با حمایت از معترضان ایرانی در استوری خود نوشته بود: «مطلع باشید که ایرانیان برعلیه اسلام یا هیچ مذهب دیگری اعتراض نمی‌کنند. آن‌ها برای به دست آوردن حقوق اولیه خود، حق زنان برای خواندن در کشور خود، حق آن‌ها برای طلاق، حق آن‌ها برای حضانت از بچه‌هایشان، برای نحوه پوشش، برای توقف حبس‌های ناحق، برای توقف شکنجه و تجاوز در بازداشتگاه، برای آزادی بیان روزنامه‌نگاران و شهروندان، برای ایرانیانی که در خارج کشور هستند و می‌ترسند در بازگشت به ایران با حکم مرگ روبرو شوند، مبارزه می‌کنند. آن‌ها برای بازپس‌گرفتن ایران می‌جنگند. آن‌ها برای آینده فرزندانشان می‌جنگند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات ایران؛ دیوارنگاره میدان ولی‌عصر تهران موقتا برچیده شد، کانادا ظریف و لاریجانی را تحریم کرد

نوزدهمین روز اعتراضات؛ واکنش‌های داخلی و بین‌المللی به سرکوب‌ها در ایران

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟