آنگلا مرکل برنده جایزه کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آنگلا مرکل در کنار یکی از پناهجویان در سال ۲۰۱۵
آنگلا مرکل در کنار یکی از پناهجویان در سال ۲۰۱۵   -  Copyright  AP Photo

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان روز سه‌شنبه آنگلا مرکل، صدراعظم پیشین آلمان را به عنوان برنده جایزه نانسن معرفی کرد.

جایزه نانسن از سوی این کمیساریا به فرد، گروه یا نهادی اهداء می‌شود که به افراد پناهجو و بی‌خانمان کمک کرده‌اند. کمیساریای عالی سازمان ملل دلیل انتخاب آنگلا مرکل را «عزم او در پذیرش پناهجویان در دوران صدارتش» عنوان کرده است. 

آنگلا مرکل بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۱ میلادی صدراعظم آلمان بود. برلین در دوره اوج ورود پناهجویان به قاره اروپا در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ میلادی بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار پناهجو را پذیرفت. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

کمیته کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان از «رهبری، شجاعت و شفقت» آنگلا مرکل ستایش کرده است. 

صدراعظم سابق آلمان همزمان با موج ورود پناهجویان به قاره اروپا گفته بود که این رویداد «آزمونی کم‌سابقه برای ارزش‌های اروپایی» است. 

فیلیپو گراندی، رئیس کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان در واکنش به معرفی آنگلا مرکل به عنوان برنده جایزه نانسن، از عزم صدراعظم سابق آلمان برای «محافظت از پناهجویان و دفاع از حقوق بشر و اصول بشردوستانه» ستایش کرد. 

جایزه نانسن برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ میلادی و به افتخار فریتیوف نانسن، اولین کمیسر عالی سازمان ملل در امور پناهندگان اهدا شد.

آنگلا مرکل روز ۱۰ اکتبر در مراسمی در ژنو جایزه ۱۵۰ هزار دلاری نانسن را دریافت خواهد کرد.